Samsung Galaxy Note 9 kameraları nasıl?

0

Kısa süre önce duyurulan Samsung Galaxy Note 9 cep telefonun kameralarına hızlı bir bakış atıyorum.

Her yıl Ağustos ayında Note ailesinin yeni modelini tanıtan Samsung, bu yıl da geleneği bozmadı ve Galaxy Note 9 modelini duyurdu. S-Pen’in Bluetooth desteği sunması ve diğer teknik detayları bu yazının konusu olmadığından sadece kameraya odaklanıyorum.

Samsung Galaxy Note 9 kameraları nasıl?

Telefonu kısa bir süre kullanan biri olarak şunu söylemek isterim ki; Samsung Galaxy Note 9 kameraları firmanın ‘kalemsiz amiral gemisi olarak’  tanımlayabileceğim S9 Plus modeli ile aynı. Yani Samsung Galaxy S9 Plus kameralarını Galaxy Note 9’da da görüyoruz. Önce ana kameraya bir göz atalım:

Samsung Galaxy Note 9 ana kamera özellikleri

Ana kamera 12 + 12 Megapiksel kullanan dual kamera teknolojisine sahip. Birinci kamera f/1.5-2.4 (S9 Plus modelinde olduğu gibi ikili diyaframa sahip) diyafram açıklığı, 1/2.55 inç sensör boyutu, 26 mm odak uzaklığı, 1.4 µm piksel boyutu, Dual Pixel ve OIS (Optik İmaj Sabitleme) gibi özelliklere sahip. İkinci kamera ise f/2.4 diyafram, 52 mm odak uzaklığı, 1/3.4 inç sensör boyutu, 1µm piksel boyutu, OIS (Optik İmaj Sabitleme) ve 2X optik zoom gibi özelliklerle donatılmış.

Telefon kamera çözünürlüğü olarak 12 Megapiksel fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Ayrıca video tarafında ise 4K 60fps’ye kadar video kayıt edebiliyorsunuz.

Teknik özellikleri bir kenara bırakacak olursak Note 9 modeli, S9 Plus ile aynı ana kameraya sahip. Haliyle alınan sonuçların da birbirine çok yakın olması muhtemel görünüyor. Belki yazılım tarafındaki küçük dokunuşlar sonuçlara minör etkiler yapacaktır. Ancak radikal bir farkın olması teknik olarak pek mümkün görünmüyor. Yani fotoğraf ve video anlamında ana kameranın S9 Plus modeline benzediğini ve performans olarak aynı sonuçlarını vereceğini söyleyebilirim.

Kameraları başarılı modeller üreten Samsung, bu başarısını Galaxy Note 9 modelinde de devam ettiriyor.  Telefonun bu teknik özelliklerine ek olarak ana kamerası 960 fps ultra ağır çekim video, HDR, Bokeh etkisi, hazır çekim modları, Yapay zeka desteği, Ar Emoji gibi özelliklere sahip.

Samsung Galaxy Note 9 ön kamera özellikleri

Telefonun ön kamerasına bakacak olursak karşımıza 8 Megapiksel çözünürlüklü, f/1.7 diyaframlı 25 mm odak uzaklığı sunan, 1/3.6 inç sensör boyutu, 1.22µm piksel boyutu ve AF yani otomatik netlik özelliği bulunan bir ön kamera çıkıyor. Bu kamera da S9 Plus modeli ile aynı teknik verilere sahip. Ön kameranın en yüksek video kayıt çözünürlüğü ise 1440p (2K) 30 fps.

Görüldüğü gibi (daha önceki Note modellerinde de olduğu gibi) Samsung Galaxy Note 9, ailenin daha önce tanıtılan amiral gemisi modeli Galaxy S9 Plus ile benzer bir kameraya sahip. Bu donanım özellikleriyle kamerasının iyi bir iş çıkarmasını beklediğimiz model, kullanıcıları üzmeyecektir. Telefonun 5 Eylül’den itibaren satışa sunulacağını da belirteyim.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın