Rusya’da LinkedIn’e erişim engeli gelebilir

0

logolinkedin-640x0

LinkedIn, Rusya’da zor durumda. Ülkede hukuki olarak erişim engeli tehdidi ile karşı karşıya olan platformun akıbeti için sayılı gün var. 10 Kasım tarihinde netlik kazanacak hukuki süreç sonucunda iş odaklı sosyal ağın Rusya’da erişim engeli cezası alması muhtemel.

Moskova şehir mahkemesinde karara bağlanacak iddialar, kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliği noktasındaki kaygılarla ilgili.

Bilindiği üzere bir Rus hacker, 100 milyonu aşkın LinkedIn şifresini ele geçirip satmaya çalışmış ve geçtiğimiz günlerde de Çek Cumhuriyeti’nde yakalanmıştı.

Medyaya yansıyan bilgiler ise Rusya’da söz konusu yasaklamanın mümkün olmadığı, hukuki konuların LinkedIn’in disipline edilmesi için bir tür koz olarak kullanıldığı yönünde.

Öte yandan The Moscow Times’ın haberine göre 450 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunan platformun, Rus yetkililerle görüşme halinde olduğu ve öne sürülen güvenlik odaklı sorunların giderilmesi için pozitif adımlar attığı da gelen bilgiler arasında. Ancak taleplerin ne kadar süre içinde karşılanacağı konusunda ise net ifadelerin olmadığı belirtiliyor.

İlginç bir detay olarak LinkedIn’in mevcut kullanıcı tabanının 5 milyonluk kesimi Rusya’daki kullanıcılardan oluşuyor. Dolayısıyla Türkiye’nin kuzeyinde yer alan ülke, LinkedIn açısından kritik önem taşıyan bir alan özelliği taşımıyor.

Cevap bırakın