Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  DonanımRouter veya Modem Değiştirerek İnternet Kalitenizi Artırın

  Router veya Modem Değiştirerek İnternet Kalitenizi Artırın

  Genel kullanımda özellikle 90’larda internetle tanışan kitle modem terimini tercih eder. Günümüzde ise router da sıklıkla görüyoruz. İkisi arasındaki temel fark modemin sadece bir internet dönüştürücü olması. Router ise yerel ağ kurmak gibi daha kapsamlı işlevleri yerine getiren bir cihazdır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte büyük çoğunlukta router kullanıyoruz.

  Router
  Router modeliniz yeni standartlarla geldiği için özellikle kablosuz bağlantı kaliteniz artacaktır

  Neden yeni bir router alalım?

  Her şeyden önce farkında olmasak da routerımız yıllarca 7/24 görev yapıyor. Bu süre içerisinde ise aslında son derece yoğun bir trafiği yönetiyor. Yani işi hiç kolay değil. Bu nedenle routerların yıprandığı gerçeğini unutmayalım. Birçok kaynağa göre routerların sağlıklı çalışabildiği ömür 5-7 yıl arası. İnternet kalitesi için en önemli bileşeniniz olan routerın belirli aralıklarda değişmesi gerekiyor.

  Daha iyi bir kablosuz bağlantı

  Kablosuz bağlantı konusu yıllardır internetin bir parçası olmasına rağmen tam olarak kablolu bağlantının yerini almıyor. Çünkü kablosuz internet aslında sanıldığından daha karmaşık bir konu. Bu nedenle yeni standartların çıktığını donanımın da iyileştiğini görüyoruz. Sonuç olarak yeni routerınızın muhtemelen en büyük getirisi daha kararlı ve yüksek performanslı kablolu internet sağlamasıdır.

  Router
  Dört anten sizce yeterli mi?

  Dört Antenli Router TP-LINK AX50

  Gelişmiş kablosuz internet deyince akla TP-LINK’in Archer Ax50 modeli geliyor. Bu üründe dört anten bulunuyor ve bu da geniş bir kapsamı alanı anlamına geliyor. Routerın bir de Wi-Fi 6 standartını desteklediğini hatırlatalım. Bu da teorik olarak 5GHz bandında 2,402Mbps hız demek. TP-LINK ülkemizde de tutulan popüler markalardan biri. Daha düşük bir bağlantıya sahipseniz ve yeni bir router istiyorsanız da TP-LINK Archer VR400 modeline bu adresten göz atabilirsiniz. Ürün VDSL, VDSL2, ADSL, ADSL2 and ADSL2+ standartlarını destekliyor. Üründe bulunan USB port üzerinden bağlayacağınız aparat ile de 3G ve 4G bağlantı alabilirsiniz.

  Öncelik İş Güvenliği

  Yeni bir modemin bir diğer göz ardı edilmemesi gereken noktası ise daha gelişmiş güvenlik unsurları. Günümüzde siber suçların arttığı düşünüldüğünde güvenlik önceliğiniz olmalı. Yeni routerlar daha güçlü şifreleme standartlarına sahip yazılım ile geliyor. Ek olarak donanım olarak firewall yani güvenlik duvarı daha gelişmiş oluyor. Ayrıca üreticiler yeni ürünlere daha uzun süre destek veriyorlar. Bilhassa firmware dediğimiz ürünün yazılımı yeni modellerde daha güncel kalacaktır.

  Güvenlik ve Hız Bir Arada Zyxel DX3301-T0 AX1800

  Az önce bahsettiğimiz hız ve güvenlik konusunu bir araya getiren çözümlerden biri Zyxel markasından geliyor. Wi-Fi 6 standartını destekleyen ürün NAT, SPI ve DoS destekli güvenlik duvarına sahip. Bu terimler sizi korkutmasın. Çünkü kullanım kolaylığı sayesinde zorlanmadan gerekli ayarları yapacaksınız.

  Son olarak router güncelleme nedeni olarak uyum konusuna değinmek istiyorum. Özellikle geniş mesafelerde veya üst katlarda internet kullanımı için Mesh dediğimiz örgüsel ağları tercih ediyoruz. Yeni routerlar bu konuda daha iyi destek sağladığı için interneti daha stabil şekilde yaymanız mümkün. Böylece Mesh gibi bağlantılar için Access Point veya benzeri ürün seçerken routerınızla uyum yakalayabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN