Samsung kendi fontunu geliştiriyor

0

2-_SamsungOnefont

Google’ın kendi hizmet dilini yansıtan, Chrome tarayıcı ve Android işletim sistemli cihazlarda varsayılan olarak kullanılan fontu Roboto, Apple’ın iOS cihazlara farklı bir hava katan San Francisco fontu ve Microsoft’un geliştirmese de zamanla kurumsal kimliğine mal edilen fontu Segoe’den sonra, bir özgün font da Samsung için tasarlandı.

SamsungOne adıyla geliyor

SamsungOne adını taşıyan font, Güney Kore menşeili şirketin kurumsal kimliğine ve ürünlerine kendine has bir yazı tipi ile yenilenmiş bir görünüm kazandıracak önemli bir adım. Samsung’un, “hümanist, dengeli, kendine özgü, deneyimli ve evrensel” gibi temel tasarım ilkeleri ile yola çıktığı font, 25 bin karakterden oluşuyor ve 400 farklı dili destekliyor.

Dünyaca ünlü tipograf Neville Brody tarafından tasarlanan yumuşak ve samimi görsel tonlara sahip SamsungOne, okunabilirliği, sofistike yazı tiplerinden uzak modern yapısı, belirginliği ve her platformda etkin bir şekilde görüntülenmesini sağlayan detaylardaki tutarlılığı ile de dikkat çekiyor.

Gelecekteki tüm Galaxy cihazların muhtemel yazı tipi olacak SamsungOne fontu, bu adımdan sonra Samsung etiketli tüm ürün ve kampanyalarda da kullanılacak.

Kore merkezli şirketin kurumsal kimliğinde font karmaşası bilinen bir konuydu. Çoğu model tanımlamasında farklı fontların bir arada kullanımı söz konusuydu ve bu durum ‘ayrıntılara özen gösteren’ profesyoneller tarafından dile getiriliyordu. Samsung, bu konuyu da çözmek üzere görünüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın