Sağlığa teknoloji eli değdi

0

Giyilebilir teknoloji ürünleri bugün en etkin olarak sağlık sektöründe kullanılıyor. Nabız ölçen akıllı saatlerden, adım sayan akıllı bilekliklere kadar pek çok ürün artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Aslında giyilebilir sağlık teknolojileri sağlık alanında bundan çok daha fazla gelişmiş durumda. Giyilebilir sağlık ürünleri diz ağrılarına akıllı çözümlerden akıllı lenslere, diyabet izleme sisteminden Alzheimer hastalarına özel tedavi yöntemlerine kadar pek çok alanda tedavi sunmaya başladı.

Diz ağrılarına akıllı çözüm
Eğer diz ağrısıyla ilgili sıkıntılarınız varsa Quell Relief’in geliştirdiği yine kendi adını taşıyan akıllı dizlik tam da size göre. İşlevsel bir ürün olarak ön plana çıkan Quell Relief, diğer giyilebilir ürünlerde olduğu gibi bir mobil uygulamaya bağlı olarak çalışıyor. Burada kullanılan yenilikçi teknoloji de oldukça güzel. Ürünün üzerinde gömülü olan sensörler sizin sağlık durumunuzla ilgili bilgileri depoluyor. Üründe desteğin içine yerleştirilen bir elektrot var. Burayı kayışla sıktığınızda ve dıştaki düğmeye bastığınızda ürün aktif hale geliyor. Daha sonrasında ise uyku ve terapi olmak üzere iki farklı başlık altında sorununuzu çözmeye yardımcı oluyor. Bu iki zamanlama tamamen sizin tercihinize bağlı. Kronik ağrıların büyük bir bölümü uykunuzu yeterince alamamanızdan kaynaklanıyor. Bu ürün de sizin uyku düzeninizi takibe alarak sorunlarınızı çözmenize yardımcı oluyor. Ürünün terapi özelliğinde ise sizin ne kadar süre egzersiz yaptığınızın haftalık olarak verileri tutuluyor.

Akıllı lensler gözlerinizi tedavi ediyor
Göz sağlığı da diğer alanlar kadar önemli. İhmal edildiği zaman kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Günümüzde göz hastalıklarını tedavi etmeye yönelik kullanılan teknolojiler oldukça gelişmiş durumda. Geçmişten beri kullanılan lensler aslında ilk giyilebilir ürünlerden sayılabilir. Günümüzde bu lensler geliştirilerek tedavi yöntemini oldukça kolay hale getiriyor. İnovasyonun kahramanları arasında yer alan Google da giyilebilir teknoloji alanında sağlık sektörüne yöneldi. Şirket, diyabet hastaları ve numaralı gözlük kullanan insanlar için akıllı kontakt lensler geliştiriyor. Ve burada da İsviçre merkezli Novartis ilaç şirketiyle ortak olarak çalışıyor. Kişilerin gözyaşının alınıp glikoz seviyesine bakılarak çeşitli ölçümlerin yapılabildiği bu ürün yakın bir zamanda piyasaya sunulacak.

Glikoz izleme sistemi…
Günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri olan diyabet için de giyilebilir bir yöntem geliştirildi. Sağlık sektörünün önemli firmalarından Abbott Diabetes Care, diyabet hastalığı olanlar için glikoz izleme sistemi geliştirdi. Sistemin işleyişini şöyle anlatalım; ilk olarak kolun üst kısmında arka tarafa bir sensör yerleştiriliyor. Bu sensör 14 gün boyunca glikoz bilgilerini hafızasına kaydediyor. Bu giyilebilir sağlık ürününde glikoz testlerinde parmakların iğne ile delinmesine de gerek kalmıyor. Bu da diğer giyilebilir ürünler gibi bir mobil uygulama yardımıyla aktive ediliyor. Mobil uygulama sayesinde hafızaya kaydedilen bilgileri hasta doktora gittiği zaman doktor inceleyebiliyor. Uygulama aynı zamanda egzersiz ve uygun diyet yoluyla diyabeti kontrol etmek için hastalara yemeleri gereken gıdalar hakkında da bilgi veriyor.

Alzheimer hastalarına özel
Hafıza kaybı ve denge bozukluğu Alzheimer’ın en önemli iki semptomunu oluşturuyor. Clevercare firmasının geliştirdiği GPS SmartSole adlı ürün, hafıza kaybı yaşayan hastaların biraz daha bağımsız olabilmelerini sağlayan bir alarm görevini üstleniyor. Bu giyilebilir ürün sayesinde hastalar, kendi işlerini kendileri yapabilecek hale geliyor. Hasta bakıcı ya da hastanın bakımını üstlenen aile bireyi, hastanın ne zaman nerede olduğunu takip edemiyor olsa da Clevercare sayesinde hastalar tehlikeli bir alana yaklaştıklarında kendilerine bildirim gidiyor. Clevercare aynı zamanda Alzheimer hastalarını ne zaman ilaçlarını almaları gerektiği, günlük yapılması gereken işleri ve kapıyı kilitlemeleri gerektiği konusunda da uyarıyor. Ayakkabı tabanına gömülerek çalışan bu ürün sayesinde sevdiklerinizin an be an nerede olduğu bilgisini telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.

Cevap bırakın