Samsung Galaxy A6+ : Gençler için özel olarak tasarlandı

0

Samsung’un ünlü ailelerinden Galaxy A serisi, 2018 yılına yenilenmiş olarak adım atıyor ve bu ailenin en dikkat çekici üyesi olan Samsung Galaxy A6+ bu hafta inceleme konuğumuz oluyor.

 Samsung gelişmiş tasarım çizgisini yeni Samsung Galaxy A6+ akıllı telefonunda devam ettiriyor. 6 inch’lik devasa ekranına rağmen tek elde rahat bir kullanım sunan ürün, ovalleştirilmiş köşeleri, inceltilmiş yapısı ve neredeyse çerçevesiz kimliğiyle deyim yerindeyse dünyaları tek avucunuza sığdırabilen bir akıllı telefon.

Telefonun ön tarafına baktığımızda, herhangi bir fiziksel tuş yer almıyor. %75.3’lük ekran çerçeve oranını 6 inch ekranlı bir telefon için iyi olarak nitelendirebiliriz. Ön üst tarafa geldiğimizde ise, flash ışığıyla birlikte 24MP değerdeki selfie kamerasını görüyoruz, ki bu telefonun en güçlü taraflarından birini de bu kamera oluşturuyor.

Galaxy A6+’ın arka tarafı pürüzsüz bir metal tasarımla geliyor. Bu, yumuşak bir tutuş hissi uyandırırken bazen avuçta terlemelere, dolayısıyla kaymalara da sebebiyet verebiliyor. Ürünün arka tarafında neredeyse çıkıntısız olarak konumlandırılan dual kamera sistemi ve parmak izi okuyucu sensörü görüyoruz. Detaylardan birazdan söz edeceğiz.

Yüz tanıma ve parmak izi okuma

İlk etapta amiral gemisi modeller için hazırlanan parmak izi okuyucu sensör ve yüz tanıma sistemi, artık orta seviye ürünlerde de karşımıza çıkıyor. Samsung da Galaxy A6+’ında bu iki özelliği bize sunarak kullanım önceliğini yine bize bırakıyor. Parmak izi okuyucu sensörün oldukça hızlı çalıştığını söylememiz gerekiyor. Yüz tanıma sistemi de genel olarak iyi çalışıyor. Yine de ışık koşulları ve yüzünüzdeki ekstra detaylar (Güneş gözlüğü, uzun sakal gibi) sebebiyle ufak sorunlar yaşayabilirsiniz. An itibarıyla parmak izi okuyucu sensörün daha güvenli ve daha kullanışlı olduğunu belirtmekte fayda var.

6 inch Super Amoled ekran

Samsung’un Super Amoled ekran teknolojisini bu üründe de görüyoruz. 6 inch değerdeki ekran, 1080 x 2220 çözünürlük sunuyor. Gerek iç mekan, gerekse de dış mekan kullanımlarında keskin görüntüler sunabildiğini, yeterli aydınlatma seviyesinin bulunduğunu belirtelim. Tabii güneş etkisinin üst seviyede olduğu öğlen saatlerinde ekranda ister istemez performans düşüşleri yaşanabiliyor.

18.5:9 oranında, Infinity yani sonsuz ekran olarak nitelendirilen ekran, bir şeyler izlemeniz, okumanız ve oynamanız için gayet yeterli. Üstelik, isterseniz aynı ekranı bölerek aynı anda birden fazla işle ilgilenebilirsiniz de.

Performans

Telefonda 1.8GHz hızında 64bit Octa Core işlemci, 4GB RAM ve 64GB dahili depolama özellikleri mevcut. Ayrıca microSD kart girişi de bulunuyor. Geekbench 4 testimizde tek çekirdekte 744 puan alan telefon, çift çekirdekte de 3909 puanı gördü. Ardından Real Racing 3 ve Super Mario Run gibi oyunları rahatlıkla oynayabildik.

Telefonda Android 8.0 Oreo işletim sistemi ve Samsung’un güncel arayüzü bulunuyor. Dolayısıyla oldukça kolay ve performanslı bu deneyim söz konusu. Tabii kullanım için sadece bir şeyler yazmak ve bir yerlere dokunmak zorunda değilsiniz. İsterseniz telefonunuzla pek çok konuda konuşabilirsiniz de. Evet, Samsung’un gelişmiş sanal asistanı Bixby’den söz ediyoruz.

Bixby’ye seslenerek hava durumunu öğrenebilir, adres öğrenebilir, çekeceğiniz fotoğraflarınız için yardımlar alabilir ve daha fazlasına erişebilirsiniz. Tabii isterseniz sorularınızı yazabilirsiniz de. Bu asistan, bir süre sonra rutinlerinizi öğreniyor ve size öneriler bile sunabiliyor. Şu an sesli olarak Türkçe dil desteği barındırmadığını söylemeliyiz.

Gelelim kamera yeteneklerine

Telefonun arka tarafında 16+5MP’den oluşan dual kamera sistemi yer alıyor. Otomatik odaklama özelliğinin bulunduğu bu sistem, sırasıyla F1.7 ve F1.9’luk açıklık oranlarına sahip. Bunun anlamı, telefonun düşük ışık koşullarında daha fazla ışığı kamerada toplayabilmesi ve daha net fotoğraflar ortaya çıkarabilmesi. Yine de, fotoğraf ve video tarafında en iyi performansı yüksek ışık koşullarında gösterdiğini söylemeliyiz.

Samsung Galaxy A6 +’ın arka kamera sistemi için Bixby Vision, Canlı Odak ve Etiketler olmak üzere 3 ana başlık bulunuyor. Bixby Vision seçeneğini işaretlediğimizde; istersek yabancı bir metni tercüme edebilir, istersek QR kod okutabilir, istersek bulunduğumuz konumu öğrenebilir, istersek de bir obje hakkında internetten anında araştırmalar yapabiliriz.

Canlı odak seçeneği ise, arka plandaki detayları flu hale getiren ve sizi ön plana alarak daha net fotoğraflar çekmeniz için güzel bir yöntem.

Etiketler ise, çektiğiniz fotoğrafları daha şahsi ve eğlenceli hale getirmeniz için içinde güzel detaylar barındırıyor.

Ve ön tarafa geldiğimizde, flash ışığıyla birlikte 24MP değerdeki kamerayı görüyoruz. Son yıllarda selfie kameralara yönelik ekstra çalışmaların yapıldığını hepimiz biliyoruz. Eh, öyle ya, çekilen fotoğrafların büyük kısmını selfie’ler oluşturuyor artık. Samsung Galaxy A6 +’ın selfie kamerasının da oldukça başarılı olduğunu, özellikle flash ışığıyla fark yarattığını söylemeliyiz. Zira bu ışığın 3 farklı aydınlık seviyesi bulunuyor ve böylece ortamdaki ışık detaylarına göre seçimler yaparak daha gerçekçi renk tonlarında öz çekim fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Samsung Galaxy A6 Plus ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın