Resident Evil 3 İnceleme

0

Geçmiş dönemin en iyi yapımlarından biri olaran Resident Evil 3 remake olarak bizlere sunuldu. Capcom’un oyun dünyasına kazandırdığı efsanesi Resident Evil, yeni nesilde oyuncularla buluşuyor.

Hikayemiz, Corona ile mücadele ettiğimiz şu günlerde manidar. Zombi salgınının kaosunda olan Racoon City’den kaçmaya çalışan Jill Valentine’i konu alıyor. Aynı zamanda Umbrella olarak tanınan şirketin adı arkasında dönen kötü işleri de ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Hem sırları çözmek hem de her yanı zombi kaynayan bu korkunç şehirde hayatta kalmak oldukça gerginlik yaratan bir durum. Bütün bunların yanında Nemesis gerçeğini de unutmamak lazım. Özellikle S.T.A.R.S. diye bağırdığı ve zaten gerildiğimiz oyun ortamında bizi iyice sinir sahibi ettiği sahneleri unutmak mümkün müydü?

Etrafta keşfedilebilecek çeşitli detaylar var, oyunu 1 defa bitirdikten sonra tekrar tekrar oynamak ve merak edilen detayları çözmek, yeni kostüm ve eşyalar için bu denemeleri yapmak isteyeceksiniz. Oynanış genel hatları ile aynı, aynı yapımın remake’i beklenildiği gibi benzer dinamiklere sahip olmalıydı. Öyle de olmuş. Hikayeyi dana önce oynamış olanlar için merakla karışık bir oynanış ortaya çıkarken, bu seri ile henüz tanışmamış oyuncular için bir miktar zorluk teşkil ediyor diyebiliriz. Her türlü ölümcül yaratıkla kapıştığınız bir ortamda aynı zamanda hayatta kalmaya ve bulmaca çözmeye de çalışmak oldukça yorucu bir aksiyon.

Şehrin modellenmesi ve oynanış mekanikleri genel hatları ile olumlu ve güzel. Doğal bir ortam yaratılmış. Salgın etkisi ve ortaya çıkan yokolmuşluk hissi oldukça güzel. Görsellik namına bir diğer güzel nokta ise vahşet sahneleri. Zombiler aldıkları hasarlar ile ciddi anlamda hasarlarını belli edebiliyorlar. Bütün bu görselliğin içinde unutulmaması gereken bir nokta var. Resident Evil asla bir shooter değildir. Sıka sıka gidebileceğiniz bir oyun olmadığı için az ve öz davranmalı ve rakiplerinizden kurtulmaya bakmalısınız. Yoksa ortam sizi kaosun ortasında bırakır.

Oyunun multiplayer kısmı ise evlere şenlik. 4 karakterden birini seçerek dahil olduğunuz bu modda içinde kaldığınız durumu kendinize çevirmek için mücadele ediyorsunuz. İlk başlarda oldukça heyecanlı gözüken bu modun, ilerleyen aşamalarda yeteneklerinin limitli olmasından dolayı sizi sıkabileceğini baştan peşin olarak söyleyelim, bu moddan çok bir şey beklememenizi öneririm.

Oyunun içinde bir mikro ödeme matematiği de var. Bu konuda bize göre ciddi paraların ödenmesi gibi kapıların da arkası açık.

Meraklıları için Resident Evil 3 cidden büyük beklenti sonucu piyasada bir yer oluşturdu diyebiliriz. Bu noktada seriyi sevenler gerçekten arşivlik diyerek temin edecek, bu yapımdan çok şeyler bekleyenler ise muhtemelen üzülecektir.

Cevap bırakın