Samsung Galaxy S9’da neler olacak

0

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, her yıl 50 civarında akıllı telefon piyasaya çıkararak, sektörde büyük bir varlık gösteriyor. Şirket, ‘amiral gemisi’ olarak ifade edilen Galaxy S8 serisi ürünlerini geçtiğimiz aylarda pazara sunmuştu. Ardından Galaxy Note 8 tanıtıldı. Şimdi ise Galaxy S9 serisi merakla bekleniyor. Çünkü her yeni ürün, önemli teknolojik gelişme ve iyileştirmeler getirdiği için hem endüstri hem de son kullanıcıda heyecan yaratıyor.

İKİ FARKLI ÜRÜN: GALAXY S9 VE GALAXY S9 PLUS

Samsung’un yeni amiral gemisi olacak Galaxy S9’un, ‘Star’ kod adı altında geliştirildiği Güney Kore medyasındaki haberlerde yer almıştı. S8 serisinde, S8 ve S8 Plus olmak üzere iki farklı boyutta ürün yer alıyordu. Benzer durum, S9 için de geçerli. Galaxy S9 Plus adını alması muhtemel olan ikinci seçeneğin ise “Star 2” kod adını taşıdığı belirtiliyor.

EKRAN BOYUTUNUN S8 SERİSİYLE AYNI OLMASI BEKLENİYOR

Gelen haberlere göre Galaxy S9’da Galaxy S8’deki gibi 5,8 inç, Galaxy S9 Plus’ta da Galaxy S8 Plus’ta olduğu gibi 6,2 inç ‘Infinity Display’ adı verilen ‘sonsuz ekran’ yer alacak. 4K+ çözünürlük sunacak ekranın daha kavisli hatlara sahip olması ve ekran kasa oranının ise yüzde 95’lere kadar yükselmesi beklentiler arasında.

Y-OCTA EKRAN PANELLERİ KULLANILACAK

Samsung’un, Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerinde Y-OCTA ekran panelleri kullanacağı öngörülüyor. Dokunma noktalarını algılamak için ayrı parça ihtiyacını ortadan kaldıran entegre bir dokunmatik modül ile gelen Y-OCTA panelleri Galaxy S8’de kullanılmıştı. Ancak S8 Plus’ta bu teknoloji üretim sorunları nedeniyle kullanılamamıştı.

GALAXY 9 SERİSİ DAHA HIZLI BİR İŞLEMCİYLE GELECEK

Heyecanla beklenen Galaxy S9 serisinde daha fazla performanslı çalışmayı sağlayacak iyileştirmeler de yapılacak. Bu iyileştirmelerin başında işlemci geliyor. Bazı kaynaklara göre Galaxy S9, 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 845 ile gelecek.

BATARYA TÜKETİMİ DAHA DA AZALACAK

Bir başka iddia ise, Samsung ve Qualcomm işbirliği ile üretilecek olan 7 nanometre işlemcilerin Galaxy S9’da yer alacağı. Bu konuda netleşmiş bir bilgi henüz yok. 7 nanometre teknolojisi ile batarya tüketiminin azalacağı ve performansta yaklaşık yüzde 15 artış sağlanacağı ileri sürülüyor. Bu arada ana kart boyutunun küçültülerek daha büyük bir batarya kullanılması yönünde de beklentiler mevcut. Bazı kaynaklara göre batarya kapasitesi 4,200 mAh olabilir.

PARMAK İZİ SENSÖRÜ EKRANA TAŞINACAK MI?

Samsung’un parmak izi sensörünü Galaxy S9’da ekrana taşımayı başarabileceği de gelen haberler arasında. Parmak izi sensörü bulunan bölgede daha fazla parlaklık oluşu, bugüne kadar bu hayalin gerçekleşmesini geciktirmişti.

6 VEYA 8 GB RAM, 128 VEYA 256 GB BELLEK

Samsung Galaxy S9 serisinde 6 GB’lık RAM kapasitesi beklentisi mevcut. Bazı kaynaklara göre serinin RAM kapasitesi 8 GB’tan başlayabilir. Dahili depolama olarak ise 128 veya 256 GB tahmini yapılıyor. Yine ürünlerde her zaman olduğu gibi microSD yuvası bulunacak ve dahili hafıza gerektiğinde 2 TB’a kadar yükseltilebilecek.

DİKEY KONUMLANMIŞ 2 ANA KAMERA

Bazı konsept tasarımlarda S9 serisinin dikey konumlanmış iki ana kamera ile geleceği öngörüsü yer alıyor. Serinin büyük ihtimalle iki ana kamera ve bir ön kamera ile pazara sunulması bekleniyor. Ana kameraların 16 MP, ön kameranın ise 8 MP olacağı ileri sürülüyor.

1.2 GBPS HIZA ULAŞAN BİR MODEMLE GELEBİLİR

Samsung’un amiral gemisi Galaxy S9’un hız olarak da rekor getirebileceği yönünde beklentiler var. Bu iddiaya gelecek nesil Exynos işlemcilerde yer alacak 6 taşıyıcılı LTE modemlerin toplamda 1.2 Gbps maksimum indirme hızı sağlaması dayanak gösteriliyor. Bu yenilik yüzde 20’lik bir hız artışı getirecek ve HD bir filmi 10 saniyede indirmek mümkün olabilecek.

2018’İN İLK YARISINDA BEKLENİYOR

Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus’ın 2018 yılının ilk yarısında, muhtemelen önümüzdeki yılın şubat veya en geç mart ayında tanıtılması bekleniyor. Fiyat tahmini ise 950 dolar seviyelerini gösteriyor.

Cevap bırakın