Samsung Galaxy A70 : Galaxy A7’nin veliahttı sahnede

0

XXL ekran modası ile birlikte hoş bir tasarım ve ultra geniş açı lensin yanı sıra, özellikle uygun bir fiyat ile son kullanıcılarla buluşmayı hedefleyen  Samsung Galaxy A70 inceleme altında.

Samsung bu aralar orta sınıf akıllı telefonlarını tamamen yeniliyor. Galaxy A40’dan sonra Galaxy A50 ve şimdi de Galaxy A70 ile karşı karşıya kaldık. İşin güzel tarafı ise, biz her ne kadar orta sınıf akıllı telefon desek bile, bu ürünler üst sınıf telefonlarla rahatlıkla kapışabiliyorlar. Öyle ki kocaman bir ekran, yüksek performans ve elbette çok daha yüksek pil gücü bu ürünlere ciddi bir güç katıyor.

6.7 inç ekran

Galaxy A70’e ilk baktığınızda 6.7 inç büyüklüğündeki ekran hemen gözünüze çarpıyor. Üst sınıf modellerle aynı boyutta bir ekrana sahip olan A70, performans olarak S9 Plus’un ekranından aşağı kalır bir yanı yok. Çok ince bir çerçeve oturtturulan bu ekran, damla çentik tasarımı ile günümüzün modasına da fazlasıyla uyuyor.

Ama  bundan da önemlisi, Galaxy A70’in ekranı rekor seviyede bir kontrast değerine sahip olması. Bu kontrast değeri, yüksek parlaklık, tok ve gerçeğe yakın bir renk dağılımı ile birleştiğinde, en az Galaxy S9 kadar kaliteli bir kullanım sunuyor.

A70’in arka kısmı ise hafif yuvarlatılmış ve cam yerine plastik bir kasa yapısı kullanılmış. Buradaki yüzey ışığa göre farklı renk tonları gösterebiliyor. Buna karşın çizilmeye karşı çok dayanıksız ve ne yazık ki parmak izini tutuyor.

Performans

Orta sınıf telefonlarının en büyük sorunu kuşkusuz bellek ve kapasitenin yetersiz olması. Bunu bilen Samsung, A70’de 128 GByte’lık bir kapasite kullandı. Buradaki avantaj ise bu kapasitenin 108 GBYte’ı kullanıcı tarafından kullanılabilir olması. Zaten daha fazlasını isteyen kullanıcılar çift SIM yuvasının birini iptal ederek 512 GByte’lık bir MicroSd kart takabiliyorlar.

Bellek tarafına bakacak olursak 4 GByte yerine 6 Gbyte tercih edilmiş. Bunun avantajı birçok uygulamayı aynı anda kullandığınızda hemen belli oluyor. Benzer ürünler anında kasılıyorken Galaxy A70 bu konuda kullanıcısını üzmüyor.

Zaten bunu performans testinde de görebiliyorsunuz. Sekiz çekirdekli Exynos 7904 işlemcisine sahip olan A70, Galaxy S8 ile kafa kafaya yarışıyor. Geekbench testinde 2370/6110 skoru ile Galaxy S8 ‘den (1960/6360) aşağı kalır bir yanı olmadığını gösteriyor. Veliahttı olan Galaxy A7 ile kıyasla ( 1480/4150) ciddi fark atıyor. Buna karşın Galaxy S10’a (4390/9580) kesinlikle yaklaşamıyor.

Unutmadan pil performansından da kısaca bahsedelim. Galaxy A70, 4000 mAH’lik bir pil gücüne sahip. Bu da A70’e günlük kullanımda yaklaşık 15 saat’lik kesintisiz bir çalışma sunuyor. Ama bundan da önemlisi ise 15 Watt’lık adaptör yerine 25 Watt’lık bir adaptör ile gelmesi. Yani ürünü hızlı şarj teknolojisi ile şarj edebiliyorsunuz.

Kamera Performansı

Galaxy A70 arka tarafta üç adet kamera lensi barındırıyor. 32 MP’lik ana kamera, her ne kadar yüksek çözünürlüklere ulaşsa da sadece gün ışığında üstün bir performans sergiliyor. Düşük ışıkta ne yazık ki diğer orta sınıf telefonlar gibi vasat bir kaliteye ulaşıyor.

Ultra geniş açı lensli kamera ise  grup fotoğrafları , doğa fotoğrafçılığı ve panorama fotoğrafcılığı için uygun. 8 MP’lik bu lens tıpkı ana kamera gibi gün ışığında uygun kalityede fotoğraflar çekebiliyor.

A70’in üçüncü lensi ise daha çok bir yardımcı lens gibi algılamak lazım. Bu lens özellikle yakın çekimlerde arka planının keskinliği ile oynuyor. Fotoğrafçılar arasında Bokeh efekti olarak adlandırılan bu işleme Samsung Live Fokus adını vermiş.

Unutmadan. Galaxy A70 ne yazık ki bir Tele lens özelliğine sahip değil.

Sonuç:

Samsung Galaxy A70, şu ana kadar A sınıfının en performanslı cihazı olduğunu söylemek mümkün. Zengin donanım birleşenlerine sahip olan bu ürün, geniş OLED ekran, yüksek pil kapasitesi ve 6 GByte bellek ile başarılı bir fiyat/performans oranı sunuyor.  En zayıf noktası ise kuşkusuz kamerası ve su geçiren plastik yapısı.

Samsung Galaxy A70 ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın