Samsung Galaxy Note 8 kullanıcıları tatmin edebilecek mi?

0

Samsung’un yarın tanıtacağı ve önümüzdeki günlerde de satışa sunacağı yeni amiral gemisi Galaxy Note 8’i masaya yatırıyoruz.  

Akıllı telefon pazarının 1 numarası konumunda bulunan Samsung, bu başarısını genel anlamda orta segmentteki modellerine borçlu. Zira Güney Koreli şirket, daha fazla kar marjı sağlayan amiral gemisi modellerinde istenilen satış seviyesine ulaşamadığı için bu alandaki asıl payı Apple’a kaptırıyor. Apple en çok akıllı telefon satan 2. firma olmasına karşın, sektördeki kar marjının yaklaşık olarak yüzde 80’lik bölümünü tek başına kasasına koyuyor.

Elbette 2016’da bu tablonun oluşmasının temel nedenlerinden birisi de Samsung’un yaşadığı Note 7 fiyaskosu. Bilindiği üzere başarılı bir başlangıç yapan Note 7 modeli, kısa bir süre sonra piyasadan toplatılmıştı. Bu durum kuşkusuz en çok Apple’ın işine yaradı. Belki de Note 7’de yaşanan bu aksaklık fazladan birkaç milyon iPhone’un satılmasına da zemin hazırlamış olabilir.

Aynı hataya bu sene de düşmek istemeyen Samsung, Galaxy S8 ve S8+’ta işi hayli sıkı tuttu. Beklenenin üzerinde bir satış performansına imza atan S8 ve S8+’tan sonra, şimdi de gözler Galaxy Note 8 modeline çevrilmiş durumda. Peki Note 8 gerçek anlamda beklentileri karşılayabilecek mi? Gelin beraber bakalım.

Infinity Display, Note 8 ile devam ediyor

İlk olarak Galaxy Note 8 modelinin nasıl bir tasarıma sahip olacağından bahsedelim. Bilindiği üzere Samsung, uzun bir süre sonra ilk defa köklü bir tasarım değişikliğine gitti. Galaxy S8’de karşımıza çıkan bu yeni tasarım çizgisi, teknoloji tutkunlarının da hayli hoşuna gitti.

Keza Galaxy S8 ve S8+’ın bu kadar sevilmesinin temel nedeni de bu yeni tasarım çizgisi desek, sanırım pek de yanılmış olmayız.

Güney Koreli teknoloji devi, S8 ve S8+’ta oldukça sevilen bu yeni tasarım çizgisini Galaxy Note 8 modeline de taşıma kararı almış durumda. Şimdiye kadar sızdırılan bilgiler doğrultusunda, Note 8’in S8+’a benzer bir çizgide olacağını biliyoruz. Infinity Display teknolojisi ile donatılacak olan Note 8, S8+’tan 1,2 mm daha büyük bir ekrana sahip olabilir.

Samsung aynı yonga setleriyle devam kararı aldı

Galaxy Note 8 hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de telefonun kullanacağı yonga setleriydi. Zira bu konu hakkında ortaya atılan bazı iddialarda, Note 8’in yeni nesil SD 836 yonga seti ile gelebileceğinden bahsedilmişti. Fakat bu iddialar asılsız çıktı.

Şimdilik Samsung tarafından onaylanmamış olsa da Note 8’in aynı Galaxy S8 ve S8+’ta olduğu gibi SD 835 ve Exynos 8895 yonga setleriyle gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi, Note 8’de de çift yonga seti kullanarak bu modelleri bölgesel bazda satışa sunacaktır. Yani SD 835’li model bazı Asya ülkeleri ile Amerika’da satışa sunulurken, Exynos 8895’li model ise ülkemizin de dahil olduğu Avrupa bölgesinde satışa sunulabilir.

Teknik özelliklerin birçoğu aynı kalacak

Note 8’in teknik özellikler bakımından devrim yaratan bir model olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Zira Samsung, Note 8’i tasarlarken birebir S8+ modelini kopyalamış gibi duruyor. İşlemciden RAM’e, yonga setinden dahili depolama alanına kadar pek çok teknik özelliğin S8 ve S8+’la aynı olduğunu söylemek mümkün.

Peki Note 8’i ayıran hiç mi farklı bir detaya yok? Elbette var. Örneğin Samsung ilk defa bir amiral gemisi modelinde çift ana kamera kullanacak. Her ne kadar Samsung bu konuda biraz geç kalmış olsa da Note 8’in nasıl bir fotoğraf performansı sergileyeceği yine de merak konusu.

Güney Koreli teknoloji devi yeni amiral gemisi modelinden oldukça umutlu görünüyor. iPhone 8, LG V30 ve Huawei Mate 10 gibi güçlü cihazların tanıtılacağı bir dönemde Note 8’in ne derece başarılı olabileceği gerçekten merak konusu. Yine de bekleyip göreceğiz.

Cevap bırakın