Rapor: 5G 2024’te 1,5 milyar aboneye ulaşacak

0

2024 yılı sonuna kadar 5G’nin geliştirilmiş mobil geniş bant için dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasını kapsaması ve 1,5 milyar aboneye ulaşması bekleniyor.

Ericsson’un (NASDAQ: ERIC) en güncel Mobilite Raporu’na göre 5G, küresel ölçekte piyasaya çıkmış en hızlı yayılıma sahip hücresel teknoloji ürünü olacak. 5G uygulamasına geçilmesinde etkili olan ana unsurlar arasında artan ağ kapasitesi, gigabit başına daha düşük maliyet ve yeni kullanım alanları yer alıyor.

Kuzey Amerika ve Kuzey Doğu Asya’nın 5G kullanımına öncülük etmeleri bekleniyor. 2024 sonuna kadar Kuzey Amerika’daki mobil aboneliklerin yüzde 55 oranında 5G aboneliklerinden oluşacağı öngörülüyor. Kuzey Doğu Asya’da ise bu oranın yüzde 43’ten fazla olacağı tahmin ediliyor.

Batı Avrupa’da, 5G aboneliklerinin 2024 sonuna kadar bölgedeki mobil aboneliklerin yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor.

2018 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla %79’a yakın mobil veri trafiği büyümesi gerçekleşti, bu büyüme hızı 2013’ten beri gerçekleşen en yüksek seviye.

Kuzey Doğu Asya’da, özellikle de Çin’de, akıllı telefon başına düşen veri trafiğindeki yükseliş, küresel çapta oranı kayda değer şekilde artırdı.

Kuzey Amerika başı çekiyor…

Hala akıllı telefon başına en yüksek veri trafiğine sahip olan Kuzey Amerika’nın bu yılın sonuna kadar ayda 8,6 gigabayta ulaşması bekleniyor.

2018-2024 yılları arasında, toplam mobil veri trafiğinin beş kat artması beklenirken, 5G ağların dönem sonunda mobil trafiğinin yüzde 25’ini taşıyacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın