Resident Evil Village İnceleme

0

Oyun dünyasında uzun süredir yer alan ve bizi ekran başında merakla sürükleyen Resident Evil serisinin son üyesi Resident Evil Village inceleme konuğumuz.

Remake ve Remastered furyasının günden güne daha da popülerleştiği bir dönemde Capcom’un bir anda Resident Evil Village oyununu duyurması topluluk üzerine büyük bir sükse yaratmıştı. Bakalım bu yapım bizlere neler sunuyor? Resident Evil Village, Resident Evil 7’den birkaç yıl sonrasında geçiyor. Bu noktada seriye direkt Village ile başlarsanız muhtemelen oyun hakkında alacağınız keyiften biraz mahrum kalabilirsiniz. Önerimiz RE7’yi de bir oynayarak bu oyuna adım atmanız yönünde olacaktır.

Village FPS türünde ve hayatta kalmayı odağa alan bir oyun. Resident Evil serisinde özellikle eski oyunları hatırlayanlar için türün çağa ayak uydurma ve değişimi biraz size farklı gelebilir. Lakin uygulama olarak oyuncuyu atmosfere daha iyi yerleştirdiğini söyleyebiliriz. FPS olarak düşündüğünüzde de sürekli koşarak, saklanarak hayatta kalmak değil, etrafı araştırmak, bulduklarınızla idare edebilmek asıl konu. Bu demek değil ki oyun tamamen böyle geçecek, aksiyonun durmadığı anlar, sizi bir roller coaster misali inişli-çıkışlı akışa davet ediyor. Karşınızdaki her şeyi öldürmeye, silah toplamaya, cephane biriktirmeye ve daha büyük çatışmalardan da sağ çıkmaya sevk ediyor. Hem gerilim hem aksiyonun tavan yaptığı bir yapım karşımızda. Oyunda karşılaştığımız zombiler ve diğer yaratıklarında sakin kaldığı söylenemez. Tüm gerilim ve aksiyona onlar da ayak uyduruyor ve sizi diken üzerinde tutacak tüm performansı sergiliyorlar.

Oyun bana göre PC tarafında klavye-mouse ikilisi ile FPS türünde çok daha hızlı olabildiğimiz bir yapıda. Bu tabii ki benim yıllardır FPS oyunlarını klavye-mouse ile oynuyor olmamdan kaynaklı. Konsol tarafında FPS oyunları ile alakalı olan arkadaşlar için alışkanlıkları yine sorunsuz bir şekilde oyun deneyimine dönecektir.

Akış olarak hikayenin güzel ilerlediği, bize sunulan perspektiften de tekrar etmeye müsait bir oyun deneyimine de müsaade etmediğini söyleyebiliriz. Farklı zorluk seviyeleri ile temelde 8-10 saatlik oyun deneyimini arttırabilir ve değişik modları da deneyebilirsiniz. Speedrun denemesi ile ortalama 3 saatte oyunu tamamlamayı da düşünmek olası.

Resident Evil serisini merak edenler için yepyeni bir deneyim, serinin meraklıları için ise heyecanlı dakikalar oyunseverleri bekliyor.

Cevap bırakın