Red Dead Redemption 2 PC İnceleme

0

Red Dead Redemption 2, hiç kuşkusuz Rockstar Games’in en tarışma yaratan oyunlarından biri oldu. PC platformuna ilk çıkışı büyük sorunları da beraberinde getirmiş olsa da Rockstar, boş durmayıp birçok sıkıntıyı geriye bırakmayı başardı.

Şimdi dilerseniz devasa vahşi batı temasında dünyanın zorlu hikayesine adım atabilirsiniz ya da Red Dead Online ile kendi efsanenizi yazabilirsiniz. Red Dead Redemption 2, sizi Van der Linde ve çetesinin hikayesiyle baş başa bırakıyor. Arthur Morgan karakterini kontrol ediyor ve kanunsuz bir kovboy olarak, hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsunuz. Bu sırada kurulan kampınızın ihtiyaçlarını gidermek, bol bol para kazanmak ve diğer tarafta kellenize konan ödül nedeniyle kaçak yaşamak zorundasınız. RDR2 dünyası belli noktalarda gerçekten acımasız. Açık dünyası kocaman ve yapılacak çok şey var.

Avlanıp deri satabilir, kelle avcılığı yapıp şerifin gözüne girerken para kazanabilir, doğadaki vahşi atları yakalayıp satabilir, denk geldiğiniz yabancılara yardım edebilirsiniz. Bu oyunda kötü veya iyi kovboy olmak tamamen size kalmış. Kanunsuz gibi yaşamak yerine yabancılara ettiğiniz her yardım, Arthur’u daha iyi bir kovboy haline getiriyor. Oyunun en tatlı kısmı kendi yaşayan dünyasının olması. Ne zaman, ne olacağını bilemiyor ve kasabaların kendi hayatlarının olması oldukça etkileyici. Bir yanda bomdum katında esir tutulmuş bir çocuğa denk gelebiliyor ya da bacağı zehirli yılan tarafından ısırılmış bir yabancıya yardım edebiliyorsunuz.

Bir gün o yabancılar başka kasabalarda karşınıza çıkıp, iyiliğinizin karşılığını verebiliyor. Bu bağlamda oyunun etkileyici olduğunu kabul etmek gerek. RDR2’de en önemli noktalardan biri de atınız. Onunla bağ kurmak, yedirmek, bakımını yapmak önemli. Aynı durum Arthur için de geçerli. Ona yeterinde iyi bakmazsanız, zayıflıyor ve stamina’sı düşüyor. Oyunun konsola oranla PC platformunda daha fazla görev mevcut. Bounty Hunting, ek hazine haritası görevleri, yeni silahlar, atlar ve daha fazlası yer alıyor.

Tabii PC’nin grafiksel anlamında daha geliştiğini de eklemek gerek. Gölgeler, aydınlatma, hele ki manzara detayları muazzam. Ancak istediğiniz performansa oyunun çalışması için grafik ayarlarını en ince detayına kadar kurcalamanızı öneririz. Zira önerilen sisteme göre RDR2’nin sistem gereksinimiz daha yüksek. Diğer göze çarpan tuhaflık ise menüde 1-2 saniyelik gecikme olması.

Muhtemelen gelecek güncellemelerle teknik sıkıntıların hepsi ortadan kalkacaktır. Özellikle hikaye modunda hemen hemen her sorun giderildi ve birkaç ufak tefek bug dışında sıkıntı göremiyorsunuz. Red Dead Online kısmında ise şu anlık aniden kapanan sunucu sorunu mevcut. Buna da yakın zamanda Rockstar çözüm getirecektir.

Oynanış süresi oldukça tatmin edici olan RDR2, Vahşi Batı temasını seven her oyuncuyu mutlu edecektir. Hikaye, müzik, içerisinde sayısız görev barındırması ve yapılacak çok sayıda yan görev derken kendinizi inanılmaz bir dünyada bulacaksınız.

Cevap bırakın