Samsung, 90 Hz OLED paneli ile bir ilki gerçekleştirecek

0

Dizüstü bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda daha yüksek yenileme hızına sahip paneller sürekli geliştiriliyor. OLED paneller de her ne kadar akıllı telefonlarda yüksek performans sunsalar da dizüstü bilgisayarda maksimum 60 Hz yenileme hızına ulaşabiliyordu, bu argüman Samsung ile değişime uğradı..

Samsung bir ilk gerçekleştirdi ve 90 Hz yenileme hızına sahip OLED panellerin üretimine başlayacağını duyurdu. Gelen bilgilere göre ilk olarak 14 inç 90 Hz OLED panellerin üretimin başlanacak.

OLED paneller canlı renkleri, gelişmiş kontrast oranları ve daha iyi HDR performansı sunması sayesinde LCD panellerden daha çok tercih ediliyorlar. Ancak düşük yenileme hızları yüzünden oyuncu bilgisayarlarında OLED paneller ilk tercih olamıyorlar.

Samsung’un yeni geliştirdiği 90 Hz paneller, halihazırda piyasada bulunan 60 Hz OLED panellere kıyasla büyük bir değişim gibi görünmese de gelecekte 120 Hz ve 144 Hz yenileme hızına sahip OLED panellerin habercisi durumda.

Samsung cephesinden gelen bilgilere göre, yeni OLED paneller piyasadaki en hızlı panellerden yaklaşık 10 kat daha hızlı tepki süresine sahipler. Bu sayede 90 Hz OLED panellerin 120 Hz LCD panellerle aynı performansa sahip olacaklar.

Yeni 90 Hz OLED panellin genel olarak yüksek fiyatlı bilgisayarlarda görülmesi bekleniyor. Ancak gelecekte azalan maliyetlerle beraber çok daha yaygınlaşmaları bekleniyor.

Cevap bırakın