Samsung Galaxy Watch 4 Classic İncelemesi

0

Samsung, akıllı saat tarafında Google ile iş birliğine giderek kullanıcılarına daha güçlü bir deneyim sunmayı vadediyor. Ağustos ayındaki Unpacked etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen Galaxy Watch 4 ve Galaxy Watch 4 Classic, şık tasarımı güçlü sağlık ve egzersiz özellikleri ve Wear OS 3’ün sunduğu yeniliklerle birleştiriyor. MediaMarkt’ın geniş mağazalarında ve mediamarkt.com.tr’de bulabileceğiniz Galaxy Watch 4 Classic ile ilgili detaylar inceleme yazısında yer alıyor.

Galaxy Watch 4 Classic, adından da anlaşılacağı üzere klasik Samsung akıllı saat tasarımını geri getiriyor. Galaxy Watch 4’ün düz kenarı ve alüminyumdan yapılmış gövdesinden farklı olarak, Galaxy Watch 4 Classic döndürülebilir bezel halka ve paslanmaz çelik gövdeyle birlikte geliyor. Saatin ekranını Gorilla Glass DX cam koruyor. Akıllı saatin siyah ve gümüş olmak üzere iki farklı renk seçeneği var. Elimizdeki gümüş renkli versiyona beyaz renkli bir spor kayış eşlik ediyor. 20mm kayış kullanıldığından dolayı, daha önceki Samsung Galaxy akıllı saatlerinizin kayışları uyum göstermeyecektir. Akıllı saat IP68 sertifikasına sahip, 50 metre derinliğe kadar suya direnç gösteriyor. Her türlü zorlu koşulda bile rahatlıkla kullanmanız mümkün olacaktır.

Galaxy Watch 4 Classic’in 46mm ve 42mm olmak üzere iki farklı kasa seçeneği var. Elimizdeki 46mm büyük model 52 gram ağırlığa sahip. Kalınlığı ise 11 milimetre ile bir akıllı saatin makul sınırları içinde geziniyor. Bilekte oldukça şık durduğunu belirtmeden geçmeyelim. 1.4 inç ekranın etrafını saran döndürülebilir bezel halka, saatin yüzey alanını biraz artırsa da, görünüşüne ayrı bir şıklık katıyor. Saatin sağ kenarında geri ve ana ekran düğmeleri var. Arka bölüme doğru ise mikrofonu görüyoruz. Karşı kenarda, yine metal kasanın hemen altında güçlü bir hoparlör yer alıyor. Ses çıkış şiddeti bir akıllı saat için oldukça iyi. Antrenman ve bunun gibi kullanımlarda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Watch 4 Classic’in 1.4 inç Super AMOLED ekranı 450 x 450 piksel çözünürlük desteğine sahip. Bu ekran yüksek parlaklığı sayesinde dışarıda, parlak güneş ışığı altında bile iyi bir görüş sağlıyor. Ayrıca 321 ppi piksel yoğunluğuyla fazlasıyla net ve keskin yazılar, grafikler sunuyor. Dokunmatik ekranın tepkiselliği de oldukça iyi, döndürülebilir bezel halka yerine ekranda sürükleme ve dokunmalarla da kullanıcı arayüzünde rahatlıkla gezinebilirsiniz. Sürekli açık ekran özelliği de mevcut. Saat aktif durumda olmadığında ekran kararıyor, böylelikle saatin kaç olduğunu, bileğinizi hareket ettirmeden görebiliyorsunuz.

Samsung yapımı ve 5nm tabanlı Exynos W920, Galaxy Watch 4 Classic’in kalbinde yer alıyor. 1.18 GHz hızında çalışan çift Cortex-A55 çekirdek ve Mali-G68 GPU barındıran bu işlemciye 1.5 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza eşlik ediyor. Üst sınıf bir akıllı saatten beklediğimiz üst sınıf performansı Galaxy Watch 4 Classic sunuyor. WearOS ve onun üstünde gelen One UI kullanıcı arayüzünde gezinti gayet hızlı, uygulamalar hızlı biçimde açılıyor. Performans açısından Galaxy Watch 4 Classic kullanıcıları fazlasıyla memnun kalacaklardır.

Galaxy Watch 4 Classic’in 361 mAh kapasiteli pili var. Bu pil, normal yoğunlukta bir kullanımda iki şarj arasındaki iki güne varan bir kullanım sağlıyor. Yoğun antrenman ve sürekli açık ekran özelliklerinin kullanımında bu süre biraz azalacaktır, ancak bir günün altına pek düşmeyecektir. Şarj işlemi için kutudan çıkan özel şarj aksesuarı kullanılıyor. Bununla birlikte Qi uyumlu kablosuz şarj aksesuarlarıyla da akıllı saati şarj edebilirsiniz. Eğer Wireless Power Share, yani ters kablosuz şarj özellikli bir Samsung Galaxy telefonunuz varsa, ihtiyaç duyduğunuz anlarda akıllı saatinizi telefonunuzla şarj edebilirsiniz.

Samsung’un bu yeni akıllı saatinin en önemli özelliklerinden biri Google ve Samsung iş birliğiyle tasarlanan yeni Wear OS işletim sistemiyle yüklü gelmesi. Ancak Samsung, One UI kullanıcı arayüzü sayesinde kullanıcı deneyimini daha önceki Samsung akıllı saatlerinden çok farksız bir hâle getirmiş. Kullanıcı arayüzündeki simgeler, yazılar eskiden olduğu gibi bir hissi veriyor. Tabii ki, değişiklikler yok değil ve bunlar önemli değişiklikler. Öncelikle saat yüzündeyken parmağınızı ekranın alt kenarından yukarı sürüklediğinizde yeni uygulama menüsüne erişiyorsunuz. Burası ızgara görünümünde ve Wear OS tarzına biraz daha uygun bir görünümde. Sadece ikonlarla hangi uygulamanın ne olduğunu anlamak ilk bakışta zor, ancak zaman geçtikçe alışacaksınız. Bu arada Google Asistan yerine Bixby de yer almaya devam ediyor.F

Wear OS’in bulunması, Google Play Store’dan çeşitli uygulamaları doğrudan saate indirmeye olanak sağlıyor. Seçenekler, Samsung’un eski akıllı saatlerindeki Tizen OS tabanlı Galaxy Store’a göre daha fazla. Örneğin Google Maps’i doğrudan akıllı saatten kullanabilirsiniz. Veya favori şarkılarınızı Shazam’layabilirsiniz. Spotify’ın yanında YouTube Music seçeneği de mevcut. Müzik demişken, eğer Galaxy Buds 2 ve benzeri bir Galaxy Buds kulaklık sahibiyseniz, onun kontrolünü de saat üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Saatin ayarlarını bağlı telefondaki Galaxy Wearable uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Buradan uygulama menüsünü düzenleme, saat şekillerini ayarlama, kartları ve hızlı paneli organize etme gibi işler gerçekleştiriliyor. Bu arada saat şekillerini doğrudan Galaxy Watch 4 Classic üzerinden de ayarlayabilirsiniz.

Sağlık ve fitness tarafına geldiğimizde, Samsung Health uygulaması merkezde yer alıyor. Samsung Health ile adım, kalp hızı, uyku, egzersiz ve benzeri bilgilerin takibini gerçekleştirebilirsiniz. 10 dakikalık bir aktivitenin ardından otomatik aktivite takibi de başlatılıyor. Eğer idmana başlarken egzersiz ayarlamayı unutursanız, bu özellik fazlasıyla işinize yarayacaktır. Ayrıca Samsung, kalori alımı, su tüketimi, kan şekeri, kanda oksijen düzeyi ve bunun gibi bilgileri de Samsung Health üzerinde tutma imkanı veriyor. Kan basıncı ve EKG ölçümü gibi özelliklerin de bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Galaxy Watch 4 ve Watch 4 Classic’te tüm bunlara ek olarak Vücut bileşimi olarak adlandırılan bir özelliğe de sahip. Arkada yer alan Biyoelektrik Empedans Analizi (BIA) sensörü, elektrik sinyalleri yardımıyla vücudunuzdaki yağ yüzdesini ve diğer verileri analiz ediyor. Elde edilen veriler oldukça anlamlı görülmekle birlikte, internette rastladığımız çeşitli analizler, sonuçların doğruluk yüzdesinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Galaxy Watch 4 Classic, güçlü sağlıklı yaşam ve egzersiz özelliklerinin yanı sıra, Wear OS’in sağladığı güçle birlikte kullanıcılara eksiksiz bir akıllı saat deneyimi vadediyor. Pil ömrü ve genel performansı da memnun edici seviyede bulunuyor.

Samsung Galaxy Watch 4 Classic’i mediamarkt.com.tr’den satın alın

Cevap bırakın