Samsung mobilde Nvidia ya da AMD GPU’lara geçebilir!

0

ekran-resmi-2016-09-10-17-33-15

Tüketici elektroniği şirketleri açısından mobil cihaz ekosistemine dair rekabetin adeta uçlarda yaşandığı bir dönem yaşanıyor. BlackBerry gibi bazı markaların kötü gidişe bir türlü dur diyemediği; Apple, Samsung gibilerin ise yükselişini devam ettirdiği açık. Elbette bu noktada üreticilerin başarısında atılan inovatif adımların büyük etkisi olduğu görülüyor. Geride kalmamak adına geleceğe yönelik planlamalar da hız kesmeden devam ediyor. Son bilgiler ise Samsung’un 2018 yılı planlarına dair…

Kamuoyunda ses getiren, ancak Samsung tarafından doğrulanmayan (aynı zamanda yalanlanmayan) iddia, Kore merkezli şirketin 2018 yılındaki mobil cihazlarında kullanılacak grafik birimleri (GPU) konusu da AMD ve Nvidia ile görüşme halinde olduğu yönünde. Özetle Samsung’ta önümüzdeki 2 yıl için Mali GPU’ların kullanımı yerine AMD veya Nvidia tarafından üretilen GPU’ların kullanımı planlanıyor olabilir.

notelogo-930x759Samsung’un AMD’nin Polaris mimarisi ya da Nvidia’nın Pascal’ı arasından hangisinde karar kılacağı belirsiz. 2018 yılında ise AMD ya da Nvidia GPU’larla gelen Samsung Galaxy S9 ve Galaxy Note 9 ile karşılaşılması olası görünüyor. Öte yandan 2017 için Galaxy S8’in Mali GPU ve Exynos işlemcili bir üst segment model olacağını belirtelim. Teknoloji şirketinin akıllı cihazlarındaki çipleri değiştirme planının sonraki aşamaları da merakla beklenmeye başlandı. Detayların 2 yıl öncesinden konuşulmaya başlanması ve küresel teknoloji basınında kendisine yer bulması ise dikkat çeken bir diğer ayrıntı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın