Qualcomm’un yeni hedefi Apple M1’in yongasını geride bırakmak

0

Qualcomm eski Apple mühendislerinin desteğiyle çok güçlü bir yonga geliştirmeye hazırlanıyor…

Qualcomm CEO’su Cristiano Amon tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, Apple’ın M1 işlemcili bilgisayarlarında kullandığı yongadan daha gelişmiş bir yonga yapmayı hedefliyor. Yakın zaman öncesinde eski Apple mühendisleri tarafından geliştirilen Nuvia girişiminin 1,4 milyar dolara satın alınması da bu esasa dayanıyor…

Nuvia girişimi, tamamen yonga üretimine ve tasarımına odaklanmış durumda. Eski Apple mühendislerinin kurduğu bu girişim, geçtiğimiz günlerde Qualcomm tarafından satın alındı. Satın alım sonrasında Reuters’e açıklamalarda bulunan şirketin CEO’su Amon, Nuvia’nın geliştirdiği işlemci çözümlerinin, şirketin sahip olduğu yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda dahil olmak üzere tüm ürün yelpazesine entegre edileceğini söyledi. Qualcomm CEO’su, bu girişimle şirketin temel hedefinin Apple’ın M1 işlemcisinde kullandığı yongalardan daha gelişmiş bir yonga üretimi olduğunu belirtti.

Apple’ın M1 işlemcisinde kullandığı yonga modeliyle rekabet edebilecek yeni bir yonga üretmeyi amaçlayan Qualcomm, bu alanda son derece iddialı. Amon’un açıklamasında Nuvia girişimi aracılığıyla üretilmesi planlanan yeni yongaların neredeyse ARM’le bile rekabet edebileceğinin sinyalleri verildi. Zira Amon; kendilerinin geliştireceği CPU’lardan daha iyi bir CPU geliştirmesi halinde ARM’den lisans alma yöntemini kullanabileceklerini kaydetti. ARM, Apple’ın M1 cihazlarında kullandıkları da dahil olmak üzere dünyanın pek çok gelişmiş teknoloji şirketine yonga tasarımı sağlayan firma.

Cevap bırakın