Sağlıklı Yaşam İçin Kullanılabilecek Uygulamalar

      Fitness gurularını her zaman tekrar ettiği gibi; aşırı ve radikal diyete girmek yerine, basit bir kalori hesaplamasıyla yavaş yavaş kilo vermek her zaman daha sağlıklıdır. Bazen zamanımızın çoğunu oyun ya da film izleyerek bilgisayar başında geçirip, abur cuburu fazla kaçırdığımız oluyor. Bu durum bir süre sonra maalesef fazla kilo olarak kendini gösteriyor.  Sağlıklı Yaşam İçin Kullanılabilecek Uygulamalar başlıklı yazımda, yaşam tarzımızı iyileştirmek ve biraz da motivasyon sağlamak için kullanılabilecek akıllı telefon uygulamalarından bahsedeceğin.

      Bu uygulamaların amacı, yenilen ve içilen her şey doğru şekilde kaydedip, sağlıklı kalmaya yardımcı olmak için tavsiyelerde bulunmaktır.

      Sağlıklı yaşam için kullanılacak uygulamaları sıralayarak devam edelim.

Lifesum

Source: lifesum.com

      Lifesum, sağlıklı yaşam için kullanılabilecek en trend uygulamalardan birisi olarak karşımızı çıkıyor. Uygulama, yemek planlaması yaparken; fizyolojik verilerinizi, yaş ve kilo bilgilerinizi kullanarak tavsiyelerde bulunuyor.

      Hazır yemeğiniz varsa bile uygulama en uygun porsiyonu hesaplayabiliyor. Lifesum uygulaması aynı zamanda HealthKit desteğine sahip. Eğer istenirse verileriniz diğer fitness uygulamaları ile paylaşılabiliyorsunuz. Bu durum sizin de içinde bulunduğunuz toplulukta genel bir standart oluşmasına yardımcı oluyor. Uygulama, yemek öğünlerinde ve aralarda nelerin yenilebileceği konusunda tavsiyelerin alınabileceği çok büyük bir listeyi de bünyesinde barındırıyor.

MyFitnessPal

Source: myfitnesspal.com

      Popüler bir kalori hesaplayıcısı olan MyFitnessPal, kullanıcı dostu bir ara yüze sahip. Uygulama aynı zamanda sık yenilen gıdaların otomatik kaydedilmesine ve HealthKit ile diğer uygulamalar ile bilgi senkronizasyonu yapmaya olanak sağlıyor.

      MyfitnessPal uygulamasının veri tabanında  6 milyondan fazla ürün ve yiyecek bilgisi bulunuyor. Uygulama ayrıca, 350 den fazla atıştırmalık içeren bir bölüm de barındırıyor. Kullanıcılar koşu ve aerobikte yakılan kalorilerin bilgilerini de bu uygulamada tutabiliyorlar.

FatSecret

source: fatsecret.com

      FatSecret uygulaması, sezgisel ara yüzü, kullanışlı barkod tarayıcısı ve yemek listesi günlüğü tutma özelliği ile MyFitnessPal uygulamasına benziyor. Bu uygulama diğer uygulamadan farklı olarak, kilo verme konusunda herhangi bir değişiklik olup olmadığı konusunda farklı istatistiksel bilgileri barındırıyor. Fatsecret uygulamasında hem geçmiş ve hem de güncel kilo bilgilerini belli tablolara kaydedip, karşılaştırmalar yapabiliyorsunuz.

      Uygulama, şeker, lif, sodyum ve kolesterol değerlerini ölçerek bir tabloda tutuyor. FatSecret’den bir aktivite için ne kadarlık bir kaloriye ihtiyaç duyulduğu konusunda bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamada verilen egzersizler için gerekli olan kalori değerlerinin yaklaşık bilgiler olduğunu da söylemeliyim.

YAZIO

source: yazio.com

      Yazio’nun tasarımcısının uygulama üzerinde çok çalıştığını yazılımı denediğinizde hissediyorsunuz. Uygulamanın oldukça güzel bir ara yüzü olduğunu söylemeliyim.  Yazıo’da her içeriği  bir fotoğraf eşlik ediyor.  Yazio uygulamasını kullanırken parlak bir dergi okuyor hissine kapılıyorsunuz  Uygulamayı kullananların neyi ne kadar yediğinin hesabının yapılması için bütün özellikleri içinde barındırıyor.

      Uygulamada, kullanıcının bir yemek öğününde ne kadar yediğinin sayılması, favori yiyeceklerin listelenmesi, favori yiyeceklerin üzerine yapılabilecek eklentiler ile yeni yiyeceklerin hazırlanması gibi özellikler bulunuyor.

      Uygulama aynı zamanda; günlük aktivitelerin izlenmesi, kilo bilgilerinin kaydı, ne kadarlık kalori harcandığı, bir aktivite için ne kadar kaloriye gerek olduğu gibi bilgileri de barındırıyor.

      Twitter takip için @salihertugrul     YouTube kanalım 

Cevap bırakın