Samsung Galaxy S21 Ailesine İlk Bakış

0

Samsung Galaxy S21 ailesi tanıtıldı. Sizler için hazırladığımız videoda S21’lere yakından bakıyoruz.

Samsung’un yeni nesil amiral gemisi Galaxy S21 Ultra, şık tasarımı ve güçlü donanımıyla adından söz ettiriyor.  Aynı zamanda Galaxy S serisindeki ilk S-Pen destekli model olarak da karşımıza çıkan yeni S21 Ultra, 6.8 inç büyüklüğündeki WQHD+ çözünürlük sunan 2X Dinamik AMOLED ekranla beraber geliyor. Ekran boyutuyla tüm dikkatleri üzerine çeken S21 Ultra’nın Dinamik AMOLED ekranı ise 3200×1440 piksel çözünürlük, 515 ppi piksel yoğunluğu değerlerini de kullanıcılara sunuyor.

Aynı zamanda 120 Hz adaptif ekran yenileme hızına da sahip olan telefon, pil ömrünü korumak için 10 Hz ile 120 Hz arasında geçiş yapabiliyor. Bu da cihazın pil ömrüne olumlu yönde etki ediyor. Ayrıca, yüksek çözünürlükte 120 Hz desteği de sonunda S21 Ultra ile beraber sağlanıyor.

Bunun yanı sıra malzeme kalitesiyle de öne çıkan S21 Ultra ile tasarım biraz daha farklılaştırılmış. Bildiğiniz gibi S20 Ultra’nın kamera çıkıntısı birçok kullanıcı tarafından eleştirilmişti. Ancak, S21 Ultra modeliyle beraber bu kamera çıkıntısı telefonun çerçevesiyle bir görünüyor. Cihazın tasarımını genel anlamda değerlendirecek olursak, S21 Ultra’nın tasarım imzasının oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

5 nm üretilen Exynos 21002.9 GHz hızındaki ARM Cortex X1 çekirdeğinin öncülük ettiği sekiz çekirdekli işlemci ile geliyor. Diğerleri ise üç Cortex A-78 yüksek performanslı çekirdek ve dört Cortex-A55 güç verimli çekirdek olarak geliyor. Toplamda, yeni işlemcinin selefine göre yüzde 10’a kadar daha hızlı ve yüzde 20‘ye kadar daha fazla güç verimli olduğu paylaşılıyor.

Mali-G78 GPU, işlerin daha uzun süre en yüksek hızda çalışmasını sağlamak üzere CPU ve GPU’nun güç kullanımını yönetiyor ve yine önceki nesle göre grafik performansında yüzde 40 artış vaat ediyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra’yı özel kılan detaylardan biri ise S Pen desteğine sahip olması olarak karşımıza çıkıyor. S Pen destekli ilk Galaxy S modeli olarak karşımıza çıkan S21 Ultra modeliyle birlikte isteyen kullanıcılar S-Pen’i de kullanabiliyorlar.

Ancak, S-Pen’in Galaxy Note modellerinde olduğu gibi cihaza entegre bir biçimde gelmediğini de belirtelim. Bu kısımdaysa Samsung, S-Pen’i özel olarak tasarlamış olduğu kılıflarla beraber kullanıcılara sunuyor.

 

Cevap bırakın