Rusya, ilk elektrikli aracını üretti ama…

0

Geçtiğimiz günlerde Expo Army fuarında sergilenen ve Rusya’nın önde gelen silah üretici firması tarafından geliştirilen CV-1 adlı elektrikli araç tanıtıldı.

İlginç olan ise yıllardır kalaşnikof üreten AK-47 üretici şirketin, elektrikli araba üretmeye karar vermesiydi.

Araca baktığınızda sanki eski filmlerden sıçramış gibi duruyor. Klasik bir dış yüzeyi, metal klasik anahtarla açılan kapıları rengi ve şekli çok itici olsa da CV-1 model elektrikli araç Tesla ile yarışmak için üretildi. Hatta araç piyasaya çıktıktan sonra Elon Musk’a tweet atıldı ve rakibini nasıl bulduğu soruldu.

Elbette dizayn olarak bu aracı tasarlayan firmanın mühendislerini anlamak zor. Bu kadar eski bir modelden neden ilham alındığı bilinmiyor. Tesla’nın ürettiği modern elektrikli araçlarla estetik olarak kıyaslanması mümkün görünmüyor.
Diğer yandan aracın teknik özellikleri ve fiyatı çok uygun…

Araç sıfırdan 100 km’ye sadece 6 saniye içinde erişiyor. 90 Kw’lık bir batarya gücü var. Bir diğer önemli artısı tek şarj ile 270 mil gidebiliyor olması. Tekrar tekrar endişe verici olan şey, aracın dizaynı ve özel olarak seçilen mat mavi rengi. Bir mühendislik lisans öğrencisinin dönem ödevini anımsattığı yorumları bile yapılmış durumda. Araç eski Rus arabası olan IZH 2126 modelinden esinlenerek yapılmış olsa da yeni neslin içine sinecek gibi durmuyor.

AK-47 kalaşnikof üreticisi firma, büyük iddialarla Tesla’nın rakibi olacak bir araba üreteceklerini belirtmişti. Aracın resimlerini incelediğimizde bu iddianın sadece teknik özelliklerde güçlü bir iddia olabileceğini bunun ötesine geçemeyeceğini görebiliyoruz.

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2018/sep/16/kalashnikov-cv-1-electric-car-looks-like-a-school-project

Cevap bırakın