Sağlıklı beslenmek için ihtiyacınız olan mutfak teknolojileri

0

Sağlıklı beslenme ve sporu alışkanlık haline getirmek sanıyorum insanın başından önemli bir hastalık ya da aynı önemde bir hadise geçmesiyle olabilen bir şey. Hepimiz için değil belki ama, eminim çoğumuz için bu böyle oluyordur. Durup dururken kimse artık hayatıma çeki düzen vereceğim demiyor. Biraz Türk usulü olsa da eninde sonunda birtakım tedbirlerle sağlıklı yaşamın peşinde koşmaya heves eden, buna da ilk olarak yediklerini, içtiklerini gözden geçirmeyle başlayan çok fazla insan var etrafımda. Benim durumum da aslında biraz böyle gibi.
 
Sağlıklı yaşamın ilk koşulu sağlıklı beslenme
İş, güç ve günlük hayat koşturmacası arasında sağlıklı beslenmeye ve spora zaman ayırabilmek ustalık isteyen bir iş. İstanbul gibi kalabalığı, trafiği derdi, tasası bitmeyen bir şehirde bunu hakkını vererek yapmak imkansız gibi bir şey. İşe vaktinde yetişme telaşında güzel bir kahvaltı ile güne başlamak ya da her gün muntazam bir şekilde sağlıklı bir öğle yemeği yemek ne kadar mümkün olabilir. Kendinizden pay biçin. Tabii bir de bu öğünleri sağlıklı besinlerle donatmak gibi bir iddiası var bu sağlıklı beslenme işinin. Tamam artık artizan ya da organik dediğimiz ürünleri temin edebildiğimiz birçok online alışveriş sitesi mevcut ama, ama benim çevremden gözlemlediğim insanların bu siteler üzerinden sipariş vermeyi çok fazla alışkanlık haline getiremediği. Bunun farklı nedenleri var. Ürünlerin fiyatlarını pahalı buldukları için arada bir sipariş verenler de var ya da bir defa deneyip bir şekilde bu işi rutine bindiremeyenler de var. Ben organik ürünler satan siteler üzerinden sipariş verenlerin birçoğunun sağlıklı beslenme çabasını trendlere ayak uydurma tavrı olarak yorumluyorum. Zaten bu konuyu hayat tarzı yapanların, sağlıklı beslenmek için efor sarfedenlerin kendi ürünlerini kendileri hazırlamaya çalıştıkları gibi bir gerçek var. Doğal ve sağlıklı beslenmeye alışma süreci içerisindeki en zor adım da bu aslında; yediğini içtiği sipariş vermiyorsan, bunu nasıl hazırlayacağın.

Ama merak etmeyin, teknolojik gereçler sağlıklı beslenme konusunda da yardımınıza koşuyor. Özellikle doğalını bulmaya hasret olduğumuz ekmek, yoğurt gibi bazı besinleri evde eski usül yapmak gibi bir seçenek de her zaman var ama usta bir aşçı değilseniz her seferinde aynı kıvamı, tadı, lezzeti yakalamanız pek de mümkün değil. Bu haftaki yazımda kendi evimizde de kullanarak, sağlıklı yemekler hazırladığımız birkaç yetenekli mutfak gerecinin detayına bakmak istiyorum.

Evde yapılan ekmek gibisi yok
Ekmek Türk sofralarının vazgeçilmezidir. Sağlıklı beslenmek demek de ekmekten tamamen uzak kalmak değildir aslında. Kaliteli bir buğdayla üretilen bir ekmeğin faydaları saymakla bitmez. Kalp sağlığı için faydaları yanında, ekmek iyi bir karbonhidrat kaynağıdır da. Sağlıklı ve güvenilir bir ekmeği elde etmenin yolu ise kendi ekmeğinizi evinizde yapmak. Arzum Panetti Ekmek Yapma Makinesi deneyimlediğim bir cihaz olarak sağlıklı ve doyurucu ekmekleri evde yapabilmeniz konusunda sizin için iyi bir alternatif olabilir. 3 farklı kabuk pişirme ayarı, 13 farklı pişirme programı, 1000 gramlık geniş pişirme haznesi, glutensiz ekmek pişirebilme, 15 saate kadar gecikmeli başlatma ve pişirme sonrası 1 saat sıcak tutabilme özellikleriyle dikkat çeken Arzum Panetti ile sadece ekmek değil; kek, makarna hamuru ve reçel de hazırlayabiliyorsunuz. Biz şimdilik evde sadece ekmek yapmayı denedik ama yavaş yavaş diğer fonksiyonları da deneyimleyeceğiz. Bir not daha; LCD ekranı ile son derece kolay bir kullanımı olan cihazın, çıkarılabilir ve yapışmaz haznesi ile temizlemesi de kolay. Temizlemeye üşendiği için bu gibi cihazları evinin bir köşesinde tutanlar için bu önemli bir bilgi bence.

Ekmeği makine ile de yapsanız harcına koyduğunuz her malzemenin gramı gramına doğru ölçü de olması kritik bir konu. Bu sadece ekmek için değil, diğer hamur işleri ya da örneğin yoğurt için de böyle. Bunu başarabilmenin yani doğru tarifi uygulayabilmenin tek yolu ise mutfak tartısı kullanmak. Yine Arzum’un piyasaya sunduğu, pilsiz kullanım teknolojisi sayesinde tek bir dokunuşla gücünü kendi üreten Infinity mutfak tartısı bu segmentte tavsiye edebileceğim bir ürün. Pilsiz teknolojisi ile çevre dostu özelliği ile dikkat çeken bu tartının kendi gücünü üretmesi için üzerindeki tuşu çevirmek yeterli oluyor. Rahat görüntülenme sağlayan LCD dijital ekran, otomatik sıfırlama ve kapanma, 5 kg maksimum ölçüm kapasitesi ve 1 gr hassasiyeti, düşük güç ve aşırı yük gösterge Infinity’nin diğer öne çıkan özellikleri.

Çok fonksiyonlu pişiriciler zaman kazandırıyor
Son teknolojik pişirme gereçleri kategorisinde bence çok fonksiyonlu profesyonel pişiricilere ayrı bir parantez açmalı. Hayatımıza konfor katan ve zaman kazandıran çok fonksiyonlu pişiriciler ile birçok yemeği kolay ve lezzetli bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz. Bu kategoride tavsiye edebileceğim Bosch AutoCook Pro ile tencere ve düdüklü tencere yemekleri yapmak, reçel hazırlamak, yoğurt yapmak, kızartma, güveç ve haşlama yapmak, buharda pişirme veya en son trend Sous-Vide gibi yöntemlerle profesyonel yemekleri hazırlamak son derece kolay. Bunları yapabilmesinin sırrı 50’nin üzerinde programı olması. Üzerindeki dokunmatik panelle son dijital çağın ihtiyaçlarına da cevap veren cihazın indüksiyon teknolojisi, optimum ısı dağılımı ve hassas sıcaklık ayarları da lezzetli ve çok hızlı sonuçlar almanızı sağlıyor. Daha hızlı pişen yemekler ayrıca yüksek ve düşük buhar basınçlı alternatifine sahip düdüklü tencere fonksiyonu ile vitaminini de koruyor. AutoCook Pro ayrıca aynı isimdeki mobil uygulaması ile size 100’den fazla tarif sunuyor. Uygulama tarifler dışında, alışveriş listesi, kalori hesaplamaları, laktozsuz veya vejeteryan kategori seçimleri ve tarif videoları gibi pratik ve keyifli fonksiyonlara da sahip. 

Sağlıklı yemek kadar sağlılıklı içecekler de önemli
Sağlık sebze ve meyve suları son dönemde özellikle diyet ya da detoks yapanların favorisi. Bu trendin farkında olan markalar da son derece pratik olan bu blenderların envai çeşidini yakın zaman içinde piyasaya sundular. Benim bu kategoride önerim; Vestel’in Mix&Go Blender serisi. Bu yetenekli alet ile sadece taze meyve suları değil, ayran, buzlu kahve, smoothie gibi içecekleri de pratik bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz. Rahatça takılıp çıkarılabilen karıştırma şişeleri ile son derece pratik olan Mix&Go’nun kırmızı turuncu, yeşil ve siyah renk seçenekleri de mevcut.

Ana görsel kaynak: crookedbrains.net
 

Cevap bırakın