Samsung 2016 model UHD TV’lere Digital Europe’tan sertifika

0

uhd-logo-alex4d-white-on-black

Samsung Electronics’in tüm 2016 model UHD TV’leri, Avrupa’daki IT ve tüketici elektroniği şirketlerince oluşturulan ortak bir kurul olan Digital Europe’tan (DE) ultra yüksek çözünürlüğü ifade eden UHD TV belgesini almaya hak kazandı.

62 kurumsal üye ve 37 ulusal ticaret birliğinden oluşan Digital Europe, Avrupa’da dijital teknoloji endüstrisini temsil eden en etkili kurullardan biri olarak kabul ediliyor. DE tarafından belirlenen zorunlu standartları karşılayan 2016 SUHD TV serisinden 6 serisi UHD TV’lere kadar tüm Samsung TV’ler, artık üzerlerinde Digital Europe UHD TV logosunu taşıyarak sağladığı standartları müşterilerine gösterebilecek.

Sertifika için RGB panel gerekiyor.

Digital Europe, belgelendirme için bir pikseli özel olarak tüm ekranla aynı parlaklık ölçeğini sunabilen asgari görüntü çözünürlük unsuru olarak tanımladı. RGB’siz ilave alt-piksellerin sayılmadığı yatay ve dikey piksel toplamı,  tamamen üçlü kırmızı, yeşil ve mavi alt-piksellerden oluşuyor.

DE belgesinin gerektirdiği ek kriterler ise şöyle:

  • Minimum ekran (ör: LCD, PDP, OLED) ya da ekran motoru (ör: DLP) çözünürlüğünün 3840 x 2160 olması
  • Desteklenen minimum renk ölçümünün BT.709 ya da üzeri olması
  • Ekranın-cihazın, kullanıcının erişebileceği ve en azından UHD girişini UHD arayüzü aracılığıyla kaynaktan alınandan daha düşük bir çerçeve oranı ya da çözünürlüğünde sunmayacak bir uçtan uca sinyal dizisine sahip olması
  • Ekranın-cihazın, ekran öncesi işlem süresince bir UHD girişinin ne çözünürlüğünü ne de çerçeve oranını düşürmeyecek ve kullanıcının erişebileceği bir uçtan uca sinyal dizisine sahip olması.

Cevap bırakın