Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSamsung CF390 : Kavisli TV teknolojisi monitörlere sıçradı

  Samsung CF390 : Kavisli TV teknolojisi monitörlere sıçradı

  Kavisli TV teknolojisi monitörlere geldi. Samsung CF390 adlı ürün daha derin bir kavis ve fiyat/performans oranı ile fark yaratma peşinde.

  Televizyon teknolojisinin gelişmesi ile birlikte monitör teknolojisi de aynı oranda gelişiyor. Monitör ürünlerine baktığımızda ilk olarak pek bir değişiklik göremediğimizi düşünürüz.  CRT teknolojisinden LCD teknolojisine geçildiğinde gözle görülür bir fark vardı elbette. LED teknolojisinin geliştirilmesi ile birlikte birçok kullanıcı farkını anlamamıştı. Bununla birlikte çeşitli bağlantıların eklenmesi, ekran çözünürlüklerin artması, multimedya özelliklerin kazandırılması gibi değişiklikler ürünlere detaylı bakıldığında fark ediliyordu.

  1

  Her ne olursa olsun günümüzde Monitör teknolojilerinin çok gelişmiş olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca piyasada da oldukça fazla seçeneklerin olması Monitör seçimini fazlasıyla zorlaştırıyor.  IPS panellerinden tutun, UHD ve hatta kavisli ürünler. Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan mutlaka bir ürün bulunabiliyor.

  Tabi bir de günümüzde trend olan teknolojiler var. Örneğin Curved yani kavisli ekranlar. Özellikle oyun severler için tasarlanan kavisli ekranlar sayesinde oyun deneyimi bir üst seviyeye taşındığı söyleniliyor. Bu da ister istemez oyun sevenlerinin ilgisini çekiyor. Tıpkı bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Samsung CF390 adlı kavisli monitör gibi.

  2

  Samsung oyuncular için geliştirdiği monitör alanında yeni değil. Daha önce farklı deneyimleri olmuştu. UE590 adlı ürünü 4K desteği ile ilgi çekmişti.  Ekranın IPS olmaması ve Mat siyah ekran yüzeyinde piyano Black çerçeve kullanılması ne yazık ki piyasada pek tutulmadı. Samsung SE790C ise tüm ihtiyaçları karşılıyordu ama maliyeti çok yüksekti. Yani yeni ürünler gelmesi gerekiyordu.

  Samsung CF390, kavisli yapısı, uygun fiyatı ve kolay kullanabilirliği ile piyasaya sürüldü. Bu ürün her ne kadar tasarıma ve teknik özelliklere önem verildiyse de hem UHD hem de Curved teknolojilerini aynı anda destekleyemiyor. Samsung muhtemelen fiyatı düşük tutmak için bu yola başvurmuş olabilir.

  6

  Freesync ile fark yaratıyor

  11.9 mm inceliğinde olan Samsung CF390, neredeyse çerçevesiz bir tasarım ile avantaj sağlıyor. Tasarımı ve ergonomisi oldukça başarılı.  23.5 inç büyüklüğünde olan Samsung CF390, 1920×1080 çözünürlüğünü destekliyor. Ama bundan da önemlisi sahip olduğu  kavisli yapısı. Benzer ürünlerle kendisini farklılaştıran Samsung CF390, 3000 ya da 4000 mm’lik yarı çap yerine 1800mm’lik bir yarı çap kullanıyor. Bunun anlamı Kavisli yapının daha dairesel olması ve bu sayede de kullanıcının görüş alanını yarım da olsa çevreleyebilmesi. 178 derecelik görüş açısı ile oyun ve film deneyimini ciddi bir anlamda arttıran Samsung CF390, bu değişiklik sayesinde kullanıcıya oyunları birebir yaşatabiliyor.

  3

  Görme duyularınız yoğunlaşıyor ve Samsung CF390’un size sunduğu derinliğe ile kendinizi kaptırıyorsunuz. Sahip olduğu Game modu sayesinde çok karanlık olan sahneleri otomatik olarak açması önemli bir artı. Ama bundan da önemlisi desteklediği FreeSync teknolojisi. AMD tarafından geliştirilen bu teknoloji sayesinde resim tekrarlama hızı 48 ile 73 Hz arasında ayarlanıyor.  FreeSync-over-HDMI yardımıyla da oyuncuların yaşadığı ekran gecikmeleri minimuma indirgeniyor.  Tabi burada Samsung CF390’nin 4 ms’lik gecikme süresi de önemli bir rol oynuyor. Samsung’un VA paneli 3000:1’lik kontrast değeri ile de oyun zevkini yarıda bırakmıyor.

  4

  Sonuç

  Samsung CF390, hem VGA hem de HDMI bağlantısına sahip. Ürünün inceliği rakipleri ile kıyasla çok avantajlı. Benzer bir durum  kavisi için de geçerli. Samsung dersine çok iyi çalıştığı belli oluyor. Ne yazık ki hem Kavsi hem de 4K çözünürlüğüne sahip olamıyoruz. Üst seviye oyuncular böyle bir ürünü görmeyi çok istediklerini düşünüyoruz. Ayrıca Windows modunda ikonların sıkıştırıldığını görmek pek hoş değil. Farklı çözünürlükler denememize rağmen bu görüntü bizi bir şekilde rahatsız etti. Onun dışında ürünün çok başarılı olduğunu söylemeliyiz. Unutmadan. PC modu ile birlikte TV modunun da olması çok iyi düşünülmüş.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN