Ratchet & Clank Rift Apart İnceleme (PS5)

0

PlayStation markasının en büyük maskotlarından biri olan Ratchet & Clank yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ile beraber geri dönüyor. Hem yeni nesil grafikleri hem de eğlenceli oynanışıyla, Ratchet & Clank Rift Apart son dönemin en çok dikkat çeken oyunlarından biri olmayı başarıyor.

Bir önceki macera PlayStation 4 oyuncuları için gelmiş ve uzun yıllardır devam eden Ratchet & Clank evrenine hızlı bir yeniden başlangıç yapmıştı. Rift Apart ise önceki oyunun kaldığı yerden başlıyor ve galaksinin en büyük iki kahramanı Ratchet ve Clank’in başarılarına göz atıyoruz. Büyük tören sırasında hem oyunun görselliğine bir kez daha hayran kalıyor, hem de yeni maceramız için heyecanlanmaya başlıyoruz.

Oyunun hemen başında tören sırasında Clank, Ratchet’a boyutsal çoklayıcı hediye etmek istiyor. Clank kendi boyutunda tek lombaks türü olan Ratchet’in diğer boyutlarda lombaksları aramasını istemektedir. Her ne kadar bu çok güzel bir düşünce olsa da, tören Dr. Nefarious’un girişiyle felakete döner. Dr. Nefarious boyutsal çoklayıcıyı ele geçirir ve kahramanlarımızı ayrı düşürmeye başarır. Ratchet ve Clank farklı boyutlarda birbirinlerinden ayrı düşer ve maceramız başlar.

Ratchet & Clank Rift Apart farklı bölümlerden oluşan bir açık dünya oyunu. Her bir bölüm farklı gezegende geçiyor ve bu gezenlerin kendilerine özel mekanikleri bulunuyor. Insomniac bölüm tasarımları için hayli uğraşmış ve ortaya nefes kesici bir iş çıkarmış.

Ratchet & Clank bir oyun serisi olarak zengin bir geçmişe sahip, ancak video oyunu anlatılarının biraz daha basit olduğu inkar edilemez bir şekilde başlayan bir geçmişe sahip olduğu unutulmamalı. Bu illa kötü olacak diye bir şey yok, çünkü çocuklara hetip eden bir anlatı var.

Oyun görsel olarak gerçekten çok etkileyici. PS5 donanımının tüm avantajlarından yaralanıyor ve aldığınız donanımın karşılığını anında görebiliyorsunuz. Rift Apart’a girişiniz canlılık, yaşam ve renk dolu ve her şey kusursuz bir ayrıntıyla ekrandan fırlıyor. Çevrenizdeki dünyanın yoğunluğu ilham verici ve gördüğünüz küçük ayrıntılar tek kelimeyle harika.

Rift Apart, tamamlaması çok eğlenceli bir oyun. Koleksiyon öğeleri kesinlikle can sıkıcı değil ve çoğu zaman oynanış veya görseller üzerinde somut etkileri görebiliyorsunuz. Genelde oyunlarda %100 tamamlamaya çalışan biriyim, ancak Rift Apart ile genel oyun döngüsünün ve geçişin ne kadar eğlenceli olduğunu görünce daha bir heyecanlandım.

Ratchet & Clank: Rift Apart, PlayStation ve Insomniac Games için bir başka aksiyon macera zaferi olarak PlayStation kütüphanesinde yerini alıyor. Eğer PlayStation 5 sahibiyseniz kesinlikle oynamanız gereken bir oyun. Göz alıcı görselliği, eğlenceli savaş mekanikleri ve Dualsense özel kontrolleriyle kaliteli bir macera oyunu.

Cevap bırakın