Rapor: Türkiye’de teknolojiye bu yıl 22,5 milyar dolar harcanacak

0

IDC, tüm dünyada ilgiyle karşılanan raporlardan birinde Türkiye’yi konu etti. İşte 2018 öngörüleri şeklinde özetlenebilecek çalışmanın öne çıkan ayrıntıları…

Tanınmış araştırma kuruluşu IDC tarafından yayınlanan 2018 yılı Türkiye öngörüleri raporunda, yıl sonuna kadar ki bilgi ve iletişim teknolojileri harcamalarının 22,5 milyar dolara ulaşacağı kaydedildi.

Büyüme devam edecek

Telekominikasyon haricindeki bilişim teknolojileri pazarının 10,8 milyar dolarlık hacme ulaşması beklentisine de yer verilen raporda bilişim teknolojileri ve yazılım alanlarındaki büyümenin yüzde 5’in üzerinde gerçekleşeceği belirtildi. Bu oran, tüm teknoloji bölümleri arasındaki en büyük sekme anlamı da taşıyor.

Kamu-enerji sektörleri başı çekecek

Sektörlere göre değerlendirmede ise kamu-enerji sektörlerindeki bilişim teknolojileri harcamalarının artacağı, iletişim, finans, üretim ve kamunun ise en fazla harcamanın görüleceği sektörler olacağı bildiriliyor. Öte yandan telekominikasyon sektöründeki büyümenin düşüş eğilimi göstereceği iddia ediliyor.

Big Data ve analitik yatırımları

Big Data ve analitik yatırımlarının ticari faaliyetleri iyileştireceği, yeni iş ve gelir alanları oluşturacağının altının çiziliği raporda, nesnelerin internet gibi alanlardaki projelerdeki maliyetlerin ise bu alandaki büyümeye engel teşkil edeceği ifade ediliyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız.

Cevap bırakın