Samsung Galaxy S10 telefonlarının kameralarına göz atıyoruz

0

Şubat ayında tanıtılan Samsung Galaxy S10 cep telefonu ailesinin kamera özelliklerine göz atıyorum.

Samsung’un amiral gemisi modellerinin yer aldığı S ailesi marka için her zaman çok önemli olmuştur. Bu yıl 10. yılını kutlayan S ailesi artık S10 olarak karşımıza çıkıyor. Onuncu yıla özel tasarımı güncellenen telefon ailesinde artık iki yerine üç model yer alıyor: S10E, S10 ve S10+.

Samsung Galaxy S10 telefonlarının kameralarına göz atıyoruz

Her seride olduğu gibi S10‘da da kameralar çok önemli parçaların başında geliyor. Samsung‘un özel önem verdiği kamera detaylarına markanın yeni modellerinde de ayrı bir ihtimam gösterilmiş. Şimdi gelin her bir model özelinde kameraların bizlere neler sunduğuna bakalım.

Ortak özelliklerine bakacak olursak: Tüm ana kameralar Dual Pixel ve OIS desteği sunuyor. Ayrıca telefonların ön kameraları yenilik olarak delik şeklinde tasarlanmış. Ekranın sağ üst köşesinde bir ‘ben’ gibi görünen bu kameralar ince çerçeve geliştirilmesinde önemli bir katkı sunmuş.

Samsung Galaxy S10E kamera özellikleri

Ailenin en küçük üyesi olan S10E, kamera anlamında arkada iki, önde bir olmak üzere toplamda 3 kameraya sahip. Telefonun ana kamerası 12 + 16 MP çözünürlük sunuyor. Bu kameralardan 12 MP olanı S9 ve Note 9 modellerinde olduğu gibi f/1.5 ve f/2.4 ikili diyaframa sahip ve ana kamera görevini görüyor. İkinci kamera ise ultra geniş açı özelliğine sahip ve 123 derecelik bir görüş açısı sunuyor. Ön kamera ise 10 MP çözünürlükle geliyor ve diyafram açıklığı f/1.9.

Bu modelin video kabiliyetlerine bakacak olursak ana kamera 4K 60 fps çözünürlük sunuyor. Ön kamera ise bizleri şaşırtıyor ve 4K 30 fps gibi genelde ön kameralarda bulunmayan bir çözünürlükte video kayıt yapabiliyor.

Samsung Galaxy S10 kamera özellikleri

Ailenin ortanca üyesi olan Galaxy S10‘a bakacak olursak karşımıza S10E‘deki gibi bir ana kamera çıkıyor. Ama ek olarak üçüncü bir kamera daha bulunuyor: 12 MP telefoto. Bu yeni kamera 2X optik zoom imkanı sunuyor. Yani S10‘da ana kamera üçlü.

Ön kamera ise S10E‘de olduğu gibi 10 MP. Video kabiliyetleri de hem ön hem arka kamera için S10 ile aynı.

Samsung Galaxy S10+ kamera özellikleri

Ailenin en güçlü üyesi olan S10+ ile aynen S10′da olduğu gibi bir ana kameraya sahip. Üçlü modüllü bu kameraya önde dual kamera eşlik ediyor. Öndeki birinci kamera 10 MP iken, ikinci kamera alan derinliği için kullanılıyor ve sunduğu çözünürlük 8 MP. Video tarafında ise S10+ ile S10 ve S10 E aynı özellikleri sunabiliyor.

DxOMark Galaxy S10+’ı değerlendirdi

Sektörün önemli platformlarında biri olan DxOMark yaptığı testlerde Galaxy S10+ modelini en iyi ana kameralı telefonlar listesinde bir numaraya çıkardı. Toplamda 109 puan alan telefon modeli Huawei Mate 20 Pro ve P20 Pro ile beraber birincilik koltuğunu paylaşıyor.

Ön kamera tarafında ise rakipsiz olan Galaxy S10+, 96 puanla en iyi ön kameralı telefon almayı başardı. En yakın rakibinin Google Pixel 3 olduğunu ve onun 92 puan aldığını da belirteyim.

Samsung Galaxy S10 telefonlarının kameraları ile ilgili kişisel yorumum

Tanıltıldığı gün kısa süre olsa da her üç modeli kullanma imkanı buldum. Samsung kamera tarafındaki iddiasını Galaxy S10E, S10 ve S10+ modelleriyle de sürdürüyor. Çıtayı üçlü kamera kullanarak daha da yukarı çıkaran marka, rakiplerinin ensesinden ayrılmayacağının altını bir kez daha çizmiş bu yeni modellerle.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın