Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSamsung Galaxy Note 5: Note ailesinin yeni üyesi

  Samsung Galaxy Note 5: Note ailesinin yeni üyesi

  Samsung, büyük bir başarı yakaladığı Note ailesini Note 5 ile yeniledi. Uzun zamandır konuşulan ve oldukça fazla merak uyandıran Galaxy Note 5’e yakından bakıyoruz.

  Aylarca konuşuldu ve neredeyse her gün bu ürün ile ilgili dedikodular ortaya çıktı. Sonunda Samsung, Galaxy Note 5’i piyasaya sürdü. Öyle ki, bu ürünün Apple’in iPhone 6S’den önce resmi olarak tanıtılması, bir çok soru işaretini de beraberinde getirdi.

  Galaxy Note 5 ilk bakışta Galaxy S6’ya çok benziyor. Samsung, Galaxy S6’nin tasarım tekniğini Note 5’de fazlasıyla kullandı. Bununla birlikte de Note ailesinden bildiğimiz plastik çerçeve ve suni deri kaplamadan tamamen vazgeçilmiş durumda. Galaxy Note 5, üst seviye telefonlarda olduğu gibi Alüminyum çerçeve, ön ve arka kısımlarını kaplayan Gorilla Glas 4 özelliğini kullanıyor.

  6

  Galaxy S6 Edge’in ön tarafından bildiğimiz yan kenarlarının yuvarlatılması Galaxy Note 5’de de görülebiliyor. Farkı ise, bu yuvarlatmanın ön panelde yer almaması. Bahsi geçen bu özellik, Galaxy Note 5’in arka kısmındaki yan kenarlarda kullanılmış. Bununla birlikte Samsung telefonlarda bildiğimiz ince çerçeve bu üründe de görülüyor. Samsung, Galaxy Note 5’de bir adım daha atarak bu çerçeveyi en minimal seviyede tuttu. Bu da bu ürüne inanılmaz bir ergonomi ve görsellik kazandırdığını söylemeliyiz.

  Unutmadan söyleyelim. Samsung, Galaxy Note 5 ürününde micro SD kart yuvasını tercih etmedi. Ayrıca, üzerinde bulunan 3000 mAh’lik pil değiştirilemiyor. Bu birçok kişi için çok büyük bir dezavantaj olabilir. Fakat bundan da önemlisi ise, beraberinde gelen S-Pen kalemini yanlışlıkla yuvaya ters taktığınızda, cihaza zarar vermeden çıkaramıyor olmanız.

  5.7 inç Amoled Ekran

   Galaxy Note 5, 5.7 inç büyüklüğünde QHD çözünürlüğüne ulaşan Super Amoled ekran kullanıyor. Samsung, bu üründe tahmin edildiği gibi Galaxy S6 Edge’de kullanılan Edge ekranı kullanmıyor. Bu ekran daha çok Galaxy S6’nın ekranına benziyor. Farkı, 5.1 inç büyüklüğünde 5.7 kullanması ve 2.560 x 1.440 piksel çözünürlüğünde 518 ppi piksel yoğunluk değerine ulaşabilmesi.

  Galaxy Note 5’in ekranı, Note 4 ile kıyaslandığında çok daha parlak ve çok daha az enerji harcıyor. Renk doğruluğu oldukça başarılı ve renkler inanılmaz canlı. Galaxy Note 5’in ekranı bu yüzden olsa gerek, en iyi ekranlardan biri olarak kabul ediliyor.

  Yine de dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Galaxy Note 5’in iki yüzeyi Gorilla Glass 4 ile kaplı olması onu çiziklerden ve küçük darbelerden korunması önemli bir özellik. Yalnız, bu ürünü düşürdüğünüzde çam yüzeylerde çatlamalar meydana gelebiliyor. Galaxy Note 5’in alüminyum çerçevesi , bunu ne yazık ki engelleyemez. Bu yüzden bu ve buna benzer ürünleri mümkün olduğunca az darbe almalı.

  5

  S-Pen ve performans

  Samsung Galaxy Note 5, 4 GByte bellek ve 32 GByte’lık bir kapasiteye sahip. Micro SD kart yuvasını bu üründe ne yazık ki yer almıyor. Kullanılan işlemci Samsung üretimi olan sekiz çekirdekli Exynos 7420. 2.1 GHz hızında çalışan bu işlemci elbette yüksek bir performans sunuyor. Yaptığımız testlerde, Galaxy Note 5’in performansı Galaxy S6 Edge’e çok yaklaştığını gördük. Yine de bu performansın, Samsung’un ileriki günlerde yayınlayacağı işlemci optimizasyonunu düzelten bir yama ile, çok daha iyi olacağına inanıyoruz.

  Note serisinin en büyük özelliği kuşkusuz S-Pen kaleminde. Note 5’in sağ alt köşesinde düğmeye basarak çıkartılan bu kalem, yuvasından alınır alınmaz Samsung’un Air Command uygulamasını çalıştırıyor. Bu kalem ile bir çok istek karşılıksız kalmıyor. Samsung, S-Pen’i oldukça verimli geliştirdiği hemen belli oluyor.

  3

  Son olarak. Galaxy Note 5, ön tarafta 5 MP arka tarafta da 16 MP’lik bir kameraya sahip. Arka kamera özellikle düşük ışıkta oldukça yüksek bir performans sergilemesi ile beğenimizi kazandı. Görüntü sabitleyici fonksiyonu kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak veriyor. Benzer bir durum video kayıt için de geçerli.

  Toparlayacak olursak. Galaxy Note 5, yüksek performansı ve tasarımı ile fark yaratıyor. S-pen’in kullanımı gerçekten çok başarılı. Bununla birlikte kendisini ispatlamış ekranı ve kamerasını da unutmamak gerek. Bizim tavsiyemiz, birçok özelliğe sahip olmak isteyen ve üst seviye bir telefon arayan kişilerin Galaxy Note 5’i daha yakından tanımaları.

  Ürünü detaylı inceleme ve satın almak için burayı tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN