Samsung 55NU8000 : Modern teknolojiyi oturma odalarına getiriyor

0

Samsung, kullanıcıların karşısına en son teknolojik gelişmelerle karşısına çıkmak istiyor. Durum böyle olunca yeni nesil TV ailesini ( 55NU8000 ) , zengin donanım birleşenleri ile donatmasına da şaşırmamak lazım.

Samsung’un 55NU8000 ailesi NU700 ailesi ile kıyasla daha Premium segmenete konumlandırılmış durumda. En büyük farkı ise HDR1000 teknolojisi ile donatılmış olması. Bunun anlamı daha parlak bir panele sahip olması.

Bir televizyonun Ultra HD Premium sertifikasına sahip olması, parlaklığın 1000 cd/m² değerine kadar çıkması anlamına geliyor. Bununla birlikte siyah değerinin de 0,05 cd/m² olması şart. Bu değere ulaşmak için de UHD Dimming teknolojisi kullanılıyor.

Samsung bu üründe bilinen UHD Dimming teknolojisine ek olarak fiziksel Dimming teknolojisi ya da diğer adı ile Local Dimming Ultra Slim Array teknolojisini kullanıyor. Arka aydınlatmada yer alan bu teknoloji sayesinde, Edge LED panel bölgesel parlaklıklar atayabiliyor.  Bunun avantajı bu sayede daha yüksek bir kontrast değerine ulaşılması ve karanlık alanlarla birlikte aydınlık alanları da aynı anda verilebilmesi. Kısaca siyahın daha da siyah olarak gösterilmesi ve bu sayede de görüntü kalitenin de artması.

Bunun en büyük dezavantajı ise bu kaliteye ulaşabilmek için televizyonun tam karşısında oturmanız gerekmesi. Bu dezavantaja birazdan değineceğiz.

 

Tasarım

Bu ürünün bir avantajı arka tarafta bulunan kablo düzeneği sayesinde kablo salatasından kurtulmanız. Samsung, hepimizin bildiği kablo salatalığını çok akıllıca çözdü. Bu da ister istemez ürünün tasarımını bir üst noktaya taşıyor. Yalnız tüm bağlantıları bir bölgede tutan One Connect box özelliği ne yazık ki bu üründe bulunmuyor.

Buna karşın bağlantıların televizyonun yan tarafında yer alması kullanıcıya kesinlikle rahatsızlık vermiyor. 7000 serisinde yer alan 3 adet HDMI girişi yerine 4 adet HDMI girişinin yer alması da iyi düşünülmüş bir özellik olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Üründe beğendiğimiz diğer bir özellik, 78 cm genişliğinde bir ayağa sahip olması. Bunun avantajı yüzeye çok iyi oturması ve darbelerde bile kesinlikle sallanmaması. Elbette bu ürünü duvara da asabiliyorsunuz. Her ne kadar 55 inç olsa da, çerçevesi oldukça ince ve hafif. Örneğin Sonorous marka askı aparatı ile Samsung 55NU8000’i istediğiniz duvara monte edebiliyorsunuz.

HDMI, USB ve dijital optik çıkış bu üründe standart olarak bulunuyor. Buna karşın analog kulaklık girişinin olmasını çok isterdik. Unutmadan. Triple Tuner bu ürüne ciddi bir güç katıyor. 2 x DVB-T2/C/S2 donanımları sayesinde ekstra bir uygu alıcısına ihtiyaç duymuyorsunuz.

Performans

Samsung 55NU8000, 5400:1’lik bir kontrast oranına sahip. Edge LED TV kategorisindeki ürünler arasında bu değer çok başarılı olduğunu söylemek mümkün. HDR modunda 810 cd/m²’lık parlaklık değeri ile değerlendirildiğinde ise HDR içerikler için fazlasıyla uygun olduğu bir gerçek. Elbette bu değer Ultra HD Premium özelliklerini karşılamıyor. Buna karşın benzer ürünlerle kıyasla görünebilir bir fark yaratıyor.

55NU8000’in en büyük eksikliği VA-LCD panel yüzünden, ürüne direk karşıdan bakmakla belli bir acıda bakmakla farklı olması. Televizyona 20 derecelik bir açı ile yaklaştığınızda, 90 derece ile kıyasla renklerin daha solgun ve parlaklığın daha az olduğu fark ediliyor. Buna rağmen %86’lık bir renk doğruluğunda olduğunu söylemekte fayda var.

Bu ürün Samsung’un QLED serisi kadar başarılı değil. Fakat Quantum Dot teknolojisi olmadan bir QLED televizyona bu kadar yaklaşması da takdir edilmesi şart. Hatta çok daha uygun  bir fiyatla satıldığı düşünülürse.

120 Hz’lik paneli ( 100 Hz Native) hızlı görüntülerde bir çok keskin görüntüler oluşturabiliyor. Hatta bu ürün oyun konsollar için de biçilmiş kaftan. Öyle ki Full HD ve 4K çözünürlüğünde 18 ms’lik Input Lag değeri ile oyun keyfinizi yarıda bırakmıyor. Elbette burada set ile beraberinde gelen 4K uyumlu Sonorous HDMI kablosunu kullanmakta fayda var.

HDR10, HLG ve HDR10+ desteğine sahip olan Samsung 55NU8000, ne yazık ki Dolby Vision özelliğini desteklemiyor. Ses kalitesinin ise çok dengeli olduğunu söylemek gerekiyor. Televizyonun en düşük ses frekansı 70 Hz. Bunun anlamı Bass’larda oldukça tok olması. Diğer sesler ortalamanın üzerinde. Ürün ile birlikte bir Soundbar tercih edildiğinde bu sesler çok daha farklı çok daha zengin olacağını da belirtmek isteriz.

Unutmadan. Bu tarz ürünlerde mutlaka akım korumalı priz kullanın. Ekranın temizliği içinse kesinlikle cam suyu kullanmayın. Nemli bir bez veya bu ürünler için özel olarak geliştirilen temizleme solüsyonlarını tercih edin.

Sonuç

Samsung’un esas Premium ürünleri QLED yani Quantum Dot ekranlı ürünleri. Fakat bu ürünler biraz maliyetli olduklarından dolayı, birçok kişi tarafından ne yazık ki tercih edilemiyor. Yine de üzülmeye gerek yok. Çünkü NU8000 serisi her ne kadar bir QLED olmazsa da en az onun kadar kaliteli. Performansı, Quantum Dot ekranlara çok yaklaşıyor ve fiyat/performans oranı ile kesinlikle fark atıyor.  

Samsung TV  ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın