Samsung 850 EVO M.2 SSD: Herkesin bir SSD’si olacak

0

Samsung, Evo ailesi SSD disklerle pazarda iyi bir yer edinmeye başladı. Farklı arayüzler ile karşımıza çıkan bu aile, performansı ve uygun fiyatı ile ilgi çekiyor. Bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Samsung 850 EVO M.2 SSD işte bu tür bir ürün.

Samsung’un 850 EVO SSD ailesi piyasa tarafından çok tutulan ürünlerden biri. Farklı arayüz seçenekleri ile geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebilen bu aile, özellikle fiyat/performans oranı ile kendisini farklılaştırıyor. Bununla birlikte benzer ürünlerle kıyasla en son SSD teknolojisi sayesinde de göz ardı edilemeyen bir performans sunuyor.

6

Samsung, 850 EVO M.2 SSD ürününde 3D V-Nand teknolojisine sahip olan kendi yongalarını kullanıyor. Bu yongalar, üst seviye bir SSD ürünü olan Samsung SSD 850 Pro ile aynı. Farkı, Pro ürününde her hücreye 2 bit adresleyen MLC bellek kullanılmasına karşın, EVO serisinde her hücreye 3 bit adresleyen TLC bellekler kullanılıyor. TLC sayesinde çok daha az bir alanda çok daha fazla bir depolama sağlanabiliyor.

2

Dezavantajı ise, performans ve ömürden feragat etmesi. Öyle ki, Samsung 850 EVO M.2 SSD ürününün yazma performans süresi 75 TByte ve garantisi de 5 yıl olduğu resmi olarak açıklandı.  Bununla birlikte Pro ürünlerinde üç çekirdekli MEX kontrol ünitesi kullanılıyor olmasına karşın Samsung 850 EVO M.2 SSD ürününde iki çekirdekli ve 400 MHz hızında çalışan MGX kontrol ünitesi yer alıyor.

5

Performans

Yeni nesil dizüstü sistemler için geliştirilen ve 512 MByte’lik bir DDR3 belleğe sahip olan Samsung 850 EVO M.2 SSD, adı üstünde M.2 bağlantısına sahip.   Ürünün teorik okuma ve yazma hızı 540 ve 500 MByte/sn olarak tanımlanmış. Rastgele okuma hızında ise 97 000 IOPS okuma ve 89 000 IOPS yazma performansına ulaşıyor.

Yaptığımız testlerde Samsung 850 EVO M.2 SSD ürününün 512 MByte/sn’lik bir okuma hızına ve 493 MByte/sn’lik bir yazma hızına ulaştığını ölçtük. Saniyedeki operasyon sayısı ise okumada 25 000 IOPS ve yazma da 35 000 IOPS olduğunu gördük. Samsung 850 EVO M.2 SSD’nın veriye erişim süresi ise okumada 0.04 ve yazma da 0.03 ms.

3

Bu değerlerin pratikteki verileri ise şöyle yorumlanabilir. Samsung 850 EVO M.2 SSD, ISO dosyasını 340 MByte/sn hızında çalıştırıyor. Uygulamalardaki hızı ise 242 MByte/sn ve oyunlardaki performansı da 248 MByte/sn civarında.

Yaptığımız birçok farklı testlerde neredeyse yakın sonuçlar aldık. İşin ilginç tarafı ise Samsung 850 EVO M.2 SSD’nin IOPS performansının, belirtilen değerlere sadece kısa bir süre tutabildiğini  ve ardından 25 000 IOPS’a düştüğünü gözlemledik. Uzun süreli bir kullanımda IOPS sayısı 30 000 IOPS değerinde sabit kalıyor.

Doğru söylemek gerekiyorsa bu değerler oldukça iyi değerler. Samsung 850 EVO M.2 SSD’yi benzer ürünlerle kıyasladığımızda bir çok ürünü geride bıraktığını söylemeliyiz. Hatta zaman zaman 850 Pro modelini de zorladığına şahit olduk.

1

Tabi şunu da söylemekte fayda var. Benchmark test programları SSD ürünlerini kısa sürede test edip değerler verirler. Ama bu veriler gerçek kullanımda çok tutmadığını biliyoruz. Çünkü bir SSD disk uzun süredir kullanıldığında performansında düşüş yaşar. Zamanla yazılan verileri de eklenildiğinde yukarıda bahsettiğimiz performans değerleri ne yazık ki ortaya çıkmaz.

4

Sonuç

Samsung 850 EVO M.2 genel olarak oldukça başarılı bir ürün. Yaptığımız testlerde özellikle orta segment SSD diskler arasında kendisini öne çıkardığını gördük. İster sentetik test uygulamalarında olsun isterse de gerçek kullanımda, Samsung 850 Evo M.2 kendisini rakiplerden farklılaştırmasını çok iyi biliyor. Tabi burada M.2 arayüzünün de önemi oldukça büyük. Yine de şunu söylemeden edemeyeceğiz. Samsung 850 EVO M.2 performansını tam olarak gösteremiyor. Nedeni de bu disklerin sorun yaratmayan 6 GBps SATA standardını desteklemesi ve olması gereken ve yüksek bir hız vaat eden NVMe standardı ile stabil bir çalışma sağlanamamış olması.

Uzun lafın kısası. Samsung 850 EVO M.2, özellikle fiyat/performans oranı ile oldukça başarılı bir ürün. Birçok SSD ürünü arkasında bırakan Samsung 850 EVO M.2, kesinlikle göz ardı edilmemeli. Bizim tavsiyemiz M.2 arayüzlü bir SSD disk tercih etmek.

Cevap bırakın