Samsung, 2015 yılı 3. çeyrek mali bilançosunu açıkladı

0

Samsung-Logo-2

Yılın genel olarak teknoloji şirketleri açısından çalkantılı dönemlerinden biri olan ‘3. Çeyrek’ sonuçları bir bir gelmeye devam ediyor. Buraya tıklayarak detaylarına göz atabileceğiniz HTC göstergelerini ardından Samsung’tan da beklenen bilanço açıklamaları geldi. Tüketici elektroniği şirketi Samsung, kendi mali yılına göre 3. Çeyrek sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. 2015 yılının Temmuz-Eylül arasındaki dönemini kapsayan finansal göstergeler, şirket açısından genel olarak başarılı bir tablonun ortaya konulduğuna işaret ediyor. Öne çıkan detaylar ise şöyle;

Karlılık arttı

Samsung, 3 aylık dönemde 6 milyar 300 milyon dolar kar açıkladı. Bu sonucun detayları hakkında vurgulanan veri ise yüzde 80’lik kar artış oranına ulaşılması. Sonuçlar aynı zamanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 daha fazla kar elde edildiği anlamına da geliyor. Güney Koreli şirket, ilgili kar miktarını akıllı telefon bölümü şeklinde kategorize etmezken, analistlere göre belirtilen miktarın (6 milyar 300 milyon dolar) 1 milyar 900 milyon dolarlık kısmı akıllı telefon satışları kaynaklı.

CRO_Electronics_Samsung_Edge_Dramatic_Curve_09-14 Sonuçlar gayet iyi

Samsung adına sonuçlar otoritelere göre gayet iyi. Özellikle Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde azalan talebi önlemeye yönelik atılan ‘fiyat indirme politikasının’ başarılı olduğu da net bir şekilde görülüyor.

Öte yandan şirketin çarpıcı rakamlar ortaya koyan bölümlerinin başında donanım üretimi geliyor. Bloomberg analistlerine göre Samsung’un işlemci komponentlerinin tedariği konusunda elde ettiği kar 3 milyar dolar seviyesinde. Apple başta olmak üzere çok sayıda akıllı cihaz geliştiren şirketin donanım argümanlarında Samsung’un önemli imzalara sahip olduğu biliniyor.

Cevap bırakın