Sağlıklı yaşam için en iyi mobil uygulamalar

0

Sağlıklı yaşam, mobil uygulamalar ile kolaylaşıyor. Doktor olarak akıllı telefon mu? Tam değil ama en azından sağlıklı yaşam için birçok yararlı ipucu elde edebileceğiniz, basit teşhisler alabileceğiniz ve motivasyon kazanacağınız en iyi uygulamaları bir araya getirdim.

MyDoc

Doktora gitmek yerine bir sonraki rahatsızlıkta iPhone’u elinize alın ve MyDoc uygulamasını çalıştırın. Tanılama düğmesine dokunun, yaş ve cinsiyet girin, ardından vücut şemasında rahatsızlığınızın olduğu bölgeyi seçin. Uygulama, işaretleyeceğiniz bölge için belirtilerle ilgili sorular soracak. Basit teşhisler için internette bilgi aramaktan daha sağlıklı sonuç veriyor. Ancak genelde sorunu tam olarak bulamıyor, bunun sebebi de bazı hastalıklar birbirine benzer semptomlar ortaya çıkartıyor. Uygulamanın başlangıç notunda, doktor ziyaretini öneriyor ama elbette bir doktorun yerini almaz. Sadece öncesinde endişenizi azaltabilir ve doğru yönlendirme yapabilir.

Sleep Cycle

Kullanıcının uykusunda ne kadar hareket ettiğini ölçen ve uyku evrelerini belirleyen Sleep Cycle, ölçümün çalışması için iPhone’u yatağa ya da yakınına koymanızı gerektiriyor. Cep telefonundaki hareket algılayıcısının uyuyan kişinin hareket düzenine göre ayarlanması sonrasında bir kalite puanı belirliyor. Ancak elbette bu gerçek bir uyku kalitesi ölçümü değil, sadece fikir veriyor. Diğer yandan ciddi bir pil bitirici olarak da görebilirsiniz.. Uygulama, uyku döngülerini de açıklayarak bilgilenmenizi sağlıyor.

Instant Heart Rate

Nabzınız normal mi? Bilekte iki parmakla yapacağınız kontrolü akıllı telefonla gerçekleştiren uygulama, ölçüm için kameranın altına bir parmağınızı yerleştirmenizi istiyor. Her nabızda kan, rengini hafifçe değiştirerek parmak dokusundan geçtiği için kamera değişiklikleri kayıt ediyor, daha sonra uygulama bunları değerlendirerek nabzınızı söylüyor. Üstelik parmağınızı hareket ettirseniz dahi, sonuç pek değişmiyor. Yine de birkaç test yaparak ortalamasını almak daha sağlıklı.

Smoke-free Pro

Sigarayı bırakmak için motivasyon sağlayan her şeye ihtiyaç var Smoke-free pro, alacağınız bu önemli kararı destekleme konusunda başarılı. Örneğin, paranazal sinüslerin sigaranın son çekilmesinden sonra ne kadar yenilendiği ve kullanıcının sigara içmeyerek ne kadar para biriktirdiği konusunda bilgi veriyor. Fakat tıbbi ve psikolojik yardım ve geri dönme hakkında bilgiler çok detaylı değil.

Fasting

Oruç, sadece Ramazan ayında tutulur diye bir şey yok. Birçok diyete de konu olan oruç için Fasting uygulamasıyla programlı hareket etmenizi sağlıyor. Önerilen 7 günlük program, size çeşitli tarifler ve alışveriş listesi sunuyor.

BE calculator

Diyabet hastalarının, karbonhidrat seviyesine dikkat etmesi gerekiyor. Pek çok kişi için ekmek birimi (BE) birçok insanın bu konuda ölçüsü olmaya devam ediyor. Uygulamaya BE değeri ile birlikte listeler sunuyor. Ancak birçok temel özellik eksik ve bazı ürünleri de bulmak zor. Örneğin havuç suyu “sebzeler” kategorisinde, ancak içeceklerde yok.

Eye Test

Şahin gözlere mi sahipsiniz, test etme zamanı! Göz doktoruna gitmenin gerçekten gerekli olup olmadığından emin değilseniz, bu uygulamaya bir deneme yapabilirsiniz. Uygulamada iki yöntem mevcut: Landolt Ring ve daha fazla hataya açık olan Snellen E-Testi. Her iki durumda da, giderek küçülen görüntülere bakmanız gerekiyor. Daha sonra test edilen gözün yüzdesel olarak görme keskinliğini ekrana gettiriyor. Ancak buradaki sorun, mesafeyi tam olarak ayarlamak. Oysa tıbbÎ ölçümlerde  kafayı standart tanımına göre sabitleyen destekler bulunuyor. Bunu ev koşullarında uygulama ile yapmak mümkün değil. Bir ön inceleme amacıyla kullanılabilir.

Cevap bırakın