Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımRazer Kiyo Pro : HDR desteği ile fark yaratıyor

  Razer Kiyo Pro : HDR desteği ile fark yaratıyor

  Razer Kiyo Pro , 1080p 60FPS değerde video kayıtları gerçekleştirebiliyor, HDR desteğine sahip ve pek çok yayın uygulamasına destek vererek gelişmiş deneyimlerin önünü açıyor.

  Razer Kiyo Pro , dikkat çekici bir tasarımla geliyor. Type-C bağlantı noktasına sahip. Bir de mandal sistemi var. Böylece ürünü ister monitöre, isterseniz de uygun farklı bir noktaya entegre edebiliyorsunuz. Öte yandan kamera, tripodlara takabilmeniz için gerekli bağlantı noktasını da sunuyor.

  Beraberinde gelen kablonun 1.5 metre uzunluğunda olduğunu ve örgü tipte olduğunu da belirtelim. Böylece konumlandırma tarafında sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Hem uzun ömürlü kullanım da mümkün görünüyor.

  Razer Kiyo Pro

  Razer Kiyo Pro, 2.1MP değerde çekim imkânı sunuyor. Sunduğu görüntü açıları olarak 80, 90 ve 103 derecelik seçenekler bulunuyor. Böylece istenirse geniş açılı çekimler de yapılabiliyor.

  1080p 60FPS değerde video kayıtları ve video yayınları gerçekleştirmenize imkân sunabilen bir kameradan söz ediyoruz. Görüntü kalitesinden memnun kaldığımızı, düşük ışıklı ortamlarda da iyi sonuçlar sunduğunu söyleyebiliriz. Zira ürün, ortam ışığına göre sensörleri yardımıyla en iyi kaliteyi ayarlayabiliyor. Tabii bünyesinde işinize yarayacak bir mikrofon sistemi de bulunuyor. Bu sistem, özellikle çok gürültülü olmayan ortamlarda iyi performans sunuyor.

  Razer Kiyo Pro

  HDR başlığı

  Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde, 60FPS çekim özelliğinden feragat etmiş oluyor ve 30FPS’e geçiş yapıyorsunuz. Öte yandan, daha iyi, daha doygun renkler elde edebiliyorsunuz.

  Ürünün dikkatimizi çeken bir sorunu ise, oto fokus tarafında yaşanıyor. Eğer bu özelliği aktif hale getirirseniz, genellikle hareketsiz olmalısınız. Çünkü hareket ettiğinizde, odak noktası bozulabiliyor ve yeniden netlemek için birkaç saniye boyunca ekranda bulanık görüntü beliriyor.

  Tabii oto fokus sistemi, siz videoda bir şeyler anlatırken elinizle bir şeyler göstermek istediğinizde, o objelere otomatik odaklanmasına da imkân sunuyor. Bu, mantıklı kullanıldığında güzel bir özellik, ama sanırız stabil çalışabilmesi için yeni bir güncellemeye ihtiyaç var. Ek olarak, bu özelliği isterseniz Razer programı üzerinden kapatabilir ve odaklanma özelliğini elle de ayarlayabilirsiniz.

  Razer Kiyo Pro

  Yazılım desteği

  Yazılım demişken, Razer Kiyo Pro’nun Open Broadcaster Software ve Xsplit gibi popüler yayıncılık programlarına destek verdiğini söyleyelim. Razer’ın kendi uygulaması Razer Synapse üzerinden de hem odak hem renk doygunluğu hem de açı ayarlaması gibi seçenekleri yönetebiliyorsunuz.

  “Peki istediğimiz an kafa takibi özelliğini, arka planı flu hale getirmeyi ya da sanal yeşil perde özelliğini kullanabiliyor muyuz?” derseniz, evet, destekli programlar yardımıyla bu özellikler de gayet iyi çalışıyor. Özellikle bir yandan oyun oynuyor ve bir yandan da bilgiler paylaşıyorsanız, bu tip seçenekler fazlasıyla işinize yarayacaktır. Bir yeşil perdeye ihtiyaç duymadan arka planı değiştirmek ve sanal arka plan oluşturabilmek çok güzel.

  Razer Kiyo Pro

  Razer Kiyo Pro kameramın mikrofonunu, PC’min ana mikrofonu olarak seçebilir miyim?

  Evet, yapabilirsiniz. Zaten mikrofonun iyi bir ses kalitesine sahip olduğunu söylemiştik. Tabii bir profesyonel yayıncı mikrofonu beklentisi içinde de olmamalısınız. İnternet üzerinden yapacağınız görüntülü görüşmeler ya da oyun yayınları için yeterli performans sunduğunu düşünüyoruz.

  Razer Kiyo Pro

  Razer kameramı bir uzatıcı ya da bir USB hub aracılığıyla kullanabilir miyim?

  Bu, Razer’ın önerdiği, tavsiye ettiği bir durum değil. Zira bu tip hamleler, ürünün çalışma performansını olumsuz anlamda etkileyebiliyor. Hem görüntü kalitesi hem de görüntü ve ses senkronu tarafında sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu da haliyle üst seviye olarak satın aldığınız bir web kamerayı tam performansla kullanamayacağınız anlamına geliyor.

  Razer ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN