Samsung Galaxy S9 ailesi kamera özellikleri

0

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Samsung Galaxy S9 ve S9+ akıllı telefon modellerinin en önemli özelliklerinden biri olan kameralarına genel bir bakış atıyorum. Samsung Galaxy S9 ailesi kamera özelliklerinin detayları bu yazıda.

Büyük teknoloji firmaları tarafından yapılan ürün duyuruları artık geleneksel hale geldi. Bu geleneğe uyan markalardan biri de Samsung. Firma önemli modellerini dünya çapında düzenlenen iki fuar öncesinde ya da sırasında yapıyor: Biri İspanya’nın Barselona şehrinde Şubat ayı sonunda düzenlenen Mobile World Congress (kısa adıyla MWC), diğeri ise Almanya’nın Berlin şehrinde Ağustos ayın sonunda düzenlenen İFA. Samsung, MWC’de Galaxy S ailesinin yeni modellerini tanıtırken, İFA’da ise Note ailesinin yeni modelini duyuruyor.

Bu yıl da farklı olmadı ve MWC öncesinde Samsung, S9 ve S9+ ailesinin modellerini 25 Şubat’ta Barselona’da düzenlenen bir etkinlikte tanıttı. Bu arada şimdiden söyleyeyim; son dakika bir aksilik olmazsa önümüzdeki yıl S10 ailesi yine bu fuar öncesinde tanıtılacak.

Beklentiler karşılandı

Samsung, etkinlik öncesi yaptığı duyurularda kamera özelliği gelişmiş bir model çıkaracağının ipuçlarını vermişti. Gerçekten de yeni duyurulan iki modelin en çok konuşulacak özellikleri kameraları olduğunu söyleyebilirim.

Ön kameralar aynı

Öncelikle tanıtılan her iki telefonun ön kamerasının aynı olduğunu belirteyim: 8 Megapiksel çözünürlük, otomatik netlik yapabilen, 1/3.6 inç sensor boyutlu, piksel boyutu 1.22 µm olan, görüş açısı 80 derece ve diyafram açıklığı 1.7 olan bir kamera yer alıyor.  Bu ön kamera video modunda 1440p 30 fps’ye kadar çözünürlük sunabiliyor.

Ana kameralar farklı

Her iki modelin ana kameralarına bakacak olursak burada bir farklılık olduğunu görüyoruz. Öncelikle daha küçük Samsung Galaxy S9’da 12 megapiksel AF sensörlü, 1/2.55 inç boyutuna, 1.4 µm piksel boyutuna sahip. Görüş açısı 77 derece, diyafram açıklığı ise f2.4 olan bir kamera yer alıyor. Bu kamera Super Speed Dual Pixel özelliğine sahip ki bu sayede çok hızlı netlik yapabiliyor. Bu kamera video modunda 4K 60 fps kayıt yapabiliyor.

S9+’ın kamerası ise daha önce Note 8 modelinde de kullanılan modülün geliştirilmiş hali. Dual kamera desteği sunan bu ana kamera değişken diyafram teknolojisi ile f1.5-f2.4 aralığında açıklık sunuyor. Değişken diyafram değeri farklı ışık koşullarına göre farklı diyafram değerinin verilebilmesini sağlıyor ki bir akıllı telefon için ileri seviye bir özellik. Samsung Galaxy S9+’ta bulunan ana kameralardan geniş açılı olanı 1/2.55 inç sensör, 77 derece görüş açısı, 1.4 µm piksel boyutu ve f1.5-f2.4 diyafram değerine sahipken tele özelliğine sahip olanı ise 1/3.6 inç sensor,  1.0 µm piksel boyutu, 2X yakınlaştırma ve f2.4 diyafram açıklığına sahip. Bu telefonun ana kamerası 2X optik, 10X de dijital zoom yapabiliyor.

Ana kameraya LED flaş eşlik ediyor. Ana kamera aynı zamanda 4K 60 fps desteği veriyor. S9+’ın ana kamerası tüm bu özelliklere ek olarak 720p çözünürlükte 960 kare ağır çekim video kayıt imkanı da sunuyor.

Ağır çekim özelliği

Son dönemde popüler olan ve genelde üreticilerin üst düzey modellerde sunduğu Slow Motion – Ağır Çekim özelliği S9 ailesinde de kullanılıyor. 720p çözünürlükte saniyede 960 kare video kayıt edebilen modellerle eğlenceli videolar hazırlanabiliyor.

AR Emoji desteği

Bir diğer ilginç kamera özelliği de yine geçtiğimiz günlerde Apple’ın iPhone X modeli ile kullanıma sunduğu canlı emoji desteği. Bu özellik yardımı ile kullanıcının gerçek zamanlı yüz hareketleri ve görüntüsü bir emoji karakterine dönüştürülüyor. Bu sayede kullanıcı konuşurken oluşturan karakter de yüz ifadesi ve ağız hareketleriyle bu konuşmayı taklid ediyor. Güzel, eğlenceli ve popüler olacak bir özellik.

S9+ DxO’da en iyi telefon seçildi

Telefon ve fotoğraf makinelerinin görüntü ve video kalitelerini ölçümleyip sıralayan DxO internet sitesinin verilerine göre S9+ halen satışta olan akıllı telefonlar içinde en yüksek puanı alan model oldu. S9+’ın kamerası DxO skorunda ortalamada 99 puan alırken fotoğrafta 104, videoda ise 91 puan alarak 98 puan alan Google Pixel 2’yi geride bıraktı. Google’ı ise 97’şer puan alan iPhone X ve Huawei Mate 10 Pro takip ediyor.

Samsung, Galaxy S9 ve S9+ modelleriyle kamera teknolojisinin sınırlarına zorlamış. Bir akıllı telefonda bulunabilecek neredeyse tüm görüntüleme teknolojilerine sahip olan bu iki model, fotoğraf makineleriyle yarışabilecek kadar iyi fotoğraflar çekiyor. Önümüzdeki dönemde fotoğraf makinesi üreticilerinin daha çok çalışması gerekiyor. Zira en büyük rakipleri cep telefonu üreticileri olacak.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın