Samsung Galaxy S8: Samsung gözünü yine zirveye dikti

0

Samsung, Galaxy S7 ile büyük bir başarı yakalamıştı. Şimdi de Galaxy S8 ile bu başarıyı katlamak istiyor. Gözünü zirveye diken ve yüksek fiyatı ile karşımıza çıkan Samsung Galaxy S8’in artıları ve eksilerini sizler için derledik.

Samsung, Galaxy S8 ekranlarda 16:9 format yerine 18,5:9 formatını kullanarak fark yaratıyor.  Kasa sisteminin kenarları inceliyor ve Galaxy S6 Edge’den bildiğimiz yuvarlatılmış ekran ile neredeyse görünmez oluyor. Ele çok daha iyi oturan bu tasarım, uzatılmış boyut sayesinde çok daha şık duruyor. Bundan da önemlisi ise 5.8 inç ekranın tek el ile rahatlıkla kontrol edilebilmesi. Galaxy S7 Edge ile kıyasladığımızda genişlik olarak da ince olduğunu söylemek mümkün. Galaxy S8, elbette su ve toza karşı dayanıklılık gösteren IP68 sertifikasına sahip.

samsung galaxy s8 2

Infinity ekran farkı

Samsung Galaxy S8, 18,5:9 formatında Infinity Display olarak adlandırdığı bir ekrana sahip. Bu ekran Samsung tarafından adlandırılan QuadHD+ yani pek alışık olmadığımız 2960×1440 piksel çözünürlükte çalışıyor. Bu ekranın önemli bir avantajı 658 ppi piksel yoğunluk değeri ile oldukça keskin ve net görüntüler oluşturulabilmesi. VR gözlük kullanmak isteyen kişiler için bu çok önemli bir avantaj. Normal kullanıcılar içinse gereğinden fazla. Samsung S8, bu yüzden normal kullanıcılar için Full HD yani 2220×1080 piksel çözünürlüğünde kendisini ayarlıyor. Menüde yer alan Performans modunu aktif ettiğinizde QuadHD+ çözünürlüğüne geçiyor.

Samsung S8’in çözünürlüklerle oynayabilmesi elbette önemli. Ama ondan önemlisi parlaklık, kontrast ve renk derinliği değerleri.  741 Candela’lık parlaklık değeri ile S7 den daha yüksek. 9227:1’lik kontrast ve geniş renk derinliğinin de yüksek olması (HDR) bu ürünü neredeyse rakipsiz kılıyor. Bu yüzden olsa gerek Samsung S8, daha çok televizyonlarda bildiğimiz UHD Premium logosunu taşıyabiliyor.

samsung galaxy s8 3

Parmak izi ve göz tarama sensörü

Samsung Galaxy S8, neredeyse çerçevesiz bir tasarıma sahip. Durum böyle olunca, o alıştığımız Home tuşuna yer kalmadı. Home tuşu, birçok Android telefonda olduğu gibi ekranda sanal olarak görünüyor. Daha doğrusu Home tuşu ekranın altında gizli. Bunun en büyük dezavantajı, Home tuşunu parmağınıza hissedemiyor olmanız.

Samsung, tıpkı Apple’ın 3D Touch teknolojisi gibi, basma hissiyatı olan bir alanı oluşturmuş durumda. Ama burada kullanılan teknoloji ne yazık ki Apple kadar başarılı olmadığını söylemeliyiz. Bu teknolojide aldığımız hissiyat gerçekten çok düşük. Durum böyle olunca Parmak izi sensoru de yer değişti. S8’in arka yüzeyinde olan Parmak izi sensoru, ortada bulunan kamera lensinin sağ tarafında yer alıyor. Bu esasında alışılması gereken bir durum. Yaptığımız denemelerde, parmağımız parmak izi sensoru yerine hep kamera lensinin üzerine geldi.

s8 2

Samsung Galaxy S8, parmak izi sensorunda ne yazık ki istediğimiz etkiyi veremedi.  Buna karşın göz tarama özelliği ile de hepimizi şaşırttı. Ön tarafta, göz taramayı yapan ikinci bir kamera bulunuyor. Bu kamera parmak izi sensorundan farklı olarak oldukça hızlı ve etkili çalışıyor. Gözlük takan insanlarda da verimli çalışan bu kamera, ne yazık ki güneşli ortamlarda ciddi zorlanıyor.

Performans

Samsung Galaxy S8, ev yapımı 10 nm mimarisinde Exynoss 8895 işlemcisini kullanıyor. Sekiz çekirdekli olan bu işlemci ilk dört çekirdeğini 2.3 diğer dört çekirdeğini de 1.7 GHz sistem hızında çalıştırıyor.  Yaptığımız denemelerde, Galaxy S8 ile yaşanması gereken performans artışının Galaxy S7’den çok daha performanslı olmadığını gördük. Hatta bazı testlerde A10 Fusion işlemcili iPhone 7’nin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Tek çekirdek performansı istenilen etkiyi vermemesine rağmen, çoklu çekirdek performansında Galaxy S8 tüm rakiplerini geride bırakıyor. Bunun anlamı çoklu çekirdek kullanan uygulamalarda yüksek bir performans elde edebiliyorsunuz.

s8 3

Kamera

Galaxy S8’in kamerası değişmedi. S7 de kullanılan kamerayı kullanan S8, 12 MP’lik sensorü ile otofokus özelliğine sahip. Ön kamera 5 MP’den 8 MP’e yükseldi ve bu kamera da otofokus özelliğine kavuştu.  Galaxy S8’in kamera performansı, S7 ile kıyaslandığında, ciddi bir  artış göstermiyor. Galaxy S8 tıpkı S7 gibi loş ortamlarda zorlanıyor. Detayları zayıf ve sarı tonlama ile gece çekimi yapan Galaxy S8, ne yazık ki iPhone 7’ye yaklaşamıyor. Gündüz çekimlerde ise herkesle yarışabilecek duruma geliyor. Rakiplerinin kullandığı ve fark yaratmayı başardıkları Dual kamera teknolojisi ne yazık ki Galaxy S8’de tercih edilmiyor.

Cevap bırakın