Razer Lancehead : Kablosuz gaming pazarının yeni temsilcisi

0

Oyuncuların yakından tanıdığı markalardan Razer, son dönemde yükseliş gösteren wireless gaming pazarında yeni ürünleriyle iddialı. O ürünlerden bir tanesi de Razer Lancehead ve aynı zamanda bu incelememizin konusu.

İster single player, isterseniz de online oyunları tercih ediyor olun, güçlü donanımlardan kurulu bir bilgisayar gerçekten şart. Tabii bu güçlü yapıdan yararlanabilmek ve oyunlarda rahatlıkla yol alabilmek için kontrol tarafı da çok önemli. Tahmin edeceğiniz gibi klavye ve mouse’dan söz ediyoruz. Bu incelememizde yer verdiğimiz Razer Lancehead ’in isimli yeni mouse modeli, gelişmiş kablosuz oyun deneyiminiz için aradığınız partner olabilir. İşte cihaz hakkında detaylar ve bizim deneyimlerimiz.

Razer Lancehead ’in tasarımı

Razer Lancehead ’in tasarım tarafında en dikkat çekici özelliği, iki ele uygun olarak belirlenen çizgileri. İster sağ, isterseniz de sol elinizle rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yapıda. Avuca oldukça rahat oturuyor ve yan taraflarda konumlandırılan tuşlarla birçok işleminizi halledebiliyorsunuz. Tabii tüm tuşların ve RGB aydınlatmanın özelleştirilebilir olduğunu söylememe gerek yoktur.
Kullandığım süreç boyunca az da olsa can sıkan bir durum ise, yanlardaki tuşların kullanımı esnasında yaşandı. Örneğin sağ baş parmağınızla yandaki tuşlara basarken aynı anda serçe ya da yüzük parmağınız da diğer taraftaki tuşlara istemsizce dokunabiliyor. Daha önce incelediğimiz Logitech G903’te mesela bu tuşlar çıkarılabiliyor ve bu bölge kapatılabiliyordu. Böylece daha performanslı bir kullanım mümkün oluyordu.

Ek olarak, RGB aydınlatma faktörünün siyah renkli mouse’lar ile çok iyi göründüğünü düşünüyorum. Bu incelediğimiz mouse’un ise daha metalik, açık tonlarda rengi var ve açıkçası öncelikli tercihim olmayacaktır.

Bir de, ürünün yan taraflarındaki yumuşak tasarım malzemesi çok hoş.

İster kablolu kullanın, ister kablosuz

Karşınızda sektörün en hızlı kablosuz mouse’larından bir tanesinin durduğunu söyleyebiliriz. Razer yetkilileri, bu ürünü diğer kablosuz mouse’lar ile test ederek daha iyi sonuçlara ulaşabildiklerini bildiriyorlar. Üstelik, birden fazla kablosuz mouse’un yer aldığı bir ortamda, özellikle turnuva ortamlarında Razer’ın daha doğru ve kesintisiz sinyallerle daha iyi tepkiler verebildiği saptanmış. Ben de ofiste gerek işlerim (e haliyle) gerekse de oynadığım oyunlarda kullandığım süreçte çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Sonuçta 5G sensörlü, 16,000 DPI değerine ve saniyede 210 inch (IPS) kapsamına sahip bir kablosuz mouse’dan söz ediyoruz.

Kablosuz özgürlük vermeyi amaçlayan bir gaming mouse

Evet, Razer yetkilileri bu amaçla yola çıktı. Tek şarj ile bu mouse’u 24 saat boyunca oyunlarda kullanabiliyorsunuz. Üstelik, RGB ışıkları da açık olmak üzere. Tabii ki Razer’ın ücretsiz yazılımı sayesinde tuşları ve RGB renkleri düzenleyebileceğinizi belirtmiştim. Bu profil düzenlemelerinizi hem mouse’un kendi dahili hafızasına hem de buluta kaydederek istediğiniz her yere götürebilirsiniz.

Oyun deneyimi

Önce id Software’ın yeni FPS oyunu Doom’un online tarafında deathmatch ve team deathmatch modlarını deneyimledik. Doom, son dönemde en çok oynadığımız oyunlardan bir tanesi ve genellikle Logitech’in G402 modeliyle oynuyorduk. Dolayısıyla Razer Lancehead’e geçiş yaparak arada nasıl bir kullanım ve performans farkı olduğunu da görebildik ve çok etkilendik.

Doom’un ardından da Quake Champions’a geçiş yaptık. Quake, an itibarıyla piyasanın belki de en hızlı FPS oyunu. Sıkı takipçilerine “Quaker” denildiği oyunda, şanslı tek bir atışta dahi her şeyi ele alabiliyorsunuz. Zıpladığınız ve havada süzüldüğünüz esnada dahi birilerini vurma ya da birileri tarafından vurulma durumunuz söz konusu.  Razer Lancehead bize burada çok seri olduğunu ve takılmadan oyun zevkini ikiye katladığını bize gösterdi.

Bunun neticesinde profesyonel oyuncular için tercih edilebilecek gaming mouse’larından bir tanesi de kesinlikle  Razer Lancehead. Oldukça performanslı bir ürün. Eğer benzer performansa sahip kablolu ve daha uygun fiyatlı bir ürün isterseniz, Razer’ın Lancehead Tournament Edition modeline de göz atabilirsiniz.

Razer ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

 

Cevap bırakın