Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Son dönemde robot süpürgelerin fazlasıyla popüler olduğunu söyleyebiliriz. Peki robot süpürge alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Söz konusu robot süpürgeler olduğunda geniş bir seçenek yelpazesine sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Hem fiyat tarafında hem de cihazın bizlere sunduğu özellikler tarafında, herkese hitap eden modeller bulmak hiç de zor değil. Peki ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir robot süpürgeyi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Hem siliyor, hem süpürüyor!

Robot süpürge alırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey tabi ki evimizin yapısı. Malum, her robot süpürgenin belli bir hareket kabiliyeti bulunuyor. Örneğin tekerlekleri büyük bir robot süpürge, bazı modellere nazaran daha yüksek eşiklerden geçebiliyor.

Dikkat etmemiz gereken ikinci unsur ise bizim beklentilerimiz. Çünkü robot süpürgelerin bazı modellerinde moop diye tabir edilen paspaslama özelliği de bulunuyor. Bu özellik sayesinde, robot süpürgeniz etrafı temizlerken, aynı zamanda paspas da yapmış oluyor.

Bu noktada kafanıza şöyle bir soru takılabilir. Paspaslama esnasında evimdeki halı ıslanmaz mı? Bunun için de çözümler mevcut.

Sanal duvarlarınızı kendiniz oluşturun

Hali hazırda satışta olan bazı robot süpürge modellerinde sanal duvarlar oluşturma özelliği bulunuyor. Bu sayede robot süpürge, oluşturduğunuz sanal duvarlar içerisindeki alanları temizliyor. Örneğin süpürge ve paspas yaptığınız bir anda, ıslanmasını istemediğiniz halınızın etrafını sanal duvarlarla çevirebiliyorsunuz. Böylece sadece seçili bölgeler temizlenmiş oluyor.

Sanal duvarları çizebildiğiniz modeller, aynı zamanda haritalama özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Yani basit bir şekilde haritalama özelliğini kullanarak, robot süpürgeyi telefonunuz üzerinden dilediğiniz odaya ya da bölgeye gönderebiliyorsunuz.

Kendi kendini temizleme fonksiyonu da var

Robot süpürgelerin özellikleri saymakla bitmiyor. Eğer sürekli robot süpürgenizi temizlemek istemiyorsanız, kendi kendini temizleyen bir süpürgeyi tercih edebilirsiniz. Bu tarz robot süpürgeler standa döndüklerinde, kendi kendilerini temizleyebiliyorlar. Böylece süpürgenin toz haznesi tamamen boşalmış oluyor. Bu sayede her temizliğin akabinde süpürgenin içini temizleme zahmetine de girmemiş oluyorsunuz.

Elbette saydığımız bu özellikler robot süpürgelerin fiyatını da doğrudan etkiliyor. Eğer harita çıkarma özelliği olmayan, sadece süpürme modunda çalışan bir robot süpürge almak isterseniz hayli uygun fiyatlarla karşılaşacaksınızdır. Robot süpürgeden beklentileriniz arttıkça, fiyatlar da bu oranda artıyor.

Cevap bırakın