Samsung Galaxy Buds 2 İncelemesi

0

Kablosuz kulaklıklar giderek daha fazla kullanıcı ilgisiyle karşılaşıyor. Üreticiler de bunun farkında ve sık aralıklarla yeni modellerin çıktığını görüyoruz. Samsung da bu segmentte oldukça aktif oyunculardan bir tanesi ve son olarak Galaxy Buds serisi altında Buds 2 gibi yeni bir model sunmuştu. Bu yeni tam kablosuz Samsung kulaklıklarının dikkat çeken en önemli özelliği aktif gürültü engelleme. Bunu, nispeten daha uygun bir fiyat noktasından sunuyor. Bu inceleme yazısında başlıca Galaxy Buds 2 özellikleri ve sunduğu deneyim yer alıyor.

Samsung, tam kablosuz kulaklıklarında gövdesiz bir tasarım tercih ediyor. Galaxy Buds 2 de bu tasarım tercihinin bir yansıması olarak nitelendirilebilir. Küçük boyutlu, genel olarak yuvarlak hatlara sahip kulaklıklar pürüzsüz ve yumuşak bir yüzeye sahip. Her biri sadece 5 gram ağırlığında. Ayrıca Buds Plus veya ilk Buds modeline göre daha sadece ve yuvarlatılmış bir tasarımın varlığı söz konusu. Kulağa yerleştirirken herhangi bir sıkıntı yaşanmazken, uyum konusunda da iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Kutudan farklı boyda silikon uçlar çıkıyor. Bu arada Samsung, Galaxy Wearable uygulamasında bir kulaklık testi de sunuyor. Bu testin sonuçlarına bağlı olarak Buds 2 teklerinin yerleşimini ayarlayabilir veya silikon uçları değiştirebilirsiniz. Uçların değişimi de kolaylıkla yapılıyor.

galaxy buds 2 inceleme

Plastikten yapılmış kulaklıkların parlak yüzeyiyle yeteri kadar şık göründüğünü söyleyebiliriz. Bu videoda gördüğünüz yeşil rengin yanı sıra siyah, beyaz ve lavanta gibi dört farklı renk daha bulunuyor. Kulaklıkların silikon uçları kasanın rengiyle uyum gösteriyor. İç tarafta şarj için kullanılan temas noktaları sensör ve iç mikrofon yer alırken dışta da iki mikrofon daha görüyoruz.

Kulaklıklar, kendisiyle aynı parlaklıkta ve malzemede dış kaplamaya sahip olan bir şarj kutusuyla geliyor. Kare şekilli, yuvarlatılmış köşeli bu kutu, biraz kalın olsa da, kapladığı hacim fazla değil. Cepte de rahatlıkla taşınıyor. Kapağını tek bir parmakla kolaylıkla açabilirsiniz. Aynı şekilde, tek parmakla sağlam biçimde kapatabilirsiniz. Her bir renk seçeneğinde kutunun dış rengi beyaz, ancak kapağı açtığınızda kutunun içinin kulaklıklarla aynı renkte olduğunu göreceksiniz. Her bir teki yuvasından çıkarmak ve daha sonra yerine koymak oldukça kolay. Kutu üzerinde iki adet LED lamba var. İçte olanı kulaklıkların şarj durumunu gösteriyor. Dış, kapağın hemen altında bulunan diğer lamba ise kutunun şarj durumunu gösteriyor. Arkada ise şarj için kullanılan USB-C portu bulunuyor.

Buds 2’nin dışa bakan tarafı dokunmatik yüzeye sahip. Bir kez dokunma, çift dokunma, üç kez dokunma ve dokunup basılı tutma gibi hareketlerle çeşitli kontrolleri gerçekleştirmek mümkün. Bunları Galaxy Wearable uygulaması üzerinden kapatıp açabilirsiniz. Bu arada dokunmatik yüzeyin hassasiyetinin çok yüksek olduğunu söylemeliyiz. Kulaklığın yerleşimini ayarlamak için hafifçe dokunsanız bile, dokunmatik komut algılanıyor ve istemediğiniz bir şey olabiliyor.

Galaxy Buds 2, IPX2 ile belgelenen suya direnç özelliğine sahip. Bu, kulaklıkların sadece fazla tere yol açmayan egzersizler için uygun olduğunu gösteriyor. Yağmur, kar, havuz veya deniz suyunun bulunduğu ortamlardan mümkün olduğu kadar kaçınmanızda fayda olacaktır.

Samsung, Galaxy Buds 2’de çift sürücülü bir tasarıma yer veriyor. Bir orta frekans aralıklı, bir adet de yüksek tiz odaklı sürücü bulunuyor. İçe bakan gürültü engelleme odaklı mikrofonun yanında, dışa bakan iki adet hüzme biçimli mikrofon bulunuyor. Bunlar Buds 2’de dış ortam gürültüsünü azaltmaya ve ses kalitesini artırmaya odaklanıyor.

galaxy buds 2 inceleme

Galaxy Buds 2 ile gördüğümüz önemli yeniliklerden biri aktif gürültü engelleme oluyor. Samsung’un daha düşük fiyat segmentine bu özelliği getirmesi memnun edici. Bu özelliğin, kulaklığın fiyatının hakkını verecek bir performans sunduğunu görüyoruz. Müzik dinlerken ve aktif gürültü engelleme açıkken, dışarıdaki uğultuyu ve konuşmaları duymazsınız. Podcast ve benzeri içeriklerde, dışarının gürültüsünü belki bir kademe daha fazla hissettirebilir, ancak bu tarz içeriklere yoğunlaşmanıza yardımcı olacaktır. Daha önce Buds modelinde de gördüğümüz Ortam sesi özelliği de mevcut. Ortam sesi özelliği sayesinde dış ortamdaki sesleri iyi şekilde duyabilirsiniz. Üstelik ses seviyesini ayarlama imkanı var. Buna rağmen dış ortamın sesinin mikrofonik biçimde duyulmadığını belirtelim.

Ses kalitesi bakımından Galaxy Buds 2; bas, orta frekans ve tizler genelinde dengeli bir çıkış sağlıyor. Bununla birlikte baslar ve tizlere doğru hafif yükselmelerin varlığı söz konusu. Ses çıkış şiddeti tatmin edici, en yüksek seviyede rahatsız edici parazit veya patlamalar yok. Müzik dinlerken vokaller iyi şekilde anlaşılıyor, baslar diğer unsurları gölgelemiyor. Sadece sesin olduğu içerikler, oyunlar veya filmler için de Buds 2’nin yeterli bir kalite sunduğunu görüyoruz. Telefon görüşmeleri için de Buds 2, memnun edecek bir performans ortaya koyuyor.

Galaxy Buds 2, diğer çoğu kablosuz kulaklık gibi SBC ve AAC kodlayıcılarını destekliyor. Bir de Samsung’a özel olan Samsung Scalable Codec desteği var. Bu özel kodlayıcı bağlantı ve ses kalitesini dinamik biçimde ayarlıyor ve özellikle Samsung akıllı telefonları veya diğer cihazları için mükemmel bir deneyim sağlıyor. AAC ise destekleyen Android cihazları ve bu desteğe sahip olan iPhone’lar için kullanışlı olacaktır. Bluetooth 5.2 desteği de önemli artılardan bir tanesi. Bu, aynı anda iki cihaza bağlama imkanını sunarken, oyun ve video içeriklerinde gecikmeyi düşürmeye imkan tanıyor. Wearable uygulamasında bulunan deneysel özellikler arasında Oyun modu var. Bunu etkinleştirerek düşük gecikmenin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

galaxy buds 2 inceleme

Eğer bir Samsung telefonu veya tableti kullanıyorsanız, ilk eşleştirme ve kurulum işlemlerini, şarj kutusunu cihazın yanına yaklaştırıp kapağını açarak başlatabilir ve birkaç saniyede tamamlayabilirsiniz. Galaxy Wearable uygulaması ise kulaklıkla ilgili birçok ayarı yapmayı sağlıyor. Ayrıca yazılım güncellemelerini de buradan gerçekleştirebilirsiniz. Samsung, kulaklık için yazılım güncellemeleri sunmakta bir hayli aktif görünüyor. iPhone için bu uygulama bulunmadığı için kontrol imkanı daha kısıtlı olacaktır.

Pil tarafına geldiğimizde, Galaxy Buds 2 tek bir şarjla, aktif gürültü engelleme açıkken 5 saate kadar dinleme süresi sunuyor. Şarj kutusu da 15 saatlik ek süre sağlıyor. 5 dakikalık hızlı bir şarj ise 60 dakikalık dinleme süresi sağlıyor. Pratikteki deneyimlerimiz de Samsung’un verdiği bu değerlerle uyum gösteriyor. Şarj işlemini kutudan çıkan USB-C kablosuyla yapabileceğiniz gibi, akıllı telefonunuzun şarj adaptörünü ve kablosunu da, uyum göstermesi hâlinde kullanabilirsiniz. Şarj kutusu Qi kablosuz şarj standardını destekliyor. Wireless Power Share özellikli Samsung telefonlarıyla da kablosuz olarak şarj etmek büyük pratiklik sağlıyor.

Samsung Galaxy Buds 2, sahip olduğu fiyatın karşılığını iyi şekilde veren bir kablosuz kulaklık. Ses kalitesi, aktif gürültü engelleme performansı, pil ömrü gibi birçok açıdan iyi bir grafik ortaya koyuyor. Eğer bir Samsung telefonu kullanıyorsanız, listenizin başında bu kulaklık yer alabilir.

Samsung Galaxy Buds 2’yi mediamarkt.com.tr’den satın alın

Cevap bırakın