Samsung Harman’ı 8 milyar dolara satın aldı

0

samsung_1479110015875

Teknoloji şirketleri akıllı otomobilleri geleceğin en büyük gelir kaynaklarından biri olarak görüyor. Örneğin Nvidia, kendi kendine gidebilen otomobilleri çalıştıran çiplerin satışından büyük gelirler elde etmeye devam ediyor. Bu aşamada sürpriz bir satın alım haberi gündeme yansıdı; Kore merkezli tüketici elektroniği şirketi Samsung, Harman International Industries’i satın aldı.

11 Kasım 2016 tarihinde onaylanan anlaşmanın 8 milyar dolar değerinde olduğu kaydedildi. Satın alıma dair resmi sürecin 2017 ortasında tamamlanması bekleniyor.

Samsung, Harman’ın ayrı bir birim olarak devam etmesi yönünde karar aldı. Yönetim, işgücü gibi konularda değişikliğe gidilmeyeceği bildirildi.

Harman / Kardon hoparlör ve kulaklıkları ile önemli bir bilinirliğe sahip olsa da Harman International Industries’in başka faaliyet alanları da var. JBL, AKG, Mark Levinson, Lexicon, Infinity ve Revel’in arkasındaki marka. Ayrıca Bang & Olufsen, Bowers & Wilkins gibi markaları lisanslıyor.

News - Tesla Motors Model S UK Launch

Harman’ın son 12 ayda toplam 7 milyar dolar gelir elde ettiği biliniyor. Bu gelirlerin yüzde 65’lik kesiminin ise otomotiv bileşenlerinden sağlandığı kaydediliyor. Örneğin Tesla Mode S’teki ses sistemi bir Harman yan kuruluşu tarafından tasarlanmıştı. Şirket, ayrıca Mercedes, Bentley, Jaguar, Porsche, Audi ve VW gibi müşterilere de sahip. Dolayısıyla Samsung, artık otomobil sektörünün gelir modellerine de yoğun şekilde dahil oluyor.

samsung-gear-vr

Öte yandan mobil cihazlar nezdinde sonraki modellerin ses gücünün arkasında Harman markasının görülmesi sürpriz olmayacak. 2017 için sonraki Galaxy S serisi modellerde beklenmese de Note modeli için Harman markasını da ses bileşenleri için görmek olası. Ayrıca sanal gerçeklik aygıtları için de benzer gelişmelerin görüleceği iddia ediliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın