Saç Kurutma Makinesi Seçerken Neler Dikkat Etmeliyiz?

0

Saç kurutma makinesi, hem saçı kurutmak hem de saça istenilen biçimi vermek amacıyla kullanılan cihazlara verilen isimdir. Genelde evlerde kullanılan saç kurutma makineleri sadece sıcak hava ile üfleme yaparak kuruturken saça şekil vermek için kullanılan modeller ise fön makinesi olarak tanımlanır. Saç kurutma makinesi seçimi önemli bir konu olup rastgele satın alınmamalı ve ihtiyacınıza en uygun olan model titizlikle seçilmelidir.

Saç Kurutma Makinesi mi, Fön Makinesi mi?

Saç kurutma makinesi ile sadece saçlarınızı kurutmanız mümkün olurken fön makinesi size daha kısa zamanda saçınıza şekil verecek çalışmalar yapmanızı sağlar. Fön makinesinin ön kısmına takılacak aparatlar ile saçınıza farklı şekiller verebilirsiniz.

Uygun Güçte (Watt) Cihaz Seçin

Watt, bir güç birimidir ve saç kurutma makinesinin ne kadar güçlü olduğunu ancak Watt gücünden anlayabilirsiniz. Watt birimi makinenin motorunun ne kadar hızlı çalıştığını anlamanıza yardımcı olur. Eğer Watt değeri ne kadar yüksekse bu saçınızın o kadar çabuk kuruyacağı anlamına gelir. Eğer saçlarınız uzun ve kurutması uzun sürüyorsa 1800 – 2000 Watt değerinde bir kurutma makinesi iyi bir tercih olabilir.

Ağırlığına Dikkat

Seçim yaparken satın alacağınız saç kurutma makinesinin çok ağır olmamasına dikkat etmelisiniz. 500 gr ağırlığı geçmeyen modelleri çok daha rahat kullanabilirsiniz. 

Birden Fazla Isı Ayarı Bulunan Makineleri Tercih Edin

Tercih yaparken cihazın üzerinde 2 veya üç kademeli ısı seviyesi ayarı olan modeller tercih edilmelidir. Böylece saçınızı istediğiniz güçteki üfleme ayarında kurutabilirsiniz.

Soğuk Üfleme Özelliği de Bulunsun

Soğuk üfleme özelliği, saçlar yıkandıktan sonra saçlara daha hızlı şekil verilmesine yardımcı olur. Ayrıca soğuk hava saç modelinde saçları parlatacağı gibi saçı sabitlemeye de destek olur.

Saçlara Şekil Vermek İçim Aparatlar Önemli

Eğer tercihiniz saçınızı kurutmanın yanında saçınıza şekil vermekse farklı aparatlara sahip fön makinesi ile saçlarınızı düzleştirebilir veya kıvırcık hale getirebilirsiniz. Fön makinesi için seçiminiz 2000 Watt ve üstü bir cihaz olmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; saç kurutma makinesinin ucuna takılan ve ucu tarak şeklinde olan şekillendirme aparatı olan Difüzör ile doğal dalgalı ve hacimli saçlara kavuşabilirsiniz.

İyon Özelliği

İyon özelliği, saç kurutma makinesinin üfleme bölümünden çıkan havada meydana gelen statik elektriği nötrleştirir. Diğer bir deyişle saça üflenen havada oluşan statik elektrik sıfırlanır.

Özetle

Özetlersek, eğer saçlarınızın iyi görünmesini ve bakımlı olmasını istiyorsanız markalı ve kaliteli ürünler kullanmalısınız. Saç kurutma makinelerinde değişik marka ve modellere MediaMarkt mağazalarından ve www.mediamarkt.com.tr’den ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın