Samsung Galaxy Note 7: Fırtına gibi geldi ve zirveye yerleşti

0

Samsung, tam 5 yıl önce büyük ekranlı telefon ve ekran kalemi ile Phablet konseptini geliştirmişti. Bu konsept dünya çapında o kadar çok ilgi gördü ki, Galaxy Note ailesi inanılmaz bir başarı elde etti. Dolaysıyla bu ay bu ailenin son üyesi olan Note 7’ye yakından bakıyoruz.

Samsung Galaxy Note 7, Galaxy S7 Edge’in tasarımına çok benziyor. Note 7, tıpkı S7 Edge gibi metal bir kasa sistemi ve ekranın her iki tarafı yuvarlatılmış kenarlara sahip.  Ürünü ele aldığınızda ise, esas fark ortaya çıkıyor. S7 Edge’in metal kasası zaman zaman kullanıcının eline çok iyi oturmayabiliyor. Bunun nedeni de. Kenarların ön tarafı yuvarlatılmış diğer tarafı da keskin olması.  Samsung, bunu görmüş olmalı ki Note 7’de birçok kişiyi rahatsız eden bu tasarımı düzeltti.  Samsung Galaxy Note 7’nin kenarları tamamen yuvarlak. Bu özellikten dolayı da ele çok daha iyi oturuyor ve kesinlikle bir rahatsızlık vermiyor.

samsung note 2

Tabi şunu da unutmamak gerekiyor. Samsung Galaxy Note 7, S7 Edge ile kıyasla 5.5 inç yerine 5.7 inç’lik bir ekrana sahip. Bunun anlamı, her ne kadar da belli olmazsa da, S7 Edge’den boyut olarak daha büyük ve kalın olması.

Yine de şunu söylemekte fayda var. Samsung, Note 7’nin kasa kenarını daha zarif tasarladı. Ayrıca,yeni nesil ince bir ekran kullanması da ürüne ciddi bir hava katıyor.  Buna ek olarak su ve toza karşı dirençli hale getirilmesi de kesinlikle göz ardı edilmemeli.

Unutmadan söyleyelim. Galaxy Note 7, Samsung ailesinin USB Type C kullanan ilk akıllı telefonu. USB Type C sayesinde daha kısa bir şarj süresi ve hızlı bir veri aktarımı sağlamak mümkün. Örneğin yaptığımız testlerde saniyede 50 MByte’lık veri transfer hızı görülmeye değerdi.

samsung note4
Piyasanın en parlak ekranı
Samsung Galaxy Note 7, S7 Edge gibi kontrast zengini, parlak ve keskin bir ekrana sahip. Farkı, 5.7 inç boyutu ile oldukça büyük olması.   Bunun yanı sıra yapılan bazı ölçümlerde piyasanın en iyi ekranı olduğunu da söylemeliyiz. Samsung Galaxy Note 7, S7 Edge’in 760 Candela değerine karşın 826 Candela parlaklık değeri ile piyasanın en parlak ekranına sahip olduğunu bize gösterdi. Note 7’nin erkanı, kullanıcıyı güneşli ortamlarda bile rahat ettiriyor. Benzer bir durum renk doğrulu için de geçerli.

Bizim beğendiğimiz bir özellik ise, ekranın sahip olduğu HDR modu sayesinde, yüksek çözünürlüklü olmayan Videolara ekstra bir kontrast ataması ve tıpkı Samsung’un SUHD televizyonlarında olduğu gibi video kalitesini arttırması.

samsung note

Performans

Galaxy Note 7’nin performansı temel olarak Galaxy S7 Edge’e çok benziyor. 4 x 2.3 GHz ve 4 x 1.6 Ghz hızında çalışan sekiz çekirdekli Exynos 8890 çok yüksek bir performans sergiliyor. 4 Gbyte bellek ve 64 GByte’lık kapasite ürüne ciddi bir güç katıyor. Öyle ki  optimize edilen yazılımı sayesinde çok hızlı ve herhangi bir zayıflık göstermeyen bir kullanım sunuyor. Samsung Galaxy Note 7, Galaxy S7 Edge ile kıyaslandığında bir tık daha yüksek bir performanslı sergilediğini söylemeliyiz.

12 MP arka ve 5 MP’lik ön kamera tıpkı Galaxy S7 Edge gibi aynı.  Yaptığımız testlerde çok iyi sonuçlar elde ettiğimiz söylemeliyiz. F1.7 değerinde olan bu kameralar karanlık ortamlarda bile rahat bir çekim sunuyor. 4K çözünürlüğünde video çekebildiğiniz gibi 720p çözünürlüğünde ağır çekim kayıtlar da yapabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy Note 7, ön tarafta bir kızılötesi kamera bulunduruyor. Bu kameranın özelliği göz taraması yapabilmesi. Note 7, tıpkı Lumia 950 gibi, bir güvenlik önlemi olarak  İris taraması yapabiliyor. İris taraması sayesinde bazı verileri açıp kitleyebiliyorsunuz.  İşin güzel tarafı ise, İris tarama özelliğinin gözlüklü kişilerde de sorunsuzca çalışabilmesi.

samsung note 3
 Sonuç

Samsung Galaxy Note 7,genel olarak değerlendirildiğinde, akıllı telefon sıralamasında en tepeye yerleşiyor. Öyle görünüyor ki, Note 7 piyasanın en başarılı akıllı telefonu. Sahip olduğu 3500 mAh’lik pil yoğun kullanımda yaklaşık 10 saatlik bir kullanım sunuyor. Her iki yüzeyde Gorilla Glass 5 koruma camının kullanılması iyi düşünülmüş bir özellik. Yine de bu özelliğe çok güvenmeyin deriz. Her ne kadar Gorilla Glass 5 olsa da ters bir düşmede çamın üzerinde çizilmeler ve kırılmalar meydana gelebiliyor.

Ekran kalemine birçok özellik ekleyen Samsung, bu alanda kullanıcıyı çekmek istiyor ve başarıyor da. İris teknolojisi her ne kadar güvenilir olsa da, bir parmak izi güvenliği kadar hızlı olmadığını mutlaka hatırlatmak isteriz.

Cevap bırakın