Resmi: PTT, drone’la kargo teslimatı yapacak

0

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile PTT işbirliği ile organize edilen Uluslararası e-Ticaret Konferansı, sürpriz bir duyuruya sahne oldu.

Antalya’da düzenlenen Uluslararası e-Ticaret Konferansı’ndaki resmi duyuruya göre PTT, drone ile kargo teslimatı yapmaya başlayacak. Yetkililer, drone’la teslimatlara 2018 yılı itibarıyla başlanacağını ifade ettiler.

Türkiye’nin en çok tanınan kuruluşlarından biri olan PTT’nin attığı adım önem taşıyor. Drone ile kargo teslimatı Amazon, UPS gibi küresel markalar tarafından halihazırda gerçekleştiriliyor. 1840 yılında kurulan ve günümüzde kamu iktisadi kuruluşu kategorisinde faaliyetlerini sürdüren PTT, bu adımla birlikte adını dünya devlerinin arasına yazdırdı.

Türkiye’de coğrafi koşulların drone ile teslimat fikrinin çıkış noktasını oluşturduğu, karayoluyla teslimatın bazı bölgelerde zorluklar taşıdığı kaydediliyor. Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir gibi yoğun nüfuslu şehirlerde teslimatların daha kısa sürede gerçekleştirilmesinde önemli bir yöntem olacağı belirtiliyor.

Son yılların adından söz ettiren teknolojilerinden drone’ların kullanım alanlarından biri de kargo taşımacılığı. Çok sayıda taşımacılık ve kargo şirketinin drone ile teslimat konusunda çalışmalar yürüttüğü bilinirken PTT’nin bu alandaki hızlı adımı önem taşıyor ve bu alanda sunulacak hizmetin detayları merakla bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın