Samsung Galaxy S21 Ultra kamera özellikleri

0

Samsung Galaxy S21 Ultra kamera özelliklerine bu yazımızda detaylı bir şekilde göz atıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan Samsung Galaxy S21 ailesinin en gelişmiş modeli olan S21 Ultra kamera anlamında çıtayı epey yukarı taşımış. Telefonun kamera özelliklerine baktığımızda karşımıza aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor:

Ana kamera:

  • 108 Megapiksel f/1.8 + 12 Megapiksel f/2.2 ultra geniş açı + 10 Megapiksel Telefoto + 10 Megapiksel Periskop ana kamera
  • 8K 24 fps video kayıt

Ön kamera

  • 40 Megapiksel f/2.2 ön kamera
  • 4K 60 fps video kayıt

Samsung Galaxy S21 Ultra kamera özellikleri

Samsung Galaxy S21 Ultra kamera özellikleri

Detaylara girecek olursak cep telefonu teknik bilgilerin ötesinde bazı ileri seviye özellikler içeriyor. Öncelikle ana kamerada bulunan 108 MP çözünürlüklü sensör, Samsung tarafından geliştirilen aslında 12 MP çözünürlük sunuyor. Samsung ISOCELL HM3 isimli sensör 1/1.33 inç boyutunda. Bayer filtresi sayesinde 9 kat daha fazla çözünürlük sunan bu sensör 24 mm’ye tekabül eden bir görüş açısı ve f/1.8 diyafram özelliğine sahip. Cep telefonunun bu modda iken çektiği fotoğrafların çözünürlüğü 12000 x 9000 piksel.

HM3 sensörü S20 Ultra ve Note 20 Ultra modellerinde de kullanılan HM1’in bazı açılardan geliştirilmiş bir sürümü. Özellikle düşük ışık ve HDR konularında bu sensörde önemli güncellemeler ve iyileştirmeler yapılmış.

Ultra geniş açı kamerası ise 12 MP çözünürlük sunuyor. Görüş açısı 120 derece olan bu kameranın diyafram açıklığı ise f/2.2.

Samsung Galaxy S21 Ultra kamera özellikleri

İki adet yakınlaştırma kamerası var

Gelelim Samsung Galaxy S21 Ultra modelini rakiplerinden ayıran ikili yakınlaştırma kameralarına (yani zoom olayına). Biri 3X diğeri 10X optik zoom sunan bu iki kameradan 10X olan Periscope olarak geçiyor. Bu ismin verilmesi 10X optik yakınlaştırmayı telefonun gövdesine sığdırılması için kullanılan yöntemden geliyor. Daha önce farklı üreticilerin de kullandığı bu yöntemde normalde gövdeye dikey olarak durması gereken kamera yatay olarak tasarlanıyor. Bu sayede dışarı çıkıntı olmadan yakınlaştırma işlemi yapılabiliyor.

3X optik zoomlu kameranın çözünürlüğü 10 MP ve diyafram açıklığı ise f/2.4. 10X optik zoomlu kameranın çözünürlüğü de 10 MP ve diyafram açıklığı ise f/4.9.

Bu iki kameranın yakınlaştırma özelliğini kombine bir şekilde kullanarak 100X’e kadar dijital yakınlaştırma yapılabiliyor. Elbette dijital yakınlaştırmada alınan sonuçlar çok başarılı değil. Ama günü kurtarıyor.

Zoom Lock özelliği

Samsung bu modele yeni bir özellik daha eklemiş: Zoom Lock. Türkçe’ye Yakınlaştırma Kilidi olarak çevirebileceğimiz bu özellik sayesinde 100X zoom girdiğinizde kadrajın sabit olduğu bir anda görüntü 2 saniyeliğine kilitleniyor. Bu esnada kadrajın üst kısmındaki kare sarı renkli oluyor. Siz de bu sabitleme anında fotoğrafı çekebiliyorsunuz. Bu özellik güzel olmuş. 100X zoom girdiğinizde görüntüyü sabit tutmak kolay olmuyor.

Öte yandan telefonun ön kamerası da yabana atılmayacak bir sensör kullanıyor. Ön kamera da Bayer filtresi kullanıyor ve tam çözünürlüğü 10 MP olan bu kamera 40 MP çözünürlük sunuyor. Kameranın diyafram açıklığı ise f/2.2.

Samsung Galaxy S21 Ultra ana kamerası 8K 24 fps video kayıt edebiliyor. Ön kamerada ise bu değer 4K 60 fps. Ayrıca diğer tüm kameralar de 4K 60 fps video kayıt edebiliyor.

Telefonda birçok çekim ayarı, manuel çekim ayarı ve detaylı video ayarları bulunuyor. Hatta enteresan bazı video özellikleri de var. Pro video modunda mikrofon seviyesini bile ayarlayabildiğiniz gibi mikrofon kaynağını (Bluetooth ya da harici) seçebiliyorsunuz. Telefon aynı zamanda RAW çekim gibi destekler de sunuyor.

Anlayacağınız Samsung, bu yeni telefonla kamera konusunda çıtayı çok yukarı taşımış. Kamera anlamında rakiplerinde bulunmayan birçok özelliğe sahip olan Samsung Galaxy S21 Ultra fotoğraf ve video tutkunlarını mutlu edecek bir model.

Cevap bırakın