Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiRobot dünyasının en inovatif şirketleri

  Robot dünyasının en inovatif şirketleri

  iStock_000051395832_DoubleTeknolojideki gelişmelerle birlikte robotlar artık insanlarla etkileşim kuruyor, konuşuyor, yürüyor, hatta duygulanıyor. Özellikle insansı robotların önümüzdeki günlerde günlük hayatımızda daha fazla yer alacağı kesin gibi. Öte yandan robotlaşmanın iş dünyasındaki yaygınlaşma hızı günlük hayatlarımızdakinden çok daha fazla. Uppsala Üniversitesi’nden Georg Graetz ve London School of Economics’den Guy Michaels tarafından 1993 ve 2007 yılları arasında ABD’nin de dâhil olduğu 17 ülkeden toplanan veriler kullanılarak robotların iş dünyasındaki gelişimi üzerine gerçekleştirilen araştırmaya göre bu süre içinde robotların yoğunluğu yüzde 150 oranında arttı. Araştırmanın başında robotlar çoğunlukla malzeme taşıma ve metal endüstrilerinde kullanılıyorken, 1992 yılından sonra taşıma, kimya ve metal endüstrilerinde robotların çalışma saatleri hızlı bir artış gösterdi. Son yıllarda özellikle insan verimliliğinin düşük ve maliyetin yüksek olduğu bazı üretim adımlarında oldukça yaygınlaşan robotik konusunda teknoloji geliştiren firmaların sayısı da her geçen gün artıyor. Bu firmalar arasında sundukları faydalı ve ilginç ürünlerle dünya çapında ses getirenleri bu haftaki yazımda bir araya getirdim.
  pepper-robot-1000x500
  SoftBank
  SoftBank’a ait Aldebaran Robotics tarafından üretilen Nao’nun ardından SoftBank son olarak Pepper isimli robotuyla insansı robot teknolojisi konusunda şu günlerde alanındaki en popüler firma konumunda. İnsanların yapabileceği birçok işi yapabilecek donanıma sahip Pepper’e olan yoğun ilgiden yola çıkan firma teknolojisini kiralama yoluna gitmeye karar verdi ve geniş bir hizmet ağı kurmaya başladı. 3 yıllık sözleşmelerle kiralanan robotların bir tanesinin aylık kirası ise 444 dolar. Firma ön siparişleri 1 Ekim’de almaya başlayacak. Bu yenilikçi fikrin öncüleri arasında Nestle de var.
  reWalk
  ReWalk Robotics
  Robotik firmaları sağlık sorunları konusunda sundukları teknolojiler ile mucizevî sonuçlar yaratabiliyor. Bunlardan biri de ABD’li ReWalk Robotics şirketinin ürettiği giyilebilir iskelet robot. Özellikle tekerlekli sandalye kullanan, vücudunun alt bölümünde kalıcı hasarlara sahip yürüyemeyen kişiler için hayat kurtarıcı nitelikte olan bu ürünle ilgili şirket geçtiğimiz Haziran ayında FDA’den aldığı onay ile bu segmentte üretilen ilk teknolojiye resmî olarak da imza atmış oldu.
  Counsyl
  Counsyl
  Counsyl laboratuvarında bilim adamlarının ürettiği robotlar kan ve tükürük örneklerini saf DNA’ya dönüştürebilme özelliğine sahip. Robotlar dünyanın her yerinden gelen kadın ve erkeklere ait binlerce örneği aynı anda analiz edebiliyorlar. Bay Area’nın girişimi olan Counsly tarafından geliştirilen bu teknolojinin bir diğer artısı oldukça pahalı olan bu uygulamanın yaygınlaşmasını sağlaması. Counsly’nin makine çalışanları şimdiye kadar 250 bin kişiye hizmet verdi.
  Lockheed Martin
  Lockheed Martin
  Geçtiğimiz yıl Lockheed Martin’in sürücüsüz askeri araçları Fort Hood, Teksas’a doğru yola çıktı. Kendi başına hareket edebilen bu araçlar içine yüklenen algoritma ile trafik ve yayalar gibi koşullarla tek başına mücadele edebiliyor. Lockheed Martin tarafından gerçekleştirilen bu proje aslında 10 yıl önceki Irak ve Afganistan savaşları esnasında başlayan girişimin gerçeğe dönüşmesi. Lockheed’in sürücüsüz kontrol sağlayan modülleri mevcut askerî araçlar içine yerleştirildi. Bu sayede çok fazla maliyete de neden olmadı.
  Daewoo Group

  DSME

  Güney Koreli Daewoo Group firması tarafından üretilen robotlar tersanelerde ağır yükleri kaldırmak için kullanılıyor. Hidrolik batarya ile çalışan bu robotlar 13,5 kg ağırlığında yükü kendi başına kaldırabiliyor. Firmanın amacı robotun taşıma gücünü 100 kg’ye kadar artırmak.
  anki-android-0
  Anki
  Uzaktan kumandalı arabada yapay zekâ sizce nasıl olur? Anki oyuncak üretiminde yapay zekayı kullanan ilk firma olma özelliğine sahip. Anki Drive tarafından üretilen minyatür oyuncak Formula 1 arabaları, içlerine yerleştirilen kamera ve IR sensörleri ile kendi kendine hareket edebiliyorlar.
  google
  Google
  2013 yılında internet erişimini genişletmek için bir güneş enerjili drone satın alarak robot dünyasında yerini almış olsa da Google’ın geçtiğimiz Mayıs ayında tanıttığı sürücüsüz araçları herkesi şaşırttı. Google çok güvendiği bu araçlara direksiyon dahi koymadı. Bu araçların şu an yollarda olan prototipleri sadece 2 yolcu taşıyabiliyor. Araçların hangi güzergâhları izleyeceği ya da yolcu taşıyıp taşımayacakları ise netleşmiş değil.
  Ekso Bionics
  Ekso Bionics
  2014 yılının ilk yarısında kârını yüzde 52 oranında artırarak oldukça iyi bir yıl geçiren Ekso Bionics firmasının ilgili alanı küçük boyuttaki robotlar. Bu yıl iskelet sistemi ile ilgili çalışmaya başlayan firma Şubat ayında dünyanın ilk 3D iskeleti üretti. Kullanan kişinin vücut ölçülerine göre özelleştirilebilen bu ürün pek çok medikal ürünün yanında insanlar için önemli bir umut olacağa benziyor.
  Neya Systems
  Neya Systems
  2014 yılında Pentagon’un 2 projesinde görev alan Neya Systems insansız askeri araçlar konusu ile ilgili çalışıyor. Projelerden ilki yerdeki insansız robotları 5 saniyelik yanılma payı ile yönlendirmeye imkân tanıyor. İkinci proje ise askerlerin insansız helikopterleri Android cihazlar ile kontrol edebilmesini sağlıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN