Samsung akıllı telefonlarından bazı sensörleri kaldıracak

0

Akıllı telefonların gelişmesi ile beraber akıllı telefonlarımız ile çektiğimiz fotoğraflar da bir o kadar başarılı hale geldi. Akıllı telefonlarda gördüğümüz birden fazla kamera sayısı kuşkusuz ki bu başarının sırlarından birisi ancak bu kameralara yardımcı olan sensörleri de unutmamak gerek. Gelen son haberlere göre Samsung bazı kamera sensörlerinden vazgeçecek. Peki neden?

Samsung akıllı telefonlarından ToF sensörünü

Akıllı telefonlarımızda artık birden fazla kamera var ve bu kameraların her biri ayrı bir göreve sahip. Bazı kameralar geniş açılı fotoğraflar çekerken bazıları da yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekiyor. Bu kameralara yardımcı olan sensörler de kendilerine akıllı telefonlarda yer buluyor. Bu sensörlerden birisi olan ToF sensörü de, kadrajdaki nesnelerin birbirinden ne kadar farklı uzaklıklarda olduklarını hesaplayarak ana kameraya yardımcı oluyor. Bu sayede daha başarılı açıklık ve portre fotoğrafları çekilebiliyor.

Durum böyle olsa da, bazı akıllı telefon üreticileri ToF sensör yerine telefoto gibi kameralardan yardım alabiliyor. Bu çalışma sistemini tercih etmeyen Samsung, yakın zamanda bu kararından vazgeçecek. Bunun en büyük sebebi ise giderek artan akıllı telefon maliyetlerini düşürmek olacak. Akıllı telefonlardaki bu sensör ortadan kaldırılıp farklı şekillerde aynı başarı elde edilmeye çalışılacak. Bu da daha uygun fiyatlı telefonlar satın alacağımızın habercisi olarak karşımıza çıkıyor.

Cevap bırakın