Samsung Gear Fit 2: Sağlığınızla ilgilenen akıllı bileklik

0

GPS, nabız ölçer ve kavisli süper AMOLED ekran. Akıllı bileklik ve Fitnes Bandı ürünleri ile kendisini farklılaştıran Samsung Gear Fit 2 inceleme altında.

Samsung, Gear Fit’in ikinci sürümü ile karşımıza çıktı. Akıllı bileklik, akıllı saat ve bir  Fitness Bandı  karışımı olan bu Samsung Gear Fit 2, sıra dışı ergonomisi ve zengin donanım birleşenleri ile tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarıyor. Öyle ki gün içinde attığınız adımlardan tutun, yaktığınız kalorileri ve nabız ölçmenin yanı sıra, müzik oynatma modu, cep telefona gelen bildirimleri alma ve cevaplama özelliği ile uyku kalitenizi ölçme gibi fonksiyonlarla birlikte geliyor.

samsung-gear-fit-2

Samsung Gear Fit 2, bileğe tam oturması için kavisli bir yapıya sahip. Kasa sisteminin plastik olması ürünü biraz ucuz gösteriyor. Ama bunun da bir nedeni var. Samsung Gear Fit 2, herhangi bir spor aktivitesinden sonra çok kolay temizlenebiliyor. Cihazı temizlemek için suyun altında tutmanız yeterli. IP68 standardına göre su ve toza karşı koruma sağlayan Samsung Gear Fit 2, ne yazık ki yüzme havuzunda uzun süreli kullanılamıyor. Yani su bazlı spor aktivitelerinizi bu ürünle yapılmaması tavsiye ediliyor. Yağmur altında spor veya elleri yıkamak için bu ürünü bileğinizden çıkarmanız gerekmiyor.

samsung-gear-fit-2-6

Ekran

Samsung Gear Fit 2, S ve L olmak üzere iki farklı bileklik ölçüsüne sahip. Bununla birlikte kullanıcılar üç farklı renk arasında seçim yapabiliyorlar. Şarj kablosu cihazın arka tarafından mıknatıs yardımıyla bağlanıyor. Yaklaşık her 2 günde bir bu şarjı kullanmak zorunda oluyorsunuz.

29 gr ağırlığında olan Samsung Gear Fit 2’nin kavisli yapısı bileği tam kavrıyor ve kullanıcıya kesinlikle bir rahatsızlık vermiyor. Üzerinde bulunan 1.5 inç büyüklüğünde süper AMOLED ekran da rahat bir kullanım sunuyor. En azından kapalı ortamlarda. Çok güneşli ortamlarda ekranın kontrast ve parlaklık değeri ne yazık ki zayıf kalıyor.

Dokunmatik olan bu ekran esasında iyi bir performans sergiliyor. Islak parmaklarla bu ekrana dokunduğunuzda zaman zaman tepki alamayabiliyorsunuz.

Üründe beğendiğimiz bir özellik, akıllı telefon olmadan da kullanılabilmesi. Neredeyse tüm Android telefonlarla uyumlu olan Samsung Gear Fit 2 kendi başına da rahatlıkla çalışabiliyor.

samsung-gear-fit-2-5

Kullanım

Tizen işletim sistemine sahip olan Samsung Gear Fit 2, yüksek bir performans sergiliyor. Oluşturulan veriler Bluetooth yardımı ile Samsung S Health uygulamasına aktarılıyor. Ekrana dokunarak ürünü yönetmeniz mümkün. Bununla birlikte yanda yer alan iki düğme ile de kontrol sağlanabiliyor. Saati okumak için tıpkı Apple Watch’da olduğu gibi bileğinizi hareket etmeniz yeterli.

Yine Apple Watch’da olduğu gibi Samsung Gear Fit 2’de de parmağınızı yukardan aşağı hızlı çektiğinizde bir hızlı menü fonksiyonu açılıyor. Bu menüde cihazın pil durumunu, rahatsız etmeme fonksiyonu, ekranın parlaklığını veya müzik kontrollerine anında ulaşıyorsunuz.

Müzik demişken. Müzik verilerinizi Samsung Gear Fit 2’ye aktarabiliyorsunuz. Fakat üzerinde bir hoparlör veya kulaklık girişi olmadığından dolayı, bu müzikleri dinlemek için mutlaka bir Bluetooth kulaklığa ihtiyaç duyuyorsunuz.

samsung-gear-fit-2-3

GPS ve adım sayma

Fitness Band ürünleri hiçbir zaman %100’lük doğru ölçüm vermezler.  Bu ürünlerin esprisi, genel olarak kullanıcıya bir fikir vermesi açısından ölçümler gerçekleştirmeleri. Samsung Gear Fit 2, adım saymada çok iyi bir ölçüm sistemi geliştirdiğini bize gösterdi. Tıpkı Apple Watch gibi, burada alınan sonuçlar gerçeğe çok yakın.

Benzer bir durum merdiven çıkma testinde de gördük. Samsung Gear Fit 2’nin Barometre sensoru her şeyi olması gibi algıladı. Ormanda yaptığımız bir yürüyüşte Samsung Gear Fit 2’nin Apple Watch ile olan farkı anlaşıldı. Her iki ürün farklı sonuçlar verdi. Bunun nedeni de Samsung Gear Fit 2’nın özellikle kapalı alanlarda GPS sinyalini zaman zaman kaybetmesi ve o süre içinde ölçüm yapamaması.

samsung-gear-fit-2-2

Sonuç    

Samsung Gear Fit 2’de kullanıcının ihtiyaç duyduğu  temel uygulamalar yüklü olarak geliyor. Daha fazlasını isteyen kullanıcılar, Samsung Gear uygulaması üzerinden ek uygulamalar yükleyebiliyorlar. Dolaysıyla zengin bir uygulamam seçeneği sunan Samsung,  başarılı ergonomisi ile gerçekten önemli avantajla sağlıyor. GPS özelliği her ne kadar istenilen performansı vermezse de,  Samsung Gear Fit 2’nin oldukça başarılı bir Fitness Band akıllı saat karışımı olduğunu söylemeliyiz.

Cevap bırakın