Samsung, Exynos 2100 ile amiral gemisi mobil işlemcilerde çıtayı belirliyor

0

Samsung’un tanıtımını yaptığı yeni işlemcisi Exynos 2100, 5nm EUV teknolojisi sayesinde güçlü performans ve yüksek enerji verimliliği sunarak daha iyi çoklu görev ve oyun deneyimini mümkün hale getiriyor.

Gelişmiş yarı iletken teknolojisinde dünya lideri Samsung Electronics tarafından düzenlenen Exynos On 2021 sanal etkinliğinde Exynos 2100 tanıtıldı. Yeni mobil işlemci, şirketin geliştirdiği ilk premium 5G-entegrasyonlu mobil işlemci ve en gelişmiş 5-nanometrelik (nm) ekstrem ultra-viyole (EUV) işlemci devresine sahip.

Samsung Electronics LSI Bölümü Başkanı Inyup Kang konuyla ilgili açıklamasında, “Exynos ekibimiz, günümüzün akıllı cihazlarının merkezinde yer alan işlemciler alanında geliştirdikleri inovasyonlarla premium mobil işlem deneyimini ortaya koyma konusunda kararlılık sergiliyor. Bugüne kadarki en gelişmiş mobil işlemcimiz Exynos 2100’ü tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Exynos 2100, güçlü işlemci teknolojileri ve gelişmiş 5G modemle donatıldı ve güç tasarruflu 5nm işlemci devresine sahip. Exynos 2100, geleceğin amiral mobil cihazları için çıtayı belirleyecek.” dedi.

Exynos 2100’un işlem ve grafik işleme performansı, usta kullanıcılarının performans beklentilerinin ötesine geçecek şekilde iyileştirildi. Samsung’un ilk 5G-entegrasyonlu amiral gemisi mobil işlemcisi olan Exynos 2100, yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu veya öncülü olan 7nm işlemciyle kıyaslandığında yüzde 10 oranında daha yüksek genel performans sağlayan 5nm EUV işleme teknolojisini kullanıyor. Exynos 2100, daha yüksek bir iyileştirme elde edilmesi amacıyla iyileştirilmiş önbellek hafızası kullanımına ve daha güçlü bir zaman planı uygulayıcısına da sahip. Sekiz çekirdekli CPU, gücü 2,9 GHz’e kadar çıkabilen tekil Arm® Cortex®-X1 çekirdeği, yüksek performansa sahip üçlü Cortex-A78 çekirdeği ve güç tasarrufu sağlayan dörtlü Cortex-A55’ten oluşan gelişmiş bir üç kümeli yapıdan oluşuyor ve öncülüyle kıyaslandığında çoklu çekirdek performansında yüzde 30’dan fazla iyileştirme sağlıyor.

Cevap bırakın