Sabit diskinizdeki verileri kalıcı olarak silin

0

Yeni bir bilgisayar aldığınızda ya da bilgisayarınızın sabit diskini değiştirdiğinizde eski diskinizi satmak ya da bir başkasına vermek isteyebilirsiniz. Ancak bu diskler içindeki veriler sizin için bir sorun haline gelebilir. Disklerdeki veriler normal yollardan silindiğinde çeşitli yazılımlar ve araçlar kullanılarak geri getirilebilir. Bu da bir başkasına vereceğiniz ya da hediye edeceğiniz diskteki verilerin başkaları tarafından ele geçirilme riskini de beraberinde getirir. Bu yüzden bu verileri bir daha geri alınamayacak şekilde silmenizde büyük fayda bulunur. Bu haftaki yazımda sizlere bu verileri nasıl kalıcı bir şekilde silebileceğinizi anlatacağım.

Veri Silme

Birçok şirket kullanıcılara verdikleri bilgisayarların sabit diskini veriler bir başkasının eline geçmesin diye tamamen yok etme yoluna gider. Hatta yurtdışında sadece bu işi yapan şirketler dahi bulunuyor. Ancak bir son kullanıcı olarak siz eski diskinizi satarak değerlendirmek ya da bir arkadaşınıza vererek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey basit ancak kısa bir işlem değil.

DBAN

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yazılımlardan birisi DBAN. Kişisel kullanım için ücretsiz olan bu yazılım ile sabit diskinizi kalıcı olarak silebilirsiniz. DBAN ne yazık ki SSD disklerde çalışmıyor. Bunun için ücretli sürümü kullanmanız gerekiyor. Yazılımı indirdikten sonra CD ya da DVD’ye yazarak sabit diskinizi tamamen silebiliyorsunuz. Yalnız sisteminizde birden fazla disk varsa çok dikkat etmeniz gerekli. Yanlış bir diski silebilir ve içindeki dosyalara tamamen elveda diyebilirsiniz.

Yazılımı indirmek için: https://dban.org/

CBL Data Shredder

Yine ücretsiz olan bu uygulamayla sabit diskinizdeki verilerden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Yazılımda sabit diski silmek için birden farklı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden sizin için en uygun olan yöntemi seçerek sabit diskinizi silebilirsiniz. Bu yazılımı da indirdikten sonra bir CD ya da DVD’ye yazmanız ve buradan bilgisayarı açarak sabit diskinizi silmeniz gerekiyor. Biraz önce de belirttiğim gibi sildiğiniz sabit diske dikkat edin. Yedeği yoksa farklı bir diski sildiğinizde çocuğunuzun fotoğraflarına sonsuza kadar veda edebilirsiniz.

Yazılımı indirmek için: http://www.cbldatarecovery.com/data-shredder/

HDShredder 4 Free

Sabit diskinizi silmek için kullanabileceğiniz bir başka ücretsiz yazılım ise HDShredder. Bu yazılımla sabit diskinizdeki verileri güvenli bir şekilde silebilirsiniz. Ancak daha gelişmiş silme özellikleri ve güvenlik istiyorsanız yazılımın ücretli sürümlerini de gözden geçirebilirsiniz. Bu yazılım da CD ya da DVD’ye yazılarak çalışıyor.

Yazılımı indirmek için: https://www.miray.de/download/hdshredder.html

Donanım seçenekleri

Sabit diskinizi güvenli bir şekilde silmenin bir diğer yöntemi ise bu iş için özel olarak üretilmiş donanımları kullanmak. Bu donanımları kullanarak herhangi bir bilgisayara gerek olmadan cihazın üzerindeki LCD ekran ve düğmeler sayesinde sabit diski zahmetsiz bir şekilde silebilirsiniz. Bu cihazların fiyatı 100 dolardan başlıyor ve 1000 doların üzerine çıkabiliyor. Ancak büyük bir şirketin BT departmanında çalışıyor ve sürekli sabit diskleri silmek gibi bir işle uğraşıyorsanız bu cihazlar sizin için çok kullanışlı olabilir ve size büyük zaman kazandırabilir.

Fiziksel olarak yok etme seçeneği

Sabit diski tamamen ortadan kaldırmak da verileri kalıcı olarak silmenin bir başka yolu. Sabit diski tamamen yok ederek verilerinize hiç kimsenin ulaşamamasını garanti edebilirsiniz. Verileri silmenin en basit yolu belki de bu olabilir. Bunun için iyi bir çekiç yeterli. Dikkatli bir şekilde kendinize zarar vermeden sabit diske zarar vererek ortadan kaldırabilirsiniz. Ya da bir tornavida ile sabit diskin içi açabilir içindeki bileşenleri tek tek yok edebilirsiniz. Eğer sabit diskinizdeki veriler çok önemliyse ve başkasının eline geçmesini istemiyorsanız belki de bu yöntem en sağlıklısı.

Sabit Disk Yok Etme

Cevap bırakın