Renault 100 bininci elektrikli otomobil satışını kutluyor

0

1473798727_zoe107Fransız otomobil üreticisi Renault, elektrikli otomobil satışlarının 100 bin adede ulaştığını açıkladı. Şirket, 100 bininci elektrikli otomobilinin ZOE modeli olduğunu ve Norveç’in başkenti Oslo’da sahibine teslim edildiğini duyurdu.

İlk elektrikli otomobilinin lansmanından bu yana geçen beş yıl geride kalan Renault, ayrıca 2016’nın ilk yarısında 15 bin adetten fazla elektrikli otomobil satarak (Twizy hariç)bir önceki yıla kıyasla yüzde 32’lik artış kaydetti. Elde edilen bu rakam Renault’nun Avrupa liderliği anlamı taşıması açısından önem taşıyor.

Avrupa yollarındaki her 4 elektrikli otomobilden 1’i Renault markasına ait. Diğer yandan Fransa’daki tüm elektrikli otomobillerin yarısı Renault marka. Renault’nun elektrikli otomobil alanında en büyük pazarları Fransa, Norveç, İngiltere ve Almanya.

Renault, piyasadaki kapsamlı %100 elektrikli otomobil yelpazesi ile dikkat çekiyor. ZOE şehir otomobili, Kangoo ZE hafif ticari araç, iki koltuklu kompakt şehir aracı Twizy (ve onun ticari versiyonu olan Twizy Cargo) ve D sedan RSM SM3 ZE (Kore’nin en çok satan elektrikli otomobili) bu alanda başarılı performans ortaya koyuyorlar.

Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili ZOE yüzde 23’ü aşkın pazar payıyla elektrikli binek otomobiller pazarına domine ediyor. Avrupa’nın lider elektrikli hafif ticari aracı Kangoo Z.E. ise son üç yıldır referans niteliği taşıyor. Diğer yandan 17 bin adet satan Twizy dünyanın dört bir yanında tercih ediliyor ve özellikle hem Avrupa’da hem de Kuzey Amerika’da otomobil paylaşımı konusunda son derece popüler.

Cevap bırakın