Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikSaldırganların bir başka hedefi de küçük işletmeler 

  Saldırganların bir başka hedefi de küçük işletmeler 

  Yapılan araştırmalar küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük işletmelere göre siber saldırılara daha çok maruz kaldığını ortaya koyuyor. Siber güvenlik şirketi ESET’in  KOBİ Dijital Güvenlik Hassasiyeti Raporu’nda da yer aldığı üzere, KOBİ’lerin yüzde 69’u son 12 ay içinde  bir ihlal bildirdi. Verizon Veri İhlali İncelemeleri Raporu’nun 2023 verilerine göre 16 bin 312 olayın 5 bin 199’u veri ihlali olarak tanımlandı. Tüm bu veriler acil önlem alınması gerektiğini ortaya koyuyor.

  Yaygın algının aksine, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) siber saldırıların daha çok hedefi oluyorlar. ABD ve Birleşik Krallık’ta işletmelerin yüzde 99’undan fazlası, özel sektör istihdamının çoğunluğu ve gelirin yaklaşık yarısı bu işletmelerden oluşuyor. Bu rakam diğer ülkeler içinde benzer büyüklükler gösteriyor.

   

  Verizon’a göre, birçok farklılıklarına rağmen, KOBİ’ler ve daha büyük kuruluşlar aslında birbirine benziyor. Bulut tabanlı yazılımlar gibi benzer altyapı ve hizmetleri giderek daha fazla kullanıyorlar, bu da saldırı yüzeylerinin her zamankinden daha fazla ortak noktası olduğu anlamına geliyor. Sisteme izinsiz giriş, sosyal mühendislik ve temel web uygulaması saldırıları günümüzde KOBİ ihlallerinin yüzde 92’sini oluştururken, bu oran 1.000’den fazla çalışanı olan büyük firmalarda biraz daha düşük (%85).

   

  Dış saldırganlar en büyük tehdit : Üçüncü taraf tehdit aktörleri günümüzdeki genel ihlallerin yüzde 83’ünü oluştururken, KOBİ’lere saldırılarda bu oran yüzde 94’e yükseliyor. Bu oran, iç aktörlerin sorumlu olduğu genel ihlallerin yüzde 19’u ile karşılaştırıldığında, KOBİ’lerde yüzde 7’ye düşüyor. 

  Finansal motivasyon en önemli etken : İhlallerin büyük çoğunluğu (%95) finansal amaçlı, bu oran KOBİ saldırılarında yüzde 98’e çıkıyor. Bu durum ulus devletlerin aksine organize suçun küçük firmalar için en büyük tehdit olduğunun açık bir göstergesidir. Casusluk KOBİ ihlallerinin sadece yüzde 1’ini oluşturuyor.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN