Samsung, ekran üzeri parmak izi okuyucusu patenti aldı

0

Samsung’un geçtiğimiz aylarda ekranın üzerindeki birden fazla noktada konumlanan parmak izi okuyucu özelliği şeklinde özetlenebilen bir patent başvurusunda bulunmuş ve kamuoyunun dikkatini üzerine çekmişti.

Nisan ayında gerçekleştirilen başvuru nihai sonuca ulaştı ve Kore merkezli teknoloji şirketi ilgili patentin haklarının sahibi oldu.

Patent, parmak izi ile çalışabilir uygulamaları esas alıyor, örneğin kişilere veya mesajlara erişim, resim galerine göz atma öncesinde ekranda çıkan parmak izi okuyucusunun kullanılması şeklinde ekstra bir güvenlik katmanı sağlıyor.

Patente göre ekranın her yerinde 12’ye kadar farklı noktada parmak izi okuyucusu konumlandırılabiliyor.

Patentteki uygulanabilirlik ise cam ile dokunmatik sensör arasında parmak izi sensörünün yer alması şeklinde. Basınç sensörü, ekran panelinin altında bulunuyor. Kimlik doğrulama başarılı olursa resim galerisinin tamamı, olmazsa bir kısmının görünmesi gibi uygulama alanları da sunuyor.

Akıllı telefonun sahibi dışında kullanılırlığını önemli ölçüde kısıtlayan özellik, hassas bilgilerin görülmesi durumlarını azaltabilir. Samsung’un söz konusu patentiyle ilgili ilk akıllı telefonları ne zaman tanıtacağı belli değil, bununla birlikte patent, son derece inovatif bir yapıda ve beklentiler, sonraki Galaxy S ve Note modellerinde potansiyel kullanıcıların karşısına çıkabileceği yönünde.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın